Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Blink-182 - First Date
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

22.04
2020
Podwójna ochrona dla medyków z drukarek Politechniki Krakowskiej

Podwójna ochrona dla medyków z drukarek Politechniki Krakowskiej

 
Podwójna ochrona dla medyków z drukarek Politechniki Krakowskiej
Podwójne adaptery, które pozwolą podłączyć filtry medyczne do popularnych na rynku masek do snorkelingu (płytkiego nurkowania) zaprojektowali i wytworzyli metodą druku 3D wynalazcy z Politechniki Krakowskiej. Dzięki temu sprzęt dla amatorów nurkowania można wykorzystać jako maski chroniące ratowników medycznych i lekarzy przed koronawirusem.
 
Pomysł pierwotnie pojawił się we Włoszech, ale krakowscy ratownicy potrzebowali bardziej zaawansowanej wersji, która pozwoli podłączyć do maski nie jeden, a dwa filtry równolegle, a przy tym nie ograniczy swobody poruszania się w ciasnym wnętrzu karetki. I z takim zadaniem do inżynierów z PK zwrócili się ratownicy, współpracujący z uczelnianym Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych (tu medycy szkolą się z udzielania pomocy pacjentom w hipotermii). Z pomocą przyszedł mgr inż. Damian Brewczyński z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, który zaprojektował i wydrukował kilkadziesiąt wariantów takich podwójnych adapterów. – Ratownicy medyczni współpracujący z naszym Laboratorium zwrócili się o wykonanie dla nich adapterów na dwa filtry, bo podłączenie tylko jednego małego filtra znacząco utrudniało im oddychanie. Dwa filtry, podłączone równolegle, zwiększają powierzchnię filtrującą, a tym samym zmniejszają opory przepływu powietrza. Korzystającemu z maski ratownikowi oddycha się łatwiej – wyjaśnia Damian Brewczyński. Jak dodaje, filtry posiadają dodatkowo króciec, który pozwala na podłączenie sondy do badania składu powietrza wydychanego przez osobę wyposażoną w maskę z podwójnym filtrem. Na podstawie takich badań stwierdzono, że przy wybranej konfiguracji, użytkownik maski przyswaja odpowiednią ilość tlenu. 
 
Adaptermaski2
Wydrukowane na Politechnice przejściówki przeszły już testy w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym i Szpitalu Uniwersyteckim. Potwierdziły one, że konfiguracja z dwoma filtrami spełnia swoje zadanie – medycy są wystarczająco dobrze chronieni przed koronawirusem, gdy udzielają pomocy zarażonemu pacjentowi. Dodatkowo maski z dwoma adapterami spełniają inną z potrzeb ratowników – niski profil całej konstrukcji pozwala swobodnie wsiadać w masce do karetki i poruszać się w niej mimo ciasnoty wnętrza. – Mamy już gotowy zoptymalizowany model podwójnego adaptera i gotowe pliki wykonawcze dla drukarek. W razie, gdy zapotrzebowanie na specjalistyczny sprzęt ochronny wzrośnie, szybko możemy ruszyć z produkcją – mówi innowator z Politechniki. Obecnie współpracuje z krakowskimi ratownikami medycznymi nad projektem przejściówek z gwintem do standardowych półmasek przeciwpyłowych tak, aby dało się do nich podłączyć dostępne jeszcze filtry medyczne (dedykowanych filtrów na rynku już nie ma). Powstało kilka prototypów, został już wybrany najlepszy wariant i rozpoczął się druk pierwszych 80 takich adapterów.
 
Przy tego typu wyzwaniach szybkie prototypowanie i druk 3D znakomicie się sprawdza. W ciągu jednego dnia można wykonać kilka prototypów danego rozwiązania, kolejno nanosząc niezbędne poprawki. Wydruk takich elementów jak adaptery wymaga już jednak ogromnej precyzji, bo tutaj tolerancje są w setnych częściach milimetra, i czasu. Jeden mały element drukuje się nawet do pięciu godzin – wyjaśnia Damian Brewczyński, który jest zaangażowany także w charytatywną akcję produkcji przyłbic dla medyków na drukarkach 3D oraz prace nad przenośnym respiratorem.
 
(mas)
 
Przeczytaj również:
 
 
 
 
Na zdjęciach, podwójne adaptery do masek / fot. archiwum D. Brewczyńskiego
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners