Powtorka programu - Poranek w Nowinkach

PK wśród najlepszych uczelni świata

Politechnika Krakowska znalazła się pośród polskich szkół wyższych w prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni świata - QS World University Ranking - za który odpowiada brytyjska firma Quacquarelli Symmonds.

Ranking QS jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multira.
W tym roku w rankingu znalazło się ok. 1000 uczelni, pośród nich 14 polskich szkół wyższych:  Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Śląski.
Zestawienie powstaje w oparciu o sześć kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy.
QS World University Ranking zdominowały uniwersytety amerykańskie, które zajęły cztery pierwsze pozycje. Najlepszy jest Massachusetts Institute of Technology (MIT).