Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Limp Bizkit - Behind Blues Eyes
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

10.09
2020
Pocztówka z Krakowa w MK

Pocztówka z Krakowa w MK

 
Pocztówka z Krakowa w MK
18 września o godz. 17.00, Muzeum Krakowa zaprasza do Domu Zwierzynieckiego na wernisaż wystawy „Pozdrowienia z Krakowa. Adam Setkowicz”. Ekspozycja będzie przypomnieniem dorobku krakowskiego malarza Adama Franciszka Setkowicza, autora nie tylko kart pocztowych, ale także ilustratora i dekoratora teatralnego.

Wystawa „Pozdrowienia z Krakowa. Adam Setkowicz” jest pierwszą próbą stworzenia monograficznej ekspozycji prezentującej część olbrzymiego dorobku artystycznego krakowskiego malarza. Obok prywatnej kolekcji Bernarda Homziuka liczącej kilkaset pocztówek, zaprezentowane zostały także dzieła malarskie, pochodzące przede wszystkim z dwóch kolekcji prywatnych oraz kilku polskich muzeów: Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum w Chorzowie.
 
Wystawa inna niż wszystkie
 
Co prawda kontynuuje ona cykl monograficznych ekspozycji poświęconych artystom, których życie i często niezwykle interesująca twórczość, nierozerwalnie łączyły się z Krakowem, jednak niekiedy nie były one w pełni odkryte i poznane.
 
W Muzeum Krakowa mogli Państwo na nowo odkryć twórczość malarza Romana Kochanowskiego, Antoniego Waśkowskiego, Hanny Rudzkiej- Cybisowej czy Sotera Jaxa-Małachowskiego, rzeźbiarza Michała S. Korpala i jego wielopokoleniowej artystycznej rodziny, a także scenografa i rysownika Daniela Mroza. Tematy wystaw wiązały się zazwyczaj z muzealną kolekcją oraz z badaniami prowadzonymi przez jej kuratorów.
 
Tym razem jednak pomysł wystawy „przynieśli” do muzeum dwaj kolekcjonerzy. Jednym z nich jest pochodzący z Lublina dr Akademii Sztuk Pięknych Bernard Homziuk, który od kilku lat kolekcjonuje pocztówki autorstwa Adama Setkowicza. Największy obecnie w Polsce filokarystyczny zbiór, licząca ponad 800 miniaturowych prac tego artysty stał się inspiracją do dalszych poszukiwań informacji o jego twórczości, a zarazem też niezwykłą kolekcjonerską pasją. Wkrótce los zderzył drogi Bernarda Homziuka z krakowianinem, którego rodzinę łączyła wieloletnia przyjaźń z Adamem Setkowiczem, a w rodzinnych zbiorach zachowały się cenne pamiątki po artyście oraz jego malarskie dzieła. Ich wspólne poszukiwania w archiwach i na rynkach aukcyjnych odkryły nowe interesujące fakty i nieznane dotąd malarskie prace, stając się zalążkiem marzenia zorganizowania monograficznej wystawy poświęconej jego życiu.
 
Muzeum Krakowa, które zgodnie ze swoją misją, słucha, opisuje, dokumentuje i opowiada Kraków, stało się idealnym miejscem do przypomnienia tego z całą pewnością niezwykłego, a zapomnianego krakowskiego twórcy. Wystawa zyskała charakter partycypacyjny. To popularne obecnie w muzealnym świecie słowo oznacza współtworzenie i wspólne, aktywne działanie przy kreacji wystaw oraz wydarzeń, muzealnego kuratora z zewnętrznymi osobami, w tym przypadku z kolekcjonerami. Dzięki wspólnej pracy powstała, mamy nadzieję interesująca, czasowa ekspozycja w Domu Zwierzynieckim, nieopodal miejsca zamieszkania Setkowicza przy ulicy Kościuszki.
 
Nie tylko karty pocztowe
 
Początkowo miała być to kameralna ekspozycja jedynie kart pocztowych, dzięki którym jego nazwisko znane jest nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce. Ostatecznie jednak zaprezentowano na niej zarówno znaną postać przedsiębiorczego twórcy popularnych pocztówek, ale także jego mniej znane, zapomniane oblicze – wszechstronnego, wrażliwego dokumentalisty atmosfery życia miasta i podkrakowskiej wsi końca XIX i początku XX stulecia oraz czasów walk niepodległościowych, ilustratora, dekoratora i Krakowianina, podążającego w swojej twórczości, wbrew modom i opiniom, swoją własną artystyczną drogą.
 
Muzeum zdecydowało się również oddać głos kolekcjonerom na łamach towarzyszącego wystawie folderu, który stał się bardziej osobistą opowieścią o życiu i twórczości Adama Setkowicza. Z całą pewnością prezentowana wystawa i tekst autorstwa Bernarda Homziuka jest ważnym uzupełnieniem dotychczasowej wiedzy, zgromadzonej w zaledwie jednaj publikacji poświęconej temu artyście- biogramie autorstwa Ireny Bal i Jurij Biriulowa w „Słowniku Artystów Polskich” Polskiej Akademii Nauk.
 
Niech ta wystawa stanie się zatem inspiracją do poszukiwania kolejnych interesujących postaci, nie tylko artystów, lecz tych, których życie i pasja stworzyły to wyjątkowe, bogate w barwne opowieści miasto, jakim jest Kraków.
 
Szczegóły na temat wystawy znajdziesz na stronie Muzeum Krakowa.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners