15.04
2025
Ośrodek Żeglarski PK w Żywcu zmieni swój wygląd?

Za nami warsztaty organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Młoda Urbanistyka działające przy Katedrze Planowania Przestrzennego, Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej
Były one poświęcone koncepcji zagospodarowania przestrzennego i rewitalizacji ośrodka żeglarskiego Politechniki Krakowskiej pw. Świętego Wita w Żywcu oraz jego najbliższego otoczenia. Projektowana koncepcja zakłada włączenie terenu w system lokalnych tras turystycznych, zgodnie z założeniami planistycznymi Urzędu Miejskiego w Żywcu, oraz powiązanie go ze ścieżką rowerową wokół Jeziora Żywieckiego co nawiązuje do idei współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską, władzami miasta Żywiec oraz Stowarzyszeniem Żeglarskim Beskid Sailing podpisanej 4 grudnia 2024r.
W trakcie warsztatów studenci przeprowadzili szczegółową inwentaryzację ośrodka i jego otoczenia, a także dokonali analiz środowiskowych, kompozycyjnych, komunikacyjnych i krajobrazowych. Studenci wykonali zdjęcia obszaru, które wykorzystają do późniejszych etapów projektowania. Wskazali również potencjalne kierunki rozwoju terenu oraz jego możliwe funkcje społeczne i rekreacyjne. Szczególną uwagę studenci w opracowywaniu koncepcji musieli zwrócić na fakt, że ośrodek służy także osobą niepełnosprawnym podczas trwania wakacji i należy stworzyć udogodnienia, które w większym stopniu ułatwią osobom z wszelkimi dysfunkcjami pobyt w kompleksie wypoczynkowym.
Cennym uzupełnieniem pracy warsztatowej była rozmowa mgr Krzysztofem Włodarczykiem– wieloletnim opiekunem obozów żeglarskich w tym rejonie – który podzielił się wiedzą na temat funkcjonowania ośrodka i jego roli w lokalnej przestrzeni turystyczno-rekreacyjnej. Informacje te posłużyły studentom jako istotne wskazówki do zawarcia w przygotowaniu opracowania terenu.
Cały przebieg warsztatów był koordynowany przez opiekunów SKN, Warsztaty posłużyły studentom także do integracji, dzięki której zacieśnili więzy koleżeńskie pomiędzy wydziałami gdyż SKN Młoda Urbanistyka zrzesza studentów z Międzywydziałowego Kierunku Gospodarka Przestrzenna i Wydziału Architektury. Studenci wspólnie wieloautorsko opracowują koncepcje zagospodarowanie a interdyscyplinarne współdziałanie na pewno zwiększa aspekt innowacyjności i kompleksowego podejścia do projektowania przestrzeni.
W piątek zostały zakończone warsztaty, lecz tworzenie koncepcji przez studentów będzie trwało aż do końca semestru w indywidulanej formie z możliwością ciągłej konsultacji z prowadzącymi.
Warsztaty były możliwe dzięki dofinansowaniu z pionu Prorektora ds. studenckich Marka Bauera, przy znacznym wkładzie finansowym Dziekana WiŚiE prof. dr hab. inż. Sławomira Grądziela oraz przy wsparciu Dziekan WA prof. dr hab. inż. arch. Magdaleny Kozień-Woźniak
« powrót