21.06
2021
Patrycja Mikołajek zaskoczyła ...i zwyciężyła
Pandemia stała się meritum rozważań najlepszego referatu przedstawionego podczas niedawno zakończonej Sesji Studenckich Kół Naukowych WA PK
Z ramienia Koła Naukowego Architektury Najnowszej, działającego pod opieką: Prof. dr hab. inż. arch. Ewy Węcławowicz-Gyurkovich i dr inż. arch. Joanny Białkiewicz – I miejsce zajęła Patrycja Mikołajek z referatem pt.: „Pandemia w architekturze vs architektura w pandemii„.
Patrycja Mikołajek: „Pandemia COVID-19 skłoniła wszystkich do refleksji. Nasze życie gwałtownie wywróciło się do góry nogami. Zmieniły się nasze potrzeby, tryb życia, a także niemal każdy aspekt naszej egzystencji. Nagle okazało się, że przestrzenie, w których żyjemy nie są wystarczająco dostosowane do nowych okoliczności. Klaustrofobiczne mieszkania, brak wydzielonych pomieszczeń pełniących funkcję biura, czy miejsca do nauki, ograniczony dostęp do natury i świeżego powietrza. Ilu z nas borykało się z takim problemem? Nasze otoczenie to niezwykle istotny aspekt, który ma ogromny wpływ na ludzkie samopoczucie. Główną rolę w kreowaniu go ma nikt inny, jak architekci. Swoją prezentacją chciałam skłonić do refleksji, zwrócić uwagę na problemy i zagadnienia związane z pracą w domu oraz pokazać rozwiązania, które tworzą przyjazne i bezpiecznie przestrzenie w dobie pandemii„.
Z Koła Naukowego Historii Architektury Polskiej, działającego pod opieką: dr inż. arch. Elżbiety Waszczyszyn, prof. PK i dr inż. arch. Joanny Białkiewicz – II miejsce zajęły Julia Sarwa i Maria Waszczyszyn prezentując pracę pt.: „Współczesne techniki i technologie w ochronie i ekspozycji zabytkowej architektury sakralnej zachowanej w stanie ruiny. Wstęp do analizy odbioru społecznego„.
Na III miejscu ex aequo znaleźli się ponownie członkowie Koła Naukowego Architektury Najnowszej Łukasz Dworak z prezentacją pt.: „Metafizyczna podróż. Dom Luisa Barragána” oraz Maria Waszczyszyn, która zaprezentowała temat pt.: „Architektura symbiotyczna – przywracanie więzi z naturą w zurbanizowanej, post-pandemicznej przestrzeni człowieka„.
Wyróżnienie otrzymał członek Koła Naukowego Historii Architektury Polskiej i student B.D. in English Dawid Żurowski za prezentowany w języku angielskim referat pt. „Crystal Palace in London – a great feat of engineering”.
Gratulujemy studentom i opiekunom nagrodzonych w tym roku kół naukowych i życzymy im dalszych sukcesów.
« powrót