Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Amarok - Massa
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

20.12
2024
Opiekunowie studenckich projektów docenieni Super Mentorami

Opiekunowie studenckich projektów docenieni Super Mentorami

 
Opiekunowie studenckich projektów docenieni Super Mentorami
Podczas przedświątecznego spotkania zorganizowanego przez FutureLab PK, po raz drugi w historii Politechniki Krakowskiej wręczone zostały nagrody SUPER MENTOR. Uhonorowano nimi osoby należące do społeczności akademickiej, które w sposób wyjątkowy i wykraczający poza standardowe obowiązki, wykonują swoją pracę mentorską ze studentami grup projektowych FutureLab.

Laureatami Nagrody SUPER MENTOR zostają naukowcy, którzy w sposób wyjątkowy i wykraczający poza standardowe obowiązki, wykonują swoją pracę mentorską ze studentami. Z doświadczenia pracowników FutureLab wynika, że grupy znajdujące się pod opieką zaangażowanych mentorów odnoszą wymierne sukcesy naukowe na arenie krajowej i międzynarodowej oraz realizują działania z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Efekty tego mentoringowego wsparcia są zauważalne i potwierdzone faktami: artykuły naukowe z udziałem studentów, zgłoszenia patentowe, nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych, a także doskonałą promocją uczelni. Na aspekt ten zwrócił również uwagę rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata. Podkreślał, że zaangażowanie mentorów grup projektowych, ich wsparcie i gotowość do działania przekłada się na znakomite, a często niezwykłe projekty realizowane przez studentów PK. Prof. Andrzej Szarata przypomniał, że działający od 2019 r. FutureLab był jedną z pierwszych w Polsce i pierwszą Krakowie tego typu jednostką na polskich uczelniach. Jej działanie opiera się mocno na kompleksowym wspieraniu kształcenia studentów w modelu Project Based Learning, a więc metodą projektów.

 

Jednym ze sztandarowych projektów FutureLab jest konkurs na studenckie granty. W ramach pięciu dotychczasowych edycji wsparcie otrzymało aż 109 projektów, w których pracowało lub nadal pracuje łącznie blisko 1000 studentów Politechniki Krakowskiej. Warto podkreślić, że nie tak dawno zakończył się kolejny nabór wniosków w konkursie na projekty studenckie. Wiemy już, że studenci Politechniki Krakowskiej pobili rekord pomysłowości. Złożyli aż 67 wniosków na innowacyjne projekty, które chcieliby zrealizować przy wsparciu uczelni. Jest to o 10 wniosków więcej niż rok temu. Wyniki bieżącej edycji konkursu będą ogłoszone w pierwszej połowie stycznia 2025 r.

 

 

W 2. edycji Nagrodę SUPER MENTOR otrzymali:

 

  • Dr inż. arch. Maciej Skaza, dr inż. arch. Maciej Wójtowicz, dr inż. arch. Wojciech Ciepłucha, mgr inż. arch. Anna Marek – architekci z Wydziału Architektury PK, inspirujący studentów opiekunowie niezwykłych projektów, takich jak na przykład AUGMENTUM. Nazwa tego projektu nawiązuje bezpośrednio do określenia rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality), ale równocześnie intencją tak zdefiniowanej nazwy było zasugerowanie, iż możliwe jest rozszerzenie metod analizy i postrzegania architektury np. o druk 3D i rzeczywistość wirtualną. Celem przedsięwzięcia było opracowanie modeli domów znanego japońskiego architekta Tadao Ando.
     
  • Dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK i mgr inż. Magdalena Bańkosz z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Panie od lat opiekują się grupami studenckimi FutureLab w zakresie hydrożeli. Wynalazki chemiczne, które opracowują studenci ze wsparciem swoich mentorek, zdobywają krajowe i międzynarodowe wyróżnienia i medale, rozsławiając Politechnikę Krakowską. Jednym z projektów nad którym ostatnio pracują mentorki i ich podopieczni, są nanonośniki leków, które mogą być kierowane bezpośrednio do komórek rakowych, minimalizując tym samym ryzyko uszkodzenia zdrowych komórek i ograniczając efekty uboczne, a także wykorzystanie hydrożeli w dziedzinie dermatologii i kosmetologii. Naukowczynie odebrały nagrodę za wspólne działania, ale oczywiście mają też na koncie wiele indywidualnych projektów, również jako mentorki.
     
  • Prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, mgr inż. Dagmara Słota, mgr inż. Karina Niziołek, mgr inż. Julia Sadlik, mgr inż. Edyta Kosińska z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki – kolejne laureatki Nagrody Super Mentor (w zastępstwie nagrodę odebrała Julia Sadlik). Celem grupy, którą opiekują się nagrodzone naukowczynie jest opracowanie kompozycji oraz sposobu otrzymywania polimerowych i/lub kompozytowych masek kosmetycznych do stymulowania białek fibrylarnych oraz ich analiza fizykochemiczna, biologiczna oraz mechaniczna. Tego typu innowacyjne materiały wpisują się w aktualne trendy rynkowe, a prace zespołu mają szanse na komercjalizację.
     
  • Organizatorzy oraz współtwórcy sukcesów Koła Naukowego Footprint i grupy projektowej budującej kajaki z betonu – pracownicy naukowi Wydziału Inżynierii Lądowej: dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK, dr inż. Katarzyna Mróz, dr hab. inż. Tomasz Tracz, prof. PK, dr hab. inż. Tomasz Zdeb, prof. PK, dr inż. Mateusz Sitarz. Wspólna praca studentów i mentorów zaowocowała w tym roku sukcesami podczas międzynarodowej, czerwcowej rywalizacji Deutsche Betonkanu-Regatta w niemieckim Brandenburg an der Havel. Zespół z PK zdobył tam złoty medal w kategorii załóg mieszanych. Pokazał sportowego ducha i siłę opracowanej technologii.
     
  • Mgr inż. Anna Drabczyk i dr inż. Damian Kułaga. Zespół kierowany przez tych naukowców z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej poszukuje małocząsteczkowego kandydata na lek stosowany w terapii raka jelita grubego. Cząsteczki tego typu są innowacyjne, ponieważ nie działają ogólnoustrojowo, tak jak współczesna chemioterapia, atakują natomiast „słabe punkty” tylko komórek nowotworowych. Praca zespołu naszych chemików ma szansę pomóc milionom ludzi na całym świecie.
     
  • Dr hab. inż. Jolanta Jaśkowska i mgr inż. Anna Drabczyk. Grupa prowadzona przez naukowczynie zajmuje się opracowaniem formulacji terapeutycznych lakierów do paznokci o działaniu ogólnoustrojowym. Liczne badania naukowe dowodzą, że dzięki właściwościom płytki paznokciowej możliwe jest dostarczanie leku na drodze dyfuzji nawet przez kilka dni, a przeprowadzone przez zespół badania pokazują, iż opracowane formulacje skutecznie uwalniają wybraną substancję aktywną nawet przez zastosowanie bariery w postaci kolorowego lakieru kosmetycznego.
     
  • Dr inż. Sławomir Parzych i dr inż. Szymon Gądek z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki to kolejni laureaci Nagrody Super Mentor. Panowie są opiekunami zespołu, który z sukcesem stworzył matę sensoryczną dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wynalazek jest obecnie testowany i już służy do stymulacji sensorycznej i rozwijania zmysłów dzieci korzystającej z jego możliwości.
     
  • Dr hab. inż. Grzegorz Milewski, prof. PK (Wydział Mechaniczny). Prof. Milewski od lat wspiera studentów m.in. pomagając im w budowie biomechanicznego systemu „sztucznego pacjenta – SERCA” oraz przeprowadzenie badań nowych materiałów atrombogennych dedykowanych do bezpośredniego kontaktu z krwią. Stanowisko rozbudowywane jest wspólnie ze specjalistami z Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii oraz Instytutem Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN.
     
  • Mgr inż. Tomasz Talarczyk. Laureat Nagrody Super Mentor zaczynał współpracę z FutureLab jako utalentowany i zaangażowany student, pracujący nad podwodnymi dronami, znanymi pod kryptonimem „Cyber Ryba”. Dziś przekazuje swoją wiedzę kolejnym rocznikom jako doktorant i dodatkowo angażuje się w popularnonaukowe działania FutureLab podczas licznych wystaw i konferencji.
     
  • Dr inż. Maciej Pilch – zaczynał współpracę z FutureLab jako utalentowany i zaangażowany student, potem opiekun pomocniczy. Specjalista od druku 3D, od niedawna ze stopniem doktora. O żywicach, filamentach, drukarkach 3D wie wszystko i z sukcesem przekazuje swoją wiedzę studentom, od kilku lat prowadząc projekty w ramach FutureLab. Współtwórca i opiekun międzywydziałowego Koła Naukowego FutureLab 3D Masters.
     
  • Dr inż. Łukasz Sołtysek (Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Jeszcze niedawno Łukasz osiągał sukcesy m.in. w czasie Uczelnianej Sesji Kół Naukowych. Na co dzień opiekun wielu projektów dotyczących zwiadowczych dronów, rakiet, współtwórca stanowiska badawczo-dydaktycznego, którego celem jest możliwość symulowania zjawisk z zakresu układów zabezpieczeń niskiego napięcia wraz z możliwością analizy danych w aplikacjach chmurowych.
     
  • Dr inż. Tomasz Makowski z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej – opiekun grup opracowujących innowacyjne, głośne medialnie i praktyczne rozwiązania techniczne. Współtwórca urządzenia do nauki języka Braille’a, mentor zespołu tworzącego projekt BeeBrain, służący zdrowiu pszczół oraz wygodzie pszczelarzy. Współautor pierwszej książki opublikowanej we współpracy z FutureLab, czyli wydanego w 2024 r. podręcznika pt.: „Modelowanie w Fusion 360. Praktyczne przykłady.”
     
  • Dr inż. Krzysztof Weigel-Milleret (Wydział Mechaniczny) – jest opiekunem grupy, która zaprojektowała Lizarda, czyli innowacyjny elektryczny pojazd dla osób poruszających się na wózkach. Osoba z niepełnosprawnością sama może wjechać do pojazdu i kierować nim bezpośrednio ze swojego wózka. Wyjazd i wjazd odbywają się przy pomocy specjalnego, pneumatycznego zawieszenia, które obniża się do poziomu zerowego stanowiąc de facto platformę podjazdową.
     
  • Dr inż. Adam Kot (Wydział Mechaniczny) – opiekun słynnego projektu i grupy, która pracowała nad zaprojektowaniem elektrycznego bolidu PK MechPower. Pojazd doczekał się w 2024 roku swojej premiery oraz udziału w pierwszych zawodach Formuły Student – w Rumunii i w Polsce.
     
  • Prof. dr hab. inż. Agnieszka Generowicz z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK z Wydziału Architektury, dr hab. inż. Mariusz Kieć, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej. W ostatnim roku, grupa pod opieką naukowców zasłynęła z realizacji projektu „Altana Przyszłości – modelowy przykład lokalizacji i budowy wiaty śmietnikowej”, we współpracy z krakowskim Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania. Celem projektu było opracowanie kompleksowych pomysłów na rewitalizację już istniejących przestrzeni poboru odpadów oraz wypracowanie nowych, wzorcowych wytycznych dla przyszłych budynków i osiedli mieszkaniowych. Interdyscyplinarny projekt – mamy nadzieję – pomoże tysiącom krakowian, spółdzielniom mieszkaniowym oraz MPO w dbaniu o czystość oraz stworzeniu funkcjonalnej i nowoczesnej gospodarki odpadami.

 

Nagrody wręczył rektor PK prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata wraz z dyrektor FL Moniką Firlej.

 

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners