05.02
2024
PK z ciekawostkami na Targach BUDMA
Podczas targów Politechnikę reprezentował jednostka INTECH PK, na której stanowisku prezentowane były trzy interesujące rozwiązania przeznaczone dla branży budowlanej.
W Strefie Nauki i Startupów można było znaleźć odpowiedź na pytanie „Czy niezależne energetycznie budynki mieszkalne mogą stać się normą?”. System OZE, który pokrywał zapotrzebowanie na ciepło i chłód dla budynków mieszkalnych, został przedstawiony na scenie głównej przez prof. dr hab. Pawła Ocłonia z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Na stoisku INTECH PK uczestnicy targów mogli dowiedzieć się jak spełnić wymagania zeroemisyjnego i autonomicznego systemu energetycznego, wykorzystać słońce jako główne źródło produkcji energii elektrycznej, cieplnej i chłodu, a także poznali możliwość sezonowego magazynowania energii oraz wykorzystywania elementów wyposażonych w układy podążające za słońcem.
Kolejnym rozwiązaniem powstałym w murach PK prezentowanym podczas targów BUDMA były poliuretanowe złącza podatne do wykorzystania w zrównoważonym budownictwie. Zaprezentowali je Konrad Kwiecień i Łukasz Feil z FlexAndRobust Systems sp. z o.o. (spółka spin-off Politechniki Krakowskiej). Odwiedzający stoisko INTECH PK firmy zainteresowane zastosowaniem tego typu technologii w zakresie montaży, utrwaleń konstrukcyjnych czy napraw budowlanych mogli poszerzyć swoją wiedzę w temacie projektowania i wdrażania polimerowych złącz podatnych i opartych na nich produktów kompozytowych. Warto podkreślić, że poliuretanowe złącza podatne cechują lepsze parametry wytrzymałościowe niż te, które posiadają typowe sztywne rozwiązania. Można je zastosować w obiektach narażonych na wymuszone przemieszczenia związane z aktywnością podłoża. Co więcej mieszanki polimerów można adaptować do indywidualnych potrzeb klienta, a aplikacja tej technologii jest na tyle prosta, że można wdrożyć je samodzielnie.
Podczas Targów BUDMA dr inż. arch. Karolina Dudzic-Gyurkovich z Wydziału Architektury przedstawiła model idealnego osiedla i opowiedziała o tym, jak można poprawić komfort życia w przestrzeni miejskiej. Inwestorzy budowlani, deweloperzy czy przedstawiciele władz lokalnych mieli okazję poznać eksperckie know-how w zakresie optymalnego projektowania przestrzeni miejskiej.
BUDMA to największe w Polsce i Europie Centralnej targi branży budowalnej, które wspierają rozwój tego sektora od ponad 30 lat. Tegoroczna edycja odbywała się w dniach 30.01-02.02.2024 w Poznaniu pod hasłem "Zielona Przyszłość Budownictwa". Działająca w ramach tego wydarzenia Strefa Nauki i Startupów została zorganizowana przez Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii, czyli organizacje skupiające jednostki zajmujące się komercjalizacją wyników badań naukowych i transferem wiedzy z polskich uczelni i instytutów badawczych. W strefie tej obecni byli reprezentanci 12 polskich uczelni, takich jak: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Zielonogórski, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
« powrót