Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Daughtry - Louder Than Ever
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

11.07
2024
PK stawia na "Atom"

PK stawia na "Atom"

 
PK stawia na "Atom"
Politechnika Krakowska i Centrum Badawcze Řež (CVŘ) w Czechach podpisały porozumienie o współpracy w obszarze kształcenia i działalności badawczej dotyczącej energetyki, zwłaszcza jądrowej. Z unikatowej infrastruktury laboratoryjnej i stanowisk technologicznych czeskiego centrum korzystać będą studenci specjalności i kierunku energetyka jądrowa, prowadzonych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki PK.

Położone nieopodal Pragi  centrum Badawcze Řež to jeden z największych i najważniejszych ośrodków badawczych w Europie Środkowej. Specjalizuje się w badaniach naukowych z zakresu energii jądrowej, fizyki jądrowej, technologii jądrowych i ochrony środowiska. CVŘ posiada unikalną infrastrukturę badawczą, m.in. eksperymentalne reaktory badawcze LVR-15 i LR-0 oraz technologiczne stanowiska doświadczalne, a więc nowoczesne laboratoria wyposażone w zaawansowane urządzenia do badań materiałowych, chemicznych oraz biologicznych. Prowadzi badania nad bezpieczeństwem i efektywnością reaktorów jądrowych. Zajmuje się: analizą awarii oraz rozwojem nowych technologii reaktorowych, w tym reaktorów IV generacji, badaniami nad nowoczesnymi materiałami odpornymi na wysokie temperatury i promieniowanie, testowaniem i rozwojem materiałów do zastosowań w ekstremalnych warunkach, w tym w energetyce jądrowej i innych przemysłach wysokich technologii. Centrum Řež prowadzi też prace nad minimalizacją wpływu energetyki na środowisko, w tym redukcją emisji i gospodarką odpadami oraz badania nad technologiami oczyszczania wody i powietrza, a także recyklingiem materiałów.

 

 

- Politechnika Krakowska zyskuje w Centrum Badawczym Rež bardzo ważnego partnera.  Na przypieczętowanej porozumieniem współpracy skorzystają nasi studenci i naukowcy – mówi prof. Dariusz Bogdał, prorektor ds. nauki PK, który sygnował umowę w imieniu krakowskiej uczelni. Ze strony (CVŘ) podpisali ją Milan Patrík, dyrektor Centrum Badawczego Řež (CVŘ) oraz Ján Milčák, dyrektor zarządzający CVŘ.

 

 

Współpraca PK i czeskiego ośrodka dotyczyć będzie kształcenia studentów, wspólnego opracowywania materiałów dydaktycznych, współtworzenia programów i metod nauczania, przygotowywania pomocy dydaktycznych, a także prowadzenia razem badań i prac rozwojowych oraz działalności publikacyjnej. Rozważane jest też tworzenie konsorcjów  i wspólne aplikowanie o projekty europejskie w tematyce energetyki,  odnawialnych źródeł energii, zagospodarowania ciepła odpadowego i innych.

 

W oficjalnym podpisaniu umowy o współpracy prorektorowi PK towarzyszyli w Czechach dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki dr hab. inż. Stanisław Rybicki, prof. PK oraz przedstawiciele Katedry Energetyki: dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK i dr hab. inż. Marzena Nowak-Ocłoń, prof. PK, opiekunowie specjalności i kierunku energetyka jądrowa na PK.  

 

– Wizytowaliśmy laboratoria centrum, w których nasi studenci ze specjalności  "Energetyka jądrowa" będą odbywać zajęcia. Uzgodniliśmy też z przedstawicielami REZ plan zajęć laboratoryjnych w ramach przedmiotu „Reaktory Jądrowe” Zajęcia będą  realizowane przez naszych studentów na bazie wysokospecjalistycznej aparatury centrum REZ.  Pierwsze laboratoria w Czechach studenci odbędą już w grudniu 2024 roku – mówi dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK.

 

W ramach pobytu w REZ studenci Politechniki będą uczestniczyć w ćwiczeniach laboratoryjnych z takich tematów jak:

- stan krytyczny rdzenia reaktora, eksperymenty neutronowe (w świetle nowych bloków energetycznych),

- pomiary w komorach do pracy z materiałami radioaktywnymi

- reaktor typu wodnego LVR-15 o mocy 10 MW, 

- reaktor badawczym  LR-0 do testów różnych typów rdzeni reaktorów, 

- instalacje CVCAP (do przechowywania i unieszkodliwianiem odpadów promieniotwórczych).

 

Od tego roku akademickiego Politechnika Krakowska kształci studentów na specjalności energetyka jądrowa, prowadzonej  na kierunku energetyka. W nowym roku akademickim 2024/2025  uczelnia kształcić będzie już także na studiach II stopnia na kierunki energetyka jądrowa. Będą prowadzone na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki we współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz innymi partnerami merytorycznymi.


Ze strony PK w prowadzenie kształcenia zaangażowani są eksperci Katedry Energetyki Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki, współpracujący z uczelnią praktycy z przemysłu i zagranicznych instytutów badawczych. – Kierunek „energetyka jądrowa” wykształci specjalistów gotowych do pracy w całym sektorze energetyki, także energetyki konwencjonalnej i odnawialnej, na krajowym i zagranicznych rynkach. Pamiętajmy, że Polska jest otoczona elektrowniami jądrowymi, położonymi w krajach z nami sąsiadujących. Mocno rozwiniętymi państwami pod tym względem są też Stany Zjednoczone, Francja czy Korea Południowa. Specjaliści tej branży będą coraz bardziej potrzebni na całym świecie – podkreśla dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

 

 

W programie kształcenia na nowym kierunku znajdą się też takie zagadnienia jak: nowe bloki jądrowe, systemy bezpieczeństwa jądrowego, technologie chłodzenia, właściwości materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych stosowanych w budowie maszyn, energetyce cieplnej i jądrowej, technologie materiałów i ich trwałości, technologie wspomagające instalacje jądrowe, kwestie cyklu paliwowego,  techniki modelowania procesów wymiany ciepła, zjawisk przepływowo-cieplnych, przepływów wielofazowych oraz układów elektroenergetycznych, zagadnienia z zakresu automatyki i sterowania w złożonych systemach oraz instalacjach energetycznych, techniki monitorowania systemów i elementów energetycznych znajdujących się w elektrowniach jądrowych, zagadnienia wpływu pracy elektrowni jądrowych na środowisko, uwarunkowania środowiskowe, ekonomiczne i prawne procesu inwestycyjnego, zasady budowy, modelowania, eksploatacji, projektowania i regulacji parametrów pracy instalacji energetycznych, energoelektrycznych i grzewczych. Przewidziano także laboratoria wyjazdowe i studyjne do obiektów przemysłowych i badawczych energetyki jądrowej, w tym m.in.  nowego partnera PK - Centrum Badawczego Řež.

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners