Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

The Scorpions - Wind Of Change
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

29.05
2019
Nowy kierunek studiów na PK - Inżynieria czystego powietrza

Nowy kierunek studiów na PK - Inżynieria czystego powietrza

 
Nowy kierunek studiów na PK - Inżynieria czystego powietrza
Inżynieria czystego powietrza – to nowy kierunek studiów, który już od najbliższego roku akademickiego wprowadza do oferty dydaktycznej Politechnika Krakowska. To jedyne takie studia w Polsce. – Odpowiadamy na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, którzy w kompleksowy sposób będą umieli działać na rzecz poprawy jakości powietrza – mówi dr inż. Piotr Beńko z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Pierwsza rekrutacja na studia inżynierskie startuje już 10 czerwca.

Nowy kierunek będzie prowadzony od października 2019 r. wspólnie przez trzy wydziały PK: Inżynierii Lądowej, Mechaniczny oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki. Koordynatorem kształcenia będzie ten ostatni. – Potrzeba utworzenia kierunku „inżynieria czystego powietrza”  wynika z rosnącego znaczenia problematyki jakości powietrza, w tym jej wpływu na zdrowie człowieka i środowisko, zwłaszcza w kontekście intensywnego rozwoju terenów zurbanizowanych oraz zmian klimatycznych. Zakres działań,  koniecznych do podjęcia w celu zapewnienia warunków nie przekraczających dopuszczalnych poziomów stężeń zanieczyszczeń w powietrzu (określonych m.in. w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia) jest ogromny, zwłaszcza w Polsce. Takim zadaniom mogą podołać tylko dobrze przygotowani specjaliści o interdyscyplinarnej wiedzy, których nikt dotąd w Polsce nie kształci – wyjaśnia dr inż. Piotr Beńko (na zdjęciu obok / fot. Jan Zych), współtwórca programu kształcenia na nowym kierunku PK. – Inżynier czystego powietrza będzie przygotowany do prowadzenia kompleksowych działań na rzecz poprawy jakości powietrza, w szczególności do identyfikacji rodzajów i źródeł emisji zanieczyszczeń, rozpoznania mechanizmów ich rozprzestrzeniania się i transportu wreszcie proponowania rozwiązań technicznych, technologicznych i systemowych zmierzających do poprawy jakości powietrza – podkreśla ekspert PK. 

 

Jak dodaje dr inż. Agnieszka Flaga-Maryańczyk, opiekun nowego kierunku, pomimo coraz większej wiedzy i świadomości społecznej oraz podejmowanych w tym zakresie działań, przekroczenia dopuszczalnych poziomów stężeń  zanieczyszczeń w powietrzu, szczególnie zimą, są wciąż w Polsce ogromne. – Kwestie norm emisji ze źródeł przemysłowych zostały dobrze uregulowane prawnie, dzięki czemu obserwuje się stopniowe ograniczanie emisji z tego sektora. Wciąż jednak istnieje problem emisji komunikacyjnych,zwłaszcza w centrach dużych miast i tzw. niskiej emisji, szczególnie w zwartej zabudowie domów jednorodzinnych. Działania naprawcze, prowadzone zwłaszcza w sektorze bytowo-gospodarczym, nie przekładają się w istotny sposób na poprawę stanu powietrza w miastach. Kluczem do skutecznej walki ze smogiem jest bowiem podejście kompleksowe, uwzględniające wszystkie czynniki wpływające na jego powstawanie – podkreśla Agnieszka Flaga-Maryańczyk.  

 

Stąd interdyscyplinarny program kształcenia na nowym kierunku PK. Absolwenci zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie: 

  • identyfikacji rodzaju i źródeł emisji zanieczyszczeń do powietrza;

  • możliwości efektywnego technicznie i ekonomicznie wykorzystania najnowszych osiągnięć technicznych czy rozwiązań systemowych w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza;

  • rozprzestrzeniania się i transportu zanieczyszczeń w powietrzu;

  • metod i technik prowadzenia monitoringu jakości powietrza;

  • przewietrzania obszarów zurbanizowanych;

  • meteorologii, fizyki i chemii troposfery oraz dynamiki atmosfery ziemskiej;

  • aerodynamiki stosowanej i inżynierii wiatrowej;

  • planowania i kształtowania obszarów miejskich, infrastruktury technicznej i transportowej miast, aglomeracji i regionów, również w odniesieniu do obszarów chronionych;

  • kształtowania mikroklimatu pomieszczeń, w tym jakości powietrza wewnętrznego;

  • efektywności energetycznej budynków, procesów przemysłowych i transportu, w tym zasad oceny zapotrzebowania na energię oraz możliwości ograniczania zapotrzebowania na energię paliw pierwotnych;

  • projektowania, budowy, planowania, eksploatacji oraz modernizacji instalacji, systemów, procesów produkcyjnych, maszyn i urządzeń kształtujących jakość powietrza; 

  • oceny skali zagrożeń i wpływu zmian klimatycznych oraz zanieczyszczenia powietrza na środowisko i zdrowie człowieka.

Zdobyta w toku studiów wiedza przygotuje inżynierów czystego powietrza do praktycznego rozwiązywania problemów w zakresie kształtowania jakości powietrza, także dzięki dużemu udziałowi praktycznych form zajęć: laboratoryjnych i projektowych, a także praktyk realizowanych m.in. u partnerów gospodarczych PK. Trzon kadry dydaktycznej stanowić będą pracownicy trzech wydziałów współtworzących kierunek, a także nowo powstającego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej (będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie obiektów badawczych m.in. do oceny wpływów środowiskowych na ludzi i budowle). PK zamierza zaprosić do współpracy także specjalistów spoza uczelni, m.in. z samorządów, jednostek rządowych  i aktywistów z organizacji walczących o czystość powietrza. – Zamierzamy stworzyć wokół nowego kierunku forum aktywnej wymiany opinii, zapraszać na cykliczne spotkania i debaty przedstawicieli różnych obszarów wiedzy – podkreśla Piotr Beńko.

 

 

Absolwenci nowego kierunku znajdą pracę w jednostkach samorządu terytorialnego i administracji państwowej, odpowiedzialnych m.in. za planowanie i kształtowanie obszarów miejskich; firmach projektowych, eksploatacyjnych i wykonawczych, działających w obszarze problematyki czystego powietrza; zakładach produkcyjnych (będących źródłem zanieczyszczeń powietrza); przedsiębiorstwach zajmujących się eksploatacją infrastruktury technicznej i transportowej; jednostkach prowadzących monitoring oraz oceny jakości powietrza, placówkach naukowych oraz sektorze doradztwa inwestycyjnego. 

 

Studia I stopnia na kierunku inżynieria czystego powietrza potrwają 3,5 roku. Pierwsza rekrutacja rozpocznie się 10 czerwca, przygotowano w niej 36 miejsc. 

 

W letniej rekrutacji Politechnika Krakowska zaproponuje w tym roku studia I stopnia na 30 kierunkach, wśród innych nowości pojawią się m.in.: inżynieria i gospodarka wodna, inżynieria środków transportu, pojazdy samochodowe, systemy i urządzenia przemysłowe. W sumie na wszystkich rodzajach studiów PK przygotowała w letniej rekrutacji 4,7 tys. miejsc.

 

Na zdjęciu rozdanie dyplomów absolwentom Wydziału Inżynierii Środowiska / fot. Jan Zych

 

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners