Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Chlopcy Z Placu Broni - O Ela
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

26.08
2022
PK w gronie instytucji zaangażowanych w powstanie Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki

PK w gronie instytucji zaangażowanych w powstanie Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki

 
PK w gronie instytucji zaangażowanych w powstanie Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki
Nowe centrum badawcze powstaje przy Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Oprócz Politechniki w jego powstanie i późniejszą współpracę zaangażowane będą także Uniwersytet Rolniczy, Akademia Górniczo-Hutnicza, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Województwo Małopolskie.
Nowe Centrum, którego budowę zainicjowano 25 sierpnia br. symbolicznym wbiciem łopaty, będzie unikatowym w skali kraju ośrodkiem badań naukowych i projektów rozwojowych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i badań akustycznych. Podejmowanew nim będą także działania mające na celu zapewnienie równowagi środowiskowej przez wykorzystanie materiałów odpadowych jako komponentów ulepszających właściwości ogniowe i akustyczne materiałów budowalnych. Badać się w nim będzie m.in. najważniejsze właściwości materiałów, związane z: bezpieczeństwem pożarowym w budownictwie (czyli reakcją na ogień, odpornością ogniową ścian oraz badaniem stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne oraz dachy), a także akustyką (w zakresie izolacyjności akustycznej i pochłaniania dźwięku). 
 
List intencyjny w sprawie powstania Centrum i współpracy w jego ramach podpisali: dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, rektorzy prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz z Politechniki Krakowskiej, prof. dr hab. inż. Jerzy Lis z AGH, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz mł. bryg. mgr inż. poż. Marek Chwała, komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, a także prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński. 
 
Intencją stworzenia tak szerokiej koalicji prestiżowych podmiotów naukowych wokół idei powstania centrum jest chęć zwiększenia potencjału badawczego i komercjalizacyjnego krakowskiego ośrodka, a także potencjału naukowego członków porozumienia poprzez realizację wspólnych badań i projektów z obszaru zrównoważonego i energooszczędnego budownictwa.
 
– Cieszymy się, że Politechnika Krakowska została partnerem tak unikatowego przedsięwzięcia jak Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Wnosimy do niego ekspercką wiedzę naszych naukowców, szczególnie z dyscyplin inżynieria lądowa, inżynieria materiałowa, inżynieria chemiczna, inżynieria chemiczna, w których – jak potwierdziła  właśnie zakończona ewaluacja – nasza uczelnia należy do najlepszych w kraju – podkreśla rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz. – Mamy bardzo bogate doświadczenia badawcze i we współpracy z otoczeniem przemysłowym m.in. w obszarze badań materiałów budowlanych i ich bezpieczeństwa, technologii tradycyjnego, energooszczędnego i modułowego budownictwa czy komfortu akustycznego. Liczymy, że współpraca w ramach powstającego Centrum z koalicją tak znakomitych partnerów, przyniesie cenne owoce, nie tylko nam, ale także społeczeństwu i polskiej gospodarce. Taka - obok badań i kształcenia - jest też misja naszej uczelni.
 
Nowe centrum powstanie przy Łukasiewicz – Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych przy ul. Cementowej w Krakowie. Inwestycja obejmie budowę hali do badań materiałowych ze strefą badań realizowanych w postaci otwartego ognia oraz badań ogniowych w komorach zamkniętych. Będzie wyposażone także w infrastrukturę do badań izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych w postaci stanowiska do badań pochłaniania dźwięku.  - Wspólnie z najlepszymi krakowskimi uczelniami inicjujemy współpracę nauki i biznesu w nowym wymiarze - podkreślał podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego dr hab, inż. Paweł Pichniarczyk z  Łukasiewicz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. – Inwestycja jest  znaczącym dla nas wszystkich przedsięwzięciem, służącym rozwojowi sieci Łukasiewicz, rozwojowi nauki i gospodarki. Dzięki niej będziemy transferować naukę i technologie do biznesu. Będzie tu również zaplecze dla dydaktyki i edukacji. Działalność centrum będzie się skupiać na najważniejszych wyzwaniach dla budownictwa w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii i ochrony środowiska w myśl zasad zrównoważonej gospodarki.
 
fot. Infowire.pl / Sieć Badawcza Łukasiewicz
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners