Radio Nowinki - Z Naszej Odkurzonej _ Skaldowie Live in Leningrad 1972

2023
Pasje, studia i wspomnienia z matury, czyli Live Rekrutacyjny dla Maturzystów odbył się na Politechnice Krakowskiej!

5 lipca 2023 roku odbyło się wyjątkowe spotkanie, podczas którego tegoroczni kandydaci na studia mogli uzyskać informacje o rekrutacji oraz studiach na Politechnice Krakowskiej.

„Dołącz do Rodziny PK – Live Rekrutacyjny dla Maturzystów” to wydarzenie, które miało na celu zaprezentować osobom zainteresowanym studiami różnorodne możliwości, jakie czekają na nich, gdy wybiorą PK.

Bohaterowie wydarzenia podzielili się z widzami swoimi doświadczeniami i opowiedzieli o swojej przygodzie ze studiami na PK. – Rozmawialiśmy o tym, jak połączyć naukę z pasjami, jak odnaleźć się w nowym mieście, co czeka nowych studentów i studentki na obozie integracyjnym „Adapciak”. – mówi Bartłomiej Krystyński z Działu Promocji uczelni, który prowadził wydarzenie. – Ponieważ 7 lipca publikowane są wyniki egzaminu maturalnego, naturalnie pojawił się także temat matury i razem z naszymi gośćmi wspominaliśmy ich matury i emocje, jakie towarzyszyły im w tym okresie.

Wśród gości wydarzenia znalazły się osoby, które mogą służyć młodszym kolegom i koleżankom wiedzą oraz radami. O łączeniu pasji naukowych i artystycznych opowiedzieli Oskar Jurek i Kornelia Sowa. Oskar aktywnie działa w kole naukowym Footprint, które skonstruowało kajak z betonu, a także zawodowo tańczy. Kornelia studiuje na Wydziale Mechanicznym i jest członkinią Koła Naukowego Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego „Form&Function”. W tym roku jej projekt „Handy support – nakładka ułatwiająca chwyt dla osób z niepełnosprawnościami” zwyciężył w Uczelnianej Sesji Kół Naukowych.

Nasz live nie mógł się odbyć bez udziału przedstawicieli Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej. Krzysztof Kusak – wiceprzewodniczący Parlamentu Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej i przewodniczący Komisji Kultury – opowiedział o tym, jak miło spędzić czas w Krakowie i jak zacząć życie w nowym mieście. Dominika Wanat – przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki – w plebiscycie Aktywności Studenckiej „Szafirowe Smoki” zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Działacz Roku”. I słusznie, bowiem chętnie i z zaangażowaniem włącza się w różne akcje. Jest koordynatorką tegorocznej edycji obozu integracyjnego dla nowych studentów. Dominika w czasie wirtualnego spotkania opowiedziała, co czeka na uczestników najbliższego „Adapciaka” oraz o swoim sukcesie naukowym – wygranej w Innovations Hub Foundation – MedBiz Innovations Program.

Tradycje sportowe na naszej uczelni są bardzo silne, więc ten temat także musiał się pojawić. O sportowych możliwościach, zaletach członkostwa w AZS PK oraz o nadchodzących 45. Regatach o Puchar JM Rektora Politechniki Krakowskiej opowiedział Krzysztof Pszczółka – pracownik Centrum Sportu i Rekreacji, prezes Akademickiego Związku Sportowego PK.

Ponieważ na kandydatów czeka teraz najbardziej stresujący okres – wyniki matury i wyniki postępowań rekrutacyjnych – w czasie spotkania ważny był także temat rekrutacji. O różnicy między starą a nową maturą, jak wygląda wpis na listę studentów oraz gdzie szukać wyników rekrutacji opowiedziała Joanna Skowrońska, która pracuje w Dziale Promocji i odpowiada na pytania Kandydatów poprzez Messengera.

– W tym roku wśród kandydatów pojawiło się wiele wątpliwości dotyczących nazewnictwa matur i podziału na starą i nową maturę. Uczniowie liceów ogólnokształcących zdawali w tym roku egzamin w nowej formule, tzw. „Formule 2023”, która nie dotyczyła na razie uczniów techników. Z tego powodu, wielu absolwentów techników założyło, że zdawali starą maturę. Tymczasem „Stara matura, to egzamin maturalny zdawany do roku 2004 w liceach ogólnokształcących oraz do roku 2005 w technikach. – tłumaczy Joanna Skowrońska – Od roku 2005 (w technikach od 2006) zdawany już jest egzamin maturalny zwany potocznie „nową maturą”. Dlatego też tegoroczni maturzyści – niezależnie od typu ukończonej szkoły – przy rejestracji, jako dokument stanowiący podstawę rekrutacji wybierają nową maturę.

"Dołącz do Rodziny PK – Live Rekrutacyjny dla Maturzystów" to jedno z wielu wydarzeń, które Politechnika Krakowska organizuje dla kandydatów. Uczelnia stawia na innowacyjne metody rekrutacji, dając młodym ludziom możliwość bliższego poznania świata nauki i technologii oraz samej uczelni. W tym roku w kwietniu na PK po raz pierwszy Dni Otwarte miały dwudniową formułę. Wydarzenie pod nazwą „Dni Otwarte: Dołącz do Rodziny PK” odbyło się zarówno w formie wirtualnej, jak i stacjonarnej.

Dzięki takim inicjatywom maturzyści mogą dokonać świadomego wyboru swojej przyszłej ścieżki edukacyjnej, zdobyć cenne informacje i przekonać się, dlaczego Politechnika Krakowska jest jednym z najbardziej cenionych ośrodków akademickich w Polsce.

ZOBACZ:

Relację „Dołącz do Rodziny PK – Live Rekrutacyjny dla Maturzystów”