Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Limp Bizkit - Behind Blues Eyes
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

09.06
2022
Opatrunki hydrożelowe z Politechniki Krakowskiej pomogą w leczeniu martwicy skóry

Opatrunki hydrożelowe z Politechniki Krakowskiej pomogą w leczeniu martwicy skóry

 
Opatrunki hydrożelowe z Politechniki Krakowskiej pomogą w leczeniu martwicy skóry
Opracowane przez studentów z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej, materiały hydrożelowe, które mogą pełnić rolę innowacyjnych opatrunków III generacji do zastosowania w leczeniu martwicy skóry, zostały docenione srebrnym medalem podczas EUROINVENT – European Exhibition of Creativity and Innovation. Wystawa odbywała się w dniach 26-28 maja br. w rumuńskich Jassach.

EUROINVENT to wydarzenie, które umożliwia naukowcom i wynalazcom przedstawienie rezultatów prac oraz badań z różnych dziedzin nauki. W Rumunii swoje rozwiązanie pn. „Transdermalne systemy hydrożelowe zmodyfikowane substancjami czynnymi wspomagającymi leczenie martwicy skóry” zaprezentowali studenci z Koła Naukowego Materiałów Funkcjonalnych SMART-MAT, działającego na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej. Funkcję opiekuna naukowego koła pełni dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK. Studencki projekt, doceniony srebrnym medalem, uzyskał dofinansowanie w ostatniej edycji konkursu FutureLab PK na projekty studenckie. Żacy mogą przeznaczyć otrzymane środki m.in. na zakup materiałów i aparatury badawczej. Laureaci konkursu otrzymują także wsparcie mentorów. 
 
Zespół, który opracował rozwiązanie nagrodzone w czasie wystawy EUROINVENT, tworzą: Mateusz Jamroży (student III roku kierunku nanotechologie i nanomateriały, przewodniczący KN SMART-MAT), Julia Wieczorek (studentka III roku kierunku nanotechnologie i nanomateriały), Mateusz Gruca (student III roku kierunku nanotechnologie i nanomateriały), Dominika Wanat (studentka III roku kierunku inżynieria materiałowa), a także – będące opiekunami projektu FutureLab PK – dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, mgr inż. Sonia Kudłacik-Kramarczyk, mgr inż. Anna Drabczyk, mgr inż. Magdalena Głąb (doktorantki na PK). Mentorem w projekcie jest również dr n. biol. lek. med. Magdalena Kędzierska z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. 
 
Rozwiązanie stworzone na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki jest dedykowane pacjentom z trudno gojącymi się ranami oparzeniowymi skóry, odleżynowymi oraz owrzodzeniowymi. Brak odpowiedniej pielęgnacji takich ran może prowadzić do miejscowej martwicy (nekrozy) skóry, a także zakażenia bakteryjnego, które w skrajnych przypadkach skutkuje amputacją kończyny lub nawet śmiercią. Leczenie wymienionych rodzajów ran jest długotrwałe i wymaga od pacjentów bardzo dużego zaangażowania i systematyczności, by z czasem przywrócić prawidłowe funkcjonowanie komórek naskórka. 
 
Tradycyjne opatrunki stosowane w leczeniu ran nie posiadają w swoim składzie dodatkowych substancji aktywnych, które mogą wspomagać proces gojenia. Ponadto, opatrunek często przyrasta do rany i powoduje uszkodzenie warstwy zewnętrznej skóry podczas jego zmiany. Pomocą w tej sytuacji są opatrunki hydrożelowe, które tworzą odpowiednie środowisko do gojenia się ran, a przy tym dostarczają substancje lecznicze wspomagające proces gojenia. Innowacyjność systemów hydrożelowych z Politechniki Krakowskiej polega na ich wielofunkcyjności: tworzą barierę dla drobnoustrojów, nie przywierają do rany, pochłaniają wysięk z rany i dostarczają substancji o działaniu bakteriobójczym oraz wspomagającym gojenie. Nowatorskie jest też użycie bazy polimerowej oraz – wprowadzonych do matrycy polimerowej – substancji aktywnych, które nadają materiałom nowych, unikatowych właściwości. 
 
Studencki zespół z Koła Naukowego Materiałów Funkcjonalnych SMART-MAT już od kilku lat zajmuje się tematyką opatrunków hydrożelowych. – Opracowujemy materiały, które mogą mieć zastosowanie w terapii antynowotworowej oraz zajmujemy się tematyką leczenia ran oparzeniowych, owrzodzeniowych oraz odleżyn. W związku z dużym zapleczem merytorycznym pochodzącym od naszego mentora, dr Magdaleny Kędzierskiej, mamy możliwość konfrontacji opracowanych przez nas materiałów z rzeczywistymi problemami, które wynikają z leczenia trudno gojących się ran i przeciwdziałania nekrozie skóry – mówi przewodniczący koła SMART-MAT Mateusz Jamroży. – Cieszymy się, że nasza praca została doceniona na arenie międzynarodowej. Jest to dla nas duży sukces i ogromna motywacja do dalszych działań. 
 
Prace studenckiego zespołu z Politechniki Krakowskiej zdobyły międzynarodowe uznanie już wcześniej. W marcu br. „Hydrożele chitozanowe zmodyfikowane substancjami aktywnymi jako systemy transdermalne do leczenia martwicy skóry” nagrodzono srebrnym medalem Międzynarodowej Wystawy Wynalazków GENEVA INVENTIONS. Jak tłumaczy mgr inż. Sonia Kudłacik-Kramarczyk, doktorantka na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki, rozwiązanie docenione w Genewie to również opatrunki hydrożelowe, jednak zawierające odpowiednie leki z grupy antybiotyków, przeznaczone do leczenia ran powstałych w wyniku stopy cukrzycowej – jednego z najczęstszych powikłań cukrzycy. – Opracowaliśmy materiały, które posiadają odpowiednie właściwości mechaniczne i kształt, umożliwiający ich aplikację na stopie pacjenta – tłumaczy naukowczyni z PK. 
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners