Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Lifehouse - You And Me
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

25.05
2020
Pianka do ocieplania budynków z oleju po frytkach. Rozwiązanie z PK walczy w konkursie „Eureka! DGP”

Pianka do ocieplania budynków z oleju po frytkach. Rozwiązanie z PK walczy w konkursie „Eureka! DGP”

 
Pianka do ocieplania budynków z oleju po frytkach. Rozwiązanie z PK walczy w konkursie „Eureka! DGP”
Trwa VII edycja konkursu i cyklu redakcyjnego realizowanego przez „Dziennik Gazeta Prawna” pn. „Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki”. O główną nagrodę w wysokości 30 tys. zł walczy m.in. rozwiązanie z Politechniki Krakowskiej – „Otwartokomórkowa pianka poliuretanowa otrzymana z modyfikowanego oleju posmażalniczego”.
 
Wynalazek powstał na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, a jego autorami są: dr inż. Maria Kurańska, dr hab. inż. Aleksander Prociak, prof. PK, dr inż. Sławomir Michałowski i mgr inż. Krzysztof Polaczek. Opracowane rozwiązanie umożliwia wytworzenie ze zużytego oleju spożywczego lekkiej i odpornej na pleśnie poliuretanowej pianki do ocieplania budynków.
 
Wynalazek łączy ze sobą najnowsze trendy rozwoju tworzyw polimerowych związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, ochroną środowiska naturalnego i ograniczeniu strat energii. Zaproponowana przez naukowców z Politechniki Krakowskiej technologia pozwala zastąpić modyfikowanym chemicznie olejem posmażalniczym jeden z dwóch podstawowych składników pianek poliuretanowych – wytwarzany z ropy naftowej poliol. Otwartokomórkowa pianka jest nie tylko lekka, przez co nie obciąża konstrukcji budynku, ale też przepuszcza parę wodną, zapobiegając tym samym powstawaniu pleśni. Ponadto stanowi doskonałą izolację akustyczną.
 
W konkursie „Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki” biorą udział uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN. Rywalizacji towarzyszy cykl redakcyjny. Do końca maja w piątkowym magazynowym wydaniu „DGP” prezentowane są najciekawsze wynalazki nadesłane na konkurs. Najnowsze wydanie zostało poświęcone technologii z PK, o której na łamach gazety opowiada dr inż. Maria Kurańska. 
 
Laureatem konkursu „Eureka! DGP” zostanie autor lub autorzy wynalazku wybranego przez kapitułę złożoną z przedstawicieli redakcji „Dziennika Gazety Prawnej”, przedstawicieli patronów merytorycznych i medialnych oraz przedstawicieli sponsorów. Główną nagrodą jest 30 tys. zł dla zespołu wynalazczego.
 
Przeczytaj o wynalazku z PK na stronie internetowej konkursu. 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners