Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Crazy Town - Buterfly
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

09.09
2020
Otwarto wspólne laboratorium firmy technologicznej ABB i Politechniki Krakowskiej

Otwarto wspólne laboratorium firmy technologicznej ABB i Politechniki Krakowskiej

 
Otwarto wspólne laboratorium firmy technologicznej ABB i Politechniki Krakowskiej
Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania ABB i Politechniki Krakowskiej (CEFUMA) otwarto dziś w Krakowie.

 

To wspólne laboratorium Politechniki i ABB, wyposażone w unikatowe w skali kraju stanowiska badawcze do opracowywania, przetwarzania i testowania nowoczesnych materiałów funkcjonalnych. W ramach podpisanej dziś (8 września br.) umowy o współpracy naukowej i dydaktycznej ABB obejmie także patronat nad prowadzonymi na Politechnice kierunkami studiów: inżynierią materiałową i infotroniką.
 
Nowe centrum będzie służyć pracownikom badawczym ABB oraz naukowcom i studentom PK do prowadzenia wspólnych projektów naukowo-badawczych i prac rozwojowych, dydaktycznych zajęć projektowych i laboratoryjnych. Na powierzchni 180 m2 wykładowcy i studenci PK oraz naukowcy ABB będą mogli wspólnie opracowywać innowacyjne technologie m.in. dla branż materiałowej, produkcyjnej, elektrotechnicznej, elektrycznej, energetycznej czy automatyki przemysłowej. Tworzenie nowych, bardziej ekologicznych materiałów izolacyjnych, integracja elektroniki w produktach, wytwarzanie przyrostowe czy wtrysk wielokomponentowy,  właściwości wytrzymałościowe materiałów w wieloosiowych stanach obciążeń - to tylko niektóre tematy  badań, które będzie można realizować w nowym centrum.
 
– ABB, które jest uczestnikiem m.in. kierowanej przez ONZ inicjatywy „Zrównoważona Energia dla Wszystkich”, aktywnie promuje i rozwija pionierskie technologie w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dzięki naszej współpracy z Politechniką Krakowską będziemy mogli współtworzyć rozwiązania, które zmniejszą wpływ przemysłu na środowisko – mówi Przemysław Zakrzewski, dyrektor Korporacyjnego Centrum Technologicznego (CTC) ABB w Krakowie. – Objęcie patronatu nad kierunkami studiów prowadzonymi  na Politechnice Krakowskiej to wyjątkowa okazja do współpracy naukowców z globalnej firmy technologicznej z kadrą naukową i studentami jednej z najlepszych uczelni w kraju.
 
W nowoczesnym laboratorium studenci będą mogli zarówno odbyć staż i prowadzić badania naukowe, jak i poznać praktyczną stronę stosowania technologii materiałów funkcjonalnych w przemyśle.  – Materiały inteligentne to jeden z najważniejszych tematów badawczych we wszystkich laboratoriach świata. Od postępu w tej dziedzinie w dużym stopniu zależeć będzie rozwój głównych gałęzi przemysłu. Współpraca ABB i Politechniki Krakowskiej znakomicie wpisuje się w obecne potrzeby i trendy rozwojowe  – mówi rektor Politechniki Krakowskiej  prof. Andrzej Białkiewicz. – Partnerstwo z ABB doskonale realizuje też misję PK - służby społeczeństwu i gospodarce przez prowadzenie badań naukowych i wykorzystanie najnowszych osiągnięć nauki i techniki do kształcenia kadr inżynierskich i naukowych. Dzięki otwarciu wspólnego centrum laboratoryjnego nasi naukowcy i studenci zyskują  dostęp do nowoczesnych narzędzi badawczych i możliwość uczestniczenia w rozwiązywaniu rzeczywistych wyzwań technologicznych. Staże i praktyki w firmie ABB, możliwość uczestniczenia w zajęciach, warsztatach i szkoleniach prowadzonych przez ekspertów firmy o globalnym zasięgu i renomie to niepowtarzalna szansa dla naszych studentów. Zdobędą unikatowe kompetencje, a to wyróżni ich na rynku pracy – podkreśla rektor PK.
 
Laboratorium ABB i PK wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt dostępny na rynku badań i rozwoju, który pozwoli m.in. na opracowywanie i wytwarzanie nowych kompozytowych materiałów termoplastycznych. Krakowskie centrum to pierwsze miejsce w Polsce, w którym działa m.in. system do indukcyjnego grzania form wtryskowych, dzięki któremu w bardzo krótkim czasie można podnieść temperaturę narzędzia, co przekłada się na jakość produktu i daje możliwość uzyskania dodatkowych funkcjonalności.
 
Strategiczne wyzwanie dla laboratorium ABB i PK - opracowywanie nowych technologii materiałów izolacyjnych - jest koniecznością na drodze zrównoważonego rozwoju. Do tej pory istotnym problemem było gromadzenie i segregacja odpadów z polimerów niepodlegających recyklingowi, jak żywice epoksydowe. Jednak w ostatnich latach stosowane materiały, sposoby ich wytwarzania i przetwórstw są stale doskonalone. Możliwy recykling oraz efektywność energetyczna materiałów polimerowych decydują o ich rosnącej popularności w przemyśle.– Coraz szersze wykorzystanie nowych materiałów funkcjonalnych w rozwiązaniach dla przemysłu energetycznego pozwala na obniżenie śladu węglowego naszych produktów. Udowodniliśmy, że np. zastąpienie żywicy epoksydowej materiałem termoplastycznym zmniejsza emisję CO2 o przeszło połowę w cyklu życia produktu. Pracujemy też nad materiałami biopochodnymi oraz biodegradowalnymi – wymienia Łukasz Malinowski, kierownik zespołu badawczego w dziale produktów elektryfikacji CTC w Krakowie.  Ten obszar badawczy od lat pozostaje też w kręgu zainteresowań naukowców z PK.
 
We wtorek, 8 września br., podczas oficjalnego otwarcia centrum badawczego PK i ABB umowę o współpracy naukowej i dydaktycznej podpisali rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz, prorektor ds. nauki PK prof. Dariusz Bogdał, Przemysław Zakrzewski - dyrektor Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie oraz Mirosław Bistroń, dyrektor Departamentu Elektryfikacji ABB.
 
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem krakowskie laboratorium wzięło udział w pierwszej misji - wytwarzano tu gogle, potrzebne medykom dla ochrony przez zakażeniem koronawirusem. Do szpitali z województw małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i łódzkiego trafiło już ponad 8 tysięcy ochronnych okularów z Krakowa, które w ramach pomocy charytatywnej produkują i dostarczają pracownicy ABB. 
 
Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania powstało dzięki unijnemu grantowi, jaki otrzymała ABB. Firma od ponad 20 lat współpracuje z polskim środowiskiem akademickim, prowadząc staże i praktyki, inwestując w bazę dydaktyczno-naukową, a także wspólnie realizując projekty badawcze. W Krakowie działa Korporacyjne Centrum Technologiczne ABB, które na potrzeby globalnych biznesów Grupy ABB opracowuje technologie z zakresu automatyki przemysłowej, cyfrowej platformy chmurowej ABB Ability® i Przemysłu 4.0, systemów napędowych i elektryfikacji. Energooszczędne systemy trakcyjne z rodziny ENVILINE®, stacje do szybkiego ładowania autobusów, czy systemy zdalnego monitoringu i sterowania jednostek pływających, są rozwijane właśnie przez krakowski zespół ABB.
 
Przypomnijmy - ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Od ponad 130 lat tworzy innowacje. Firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners