Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Coma - Chaos kontrolowany
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

26.02
2020
Opaska, która leczy rany opracowana na Politechnice Krakowskiej otrzymała wyróżnienie

Opaska, która leczy rany opracowana na Politechnice Krakowskiej otrzymała wyróżnienie

 
Opaska, która leczy rany opracowana na Politechnice Krakowskiej otrzymała wyróżnienie
Pracownicy Politechniki Krakowskiej są współtwórcami, tak zwanej inteligentnej opaski uciskowej. Wynalazek otrzymał złoty medal na międzynarodowych targach innowacji w Bangkoku.
 
Inteligentna Opaska, która leczy blizny. Taki wynalazek powstał przy współpracy z Politechniką Krakowską i firmą Tricomed. Projekt właśnie zdobył złoty medal na międzynarodowych targach innowacji w Bangkoku. Współtwórca opaski, profesor Krzysztof Karbowski tłumaczy, że powstała w oparciu o modyfikację istniejącej technologii opatrunkowej - pressoterapii. Terapia polega na wywarciu ucisku w określony sposób na przykład na bliznę pooparzeniowią, co w istotny sposób poprawia jej gojenie.
 
Leczniczy ucisk jednak nie byłby skuteczny, gdyby nie specjalna metoda pomiaru tego ucisku. Tu objawia się wspomniana inteligencja opaski -  bierze się pod uwagę charakterystykę materiału, kształt ciała, na które ten opatrunek należy nałożyć i wytyczne opracowane przez lekarza. Algorytm został opracowany na Politechnice Łódzkiej.
 
Nagrodzona w Tajlandii opaska wykonana jest z wysokoplastycznej, oddychającej dzianiny, łączonej ze sobą metodami szwalniczymi za pomocą płaskich szwów. Ma to minimalizować ryzyko podrażnienia.  Opaska jest już w użytku. Zespół badawczy pracował też nad innymi projektami z zakresu technologii medycznych, jak na przykład proteza kości czaszki czy dna oczodołu.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners