Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki - Z Naszej Odkurzonej _ Skaldowie Live in Leningrad 1972
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

20.03
2024
PK wspólnie z partnerami wykształci cyberspecjalistów od ochrony infrastruktury krytycznej w przemyśle

PK wspólnie z partnerami wykształci cyberspecjalistów od ochrony infrastruktury krytycznej w przemyśle

 
PK wspólnie z partnerami wykształci cyberspecjalistów od ochrony infrastruktury krytycznej w przemyśle
Politechnika Krakowska, w partnerstwie z firmami ANZENA sp. z o.o., DAGMA sp. z o.o. i Elmark Automatyka S.A., uruchamia unikatowe w skali kraju studia podyplomowe na temat bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej i kluczowej w zakresie systemów przemysłowych Operational Technology (OT). Z nowymi partnerami uczelnia będzie też prowadzić wspólne projekty naukowo-badawcze, a także organizować praktyki studenckie, kursy, szkolenia i sympozja naukowe. Porozumienia w sprawie współpracy dydaktycznej i badawczej podpisali we wtorek 19 marca 2024 r. w Sali Senackiej PK prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej i dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK oraz przedstawiciele firm.

– Nowe studia podyplomowe „Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i kluczowej w zakresie systemów przemysłowych Operational Technology (OT)” to pierwsza tego typu oferta w Polsce. Jest odpowiedzią Politechniki i firm, specjalizujących się w tym obszarze, na wyzwania czasów, wymagania unijne i pilne potrzeby kadrowe państwa i gospodarki – mówi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych OT odpowiadają za tak istotne kwestie w firmach i instytucjach jak bezpieczeństwo danych, ciągłość produkcji w swojej organizacji, ale przede wszystkim bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i kluczowej dla Polski m.in. w takich obszarach jak energetyka, transport, sektor wodociągów i kanalizacji, infrastruktura cyfrowa, usługi pocztowe i kurierskie, gospodarowanie odpadami, przetwarzanie i dystrybucja chemikaliami. – Błędy w zabezpieczeniu tej infrastruktury miałyby paraliżujący wpływ na funkcjonowanie ludzi, firm i instytucji, a nawet państwa. Wywołałyby ogromne zagrożenie dla powszechnego bezpieczeństwa i wielkie straty finansowe  – zaznacza dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. – Na specjalistach ds. cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych Operational Technology spoczywa więc ogromna odpowiedzialność, a wiedzę i kompetencje w tym obszarze niełatwo zdobyć.
 
Stąd nowa oferta  Politechniki – unikatowe studia podyplomowe na temat cyberochrony systemów przemysłowych OT. – Rozwój nowoczesnych technologii informatycznych, które masowo wkraczają w obszar przemysłu, a do tego kryzysowa sytuacja międzynarodowa, wymuszają na polskich i europejskich przedsiębiorcach stosowanie adekwatnych i skutecznych metod cyberochrony. Dla bezpieczeństwa państwa i firm priorytetem i koniecznością jest dobrze wykształcona, doświadczona kadra pracowników. Studia podyplomowe, które otwieramy na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej, pomogą ją przygotować. Wykształcimy poszukiwanych na rynku specjalistów, dając im szeroką wiedzę, a przede wszystkim praktyczne umiejętności w obszarze cyberochrony systemów przemysłowych – zapowiada dr hab. inż. Piotr Małka, prof. PK, kierownik studiów „Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i kluczowej w zakresie systemów przemysłowych Operational Technology”.
 
Nabór do pierwszej edycji studiów już trwa (zgłoszenia w trybie ciągłym). Zajęcia prowadzić będą eksperci Politechniki Krakowskiej oraz specjaliści z firm o ugruntowanej pozycji rynkowej w działalności związanej z cyberbezpieczeństwem. Eksperci ds. bezpieczeństwa systemu OT i IT, których wspólnie z partnerami wykształci Politechnika, będą mieć interdyscyplinarną wiedzę m.in. z zakresu wykorzystania narzędzi monitoringu i konfiguracji urządzeń sieciowych stosowanych w sieciach IT i OT, także wiedzę z zakresu technik hackerskich, z obszaru administracji Linux i Windows w infrastrukturze sieciowej. Będą znali systemy wirtualne Vmware, Hyper-V, będę też potrafili zabezpieczać informatyczne systemy przemysłowe i komputery technologiczne, wykrywać podatność i incydenty oraz nieautoryzowany dostęp do systemów informatycznych, funkcjonujących w obszarze produkcyjnym. Będą znali podatności oraz typowe techniki ataków i nauczą się jak reagować na incydenty bezpieczeństwa, zabezpieczać i separować wybrane usługi sieciowe. Będą mieli też wiedzę z zakresu zintegrowanego systemu bezpieczeństwa IDS/IPS, SIEM, SOAR, analizy podatności, identyfikacji zaawansowanych zagrożeń cybernetycznych, metod analizy ryzyka i przeprowadzania testów penetracyjnych.
 
Roczny program studiów podyplomowych przewiduje 225 godzin zajęć, w większą część stanowić będą treningi i symulacje incydentów bezpieczeństwa, z którymi pracownicy zajmujący się cyberochroną firm i instytucji spotykają się w codziennej praktyce zawodowej. Dla tej praktycznej części studiów nieocenioną wartość będą miały będą zasoby, które wniosą do wspólnego kształcenia specjaliści w obszarze cyberbezpieczeństwa z firm ANZENA, DAGMA oraz Elmark Automatyka. Zawarły one z Politechniką porozumienia o współpracy i zaangażowały się w prowadzenie studiów podyplomowych.
 
Więcej o studiach podyplomowych i formularz rejestracyjny:
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners