Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Aerosmith - Dream On
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

27.01
2023
Odszedł Profesor Jiří Jaromír Klemeš

Odszedł Profesor Jiří Jaromír Klemeš

 
Odszedł Profesor Jiří Jaromír Klemeš
W wieku 77 lat zmarł wybitny naukowiec z bogatym doświadczeniem międzynarodowym, Doktor Honoris Causa Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jiří Jaromír Klemeš. PK nadała MU tytuł honorowy we wrześniu minionego roku.

Prof. Jan Taler z PK, promotor wniosku o nadanie godności honorowej prof. Klemešowi, przypomina jego sylwetkę i dokonania:

„Prof. Jiří Jaromír Klemeš urodził się w 1945 roku w Brnie. Studiował inżynierię mechaniczną i chemiczną na Politechnice w Brnie, gdzie w 1977 roku uzyskał tytuł doktora. Następnie spędził kilkadziesiąt lat za granicą, m.in. na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii, Węgrzech i w Czechach m.in. The University of Manchester i the University of Edinburgh (Wielka Brytania), University of Pannonia, Veszprém (Węgry), Politechnika Brneńska (Czechy). W 2017 roku powrócił do Brna, gdzie udało mu się zbudować zespół badawczy o międzynarodowej renomie SPIL (Sustainable Process Integration Laboratory). Prof. Klemeš współpracował z Politechniką Krakowską m.in. z Wydziałem Inżynierii Środowiska w tym z Katedrą Energetyki i Centrum Doskonalenia Badań Naukowych Politechniki Krakowskiej realizując wspólne międzynarodowe projekty badawcze i konferencje naukowe. Prof. Klemeš należy do najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Znalazł się na prestiżowej liście Highly Cited Researchers, utworzonej przez Clarivate w latach 2018, 2020 i 2022. Bardzo aktywnie uczestniczył w rozwijaniu współpracy międzynarodowej z licznymi ośrodkami z całego świata m.in. Uniwersytety z Chin, USA, Ukrainy, Anglii, Słowenii, Węgier i Polski. Był redaktorem renomowanych czasopism naukowych z ochrony środowiska i energetyki w tym Journal of Cleaner Production oraz Energy. Wypromował 33 doktorów.

Śmierć profesora Klemeš’a jest wielką stratą nie tylko dla macierzystej Politechniki Breńskiej i Politechniki Krakowskiej, ale też dla całego środowiska naukowego.”

W związku z tym, że uroczystość nadania godności honorowej na PK  niestety nie zdążyła się odbyć, odbędzie się ona w kameralnej formie w najbliższych miesiącach w uzgodnieniu z rodziną i uczelnią Pana Prof. Klemeša.

---

 

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners