26.02
2020
Opaska, która leczy rany opracowana na Politechnice Krakowskiej otrzymała wyróżnienie
Pracownicy Politechniki Krakowskiej są współtwórcami, tak zwanej inteligentnej opaski uciskowej. Wynalazek otrzymał złoty medal na międzynarodowych targach innowacji w Bangkoku.
Inteligentna Opaska, która leczy blizny. Taki wynalazek powstał przy współpracy z Politechniką Krakowską i firmą Tricomed. Projekt właśnie zdobył złoty medal na międzynarodowych targach innowacji w Bangkoku. Współtwórca opaski, profesor Krzysztof Karbowski tłumaczy, że powstała w oparciu o modyfikację istniejącej technologii opatrunkowej - pressoterapii. Terapia polega na wywarciu ucisku w określony sposób na przykład na bliznę pooparzeniowią, co w istotny sposób poprawia jej gojenie.
Leczniczy ucisk jednak nie byłby skuteczny, gdyby nie specjalna metoda pomiaru tego ucisku. Tu objawia się wspomniana inteligencja opaski - bierze się pod uwagę charakterystykę materiału, kształt ciała, na które ten opatrunek należy nałożyć i wytyczne opracowane przez lekarza. Algorytm został opracowany na Politechnice Łódzkiej.
Nagrodzona w Tajlandii opaska wykonana jest z wysokoplastycznej, oddychającej dzianiny, łączonej ze sobą metodami szwalniczymi za pomocą płaskich szwów. Ma to minimalizować ryzyko podrażnienia. Opaska jest już w użytku. Zespół badawczy pracował też nad innymi projektami z zakresu technologii medycznych, jak na przykład proteza kości czaszki czy dna oczodołu.
« powrót