Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Rival Sons - Keep On Swinging
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

23.07
2024
Nowi prorektorzy Politechniki Krakowskiej na kadencję 2024-2028

Nowi prorektorzy Politechniki Krakowskiej na kadencję 2024-2028

 
Nowi prorektorzy Politechniki Krakowskiej na kadencję 2024-2028
Poznaliśmy skład prorektorski władz Politechniki Krakowskiej na kadencję 2024-2028. Rektor PK prof. Andrzej Szarata będzie współpracował z czterema prorektorami. Nowym prorektorem ds. nauki będzie dr hab. inż. Magdalena Niemczewska-Wójcik, prof. PK, dotąd prodziekan Wydziału Mechanicznego PK. Stanowisko prorektora ds. kształcenia i współpracy z zagranicą obejmie dr hab. inż. Katarzyna Bizon, prof. PK, kierownik Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Misję na dotychczasowych stanowiskach kontynuować będą: dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK, kierownik Katedry Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług Katedry Wydziału Architektury PK – jako prorektor ds. ogólnych oraz dr inż. Marek Bauer z Katedry Systemów Transportowych Wydziału Inżynierii Lądowej PK  jako prorektor ds. studenckich.

 

 

Pozytywne opinie dla kandydatów na stanowiska prorektorów ds. kształcenia oraz ds. studenckich wydał Parlament Samorząd Studencki PK, a dla prorektor ds. nauki Samorząd Doktorantów PK (zgodnie z wymogami ustawowymi i statutowymi). Wszyscy prorektorzy rozpoczną nową kadencję wspólnie z rektorem PK 1 września 2024 r. Szczegółowe kompetencje poszczególnych prorektorów zostaną sprecyzowane w zarządzeniu Rektora PK.

 

 

Dr hab. inż. Magdalena Niemczewska-Wójcik, prof. PK prorektorem do spraw nauki

 

Pochodzi z Przemyśla, gdzie ukończyła II Liceum Ogólnokształcące w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Jest absolwentką dwóch specjalności (zarządzanie i restrukturyzacja zakładów oraz zarządzanie i marketing w transporcie) na kierunku zarządzanie i marketing na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej (odpowiednio w 2001 i 2004 roku). W 2006 r. obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Kształtowanie powierzchni elementów endoprotez wykonanych z materiałów ceramicznych”. Otrzymała również nagrodę im. Michała Życzkowskiego dla najmłodszego wypromowanego z wyróżnieniem doktora. Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn (obecnie inżynieria mechaniczna) na podstawie osiągnięcia naukowego pn. „Koincydencja stereometrycznych i tribologicznych badań warstwy wierzchniej” uzyskała w 2018 r. Stale podnosi kompetencje w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej, biorąc udział w warsztatach i szkoleniach. W listopadzie 2023 r. brała udział w wizycie studyjnej, organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, przeprowadzonej w ramach projektu pt. „Liderzy w zarządzaniu uczelnią” w Erasmus University Rotterdam. Obecnie realizuje studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim pt. „Zarządzanie w szkole wyższej – Menadżer szkoły wyższej” w zakresie zarządzania procesowego i zarządzania projektowego.

 

 

Pełniła liczne funkcje zarządcze na Politechnice Krakowskiej: prodziekan Wydziału  Mechanicznego (w latach 2016-2020 i 2020-2024), kierownik Zespołu Inżynierii Zarządzania w Katedrze Inżynierii i Automatyzacji Produkcji (od 2021 r.), zastępca dyrektora Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, obecnie Katedra Inżynierii i Automatyzacji Produkcji (w latach 2009-2013 i 2013-2016) oraz pełnomocnik dziekana Wydziału Mechanicznego ds. studenckich kół naukowych (2008-2020). W latach 2016-2020 była członkiem Senatu PK, przewodniczyła Senackiej Komisji ds. Jakości Kształcenia. Była członkiem Rady Związku Uczelni „InnoTechKrak” (2016-2020). Aktualnie jest członkiem Rady Dyscypliny Inżynieria Mechaniczna na WM PK oraz zespołu ds. IDUB na PK.

 

 

Cieszy się uznaniem środowiska naukowego - została wybrana w skład Komitetu Budowy Maszyn PAN (w kadencjach 2020-2023 i 2024-2027),  jest ekspertem w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), członkiem towarzystw naukowych: Polskie Towarzystwo Tribologiczne, Polskie Towarzystwo Zarządzania Produkcją oraz Polskie Naukowo-Techniczne Towarzystwo Eksploatacyjne oraz licznych komitetów naukowych konferencji i czasopism. Jest też zapraszana do opracowania recenzji w przewodach doktorskich (25 recenzji rozpraw doktorskich, w tym 12 zagranicznych) oraz postępowaniach habilitacyjnych (5 recenzji dorobku, członkostwo w 14 komisjach habilitacyjnych).

 

 

Zainteresowania naukowe dr hab. inż. Magdaleny Niemczewskiej-Wójcik, prof. PK są wielowątkowe. Łączą zagadnienia z obszaru inżynierii materiałowej i inżynierii mechanicznej (interesuje się m.in. charakteryzowaniem materiałów, technologią wytwarzania i inżynierią powierzchni, metrologią geometryczną powierzchni, eksploatacją). Głównym zagadnieniem badawczym w pracy naukowej nowej prorektor PK jest trwałość i niezawodność systemów tribologicznych, w tym biotribologicznych.

 

 

Jest autorką monografii naukowej i współautorką monografii dydaktycznej, autorką lub współautorką ponad 100 opracowań naukowych, w tym 56 prac opublikowanych w czasopismach naukowych i monografiach jako rozdziały oraz 50 komunikatów (posterów i referatów), przedstawianych na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Za osiągnięcia naukowe otrzymała liczne nagrody Rektora PK oraz Dziekana WM, była laureatką dwóch edycji programu LIDER PK (2018 i 2022). Wypromowała 2 doktorów oraz 3 doktorów jako promotor pomocniczy, ponad 45 magistrów i 40 inżynierów. 

 

 

Kierowała zespołami w ramach projektów naukowo-badawczych (finansowanych przez MNiSW: Juventus Plus, Polska Metrologia II) oraz dużym, ważnym dla uczelni projektem infrastrukturalnym ( „Utworzenie Regionalnego Zespołu Akredytowany Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących Politechniki Krakowskiej” o wartości 14 mln zł). Była także wykonawcą w innych projektach naukowo-badawczych. Odbyła liczne naukowe staże zagraniczne, w tym: Eastern Switzerland Univeristy of Applied Sciences (Buchs/Szwajcaria) i Instytut Materiałów Supertwardych (Kijów/Ukraina) oraz naukowe staże krajowe, w tym: w Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytucie Technologii Eksploatacji  w Radomiu. 

 

Prywatnie jest miłośniczką sudoku, muzyki klubowej, instruktorem fitness, a także projektuje i wykonuje rękodzieło artystyczne.

 

 

 

Dr hab. inż. Katarzyna Bizon, prof. PK prorektorem do spraw kształcenia i współpracy z zagranicą

 

Dr hab. inż. Katarzyna Bizon, prof. PK urodziła się w 1981 r., pochodzi z Rybnika. W 2005 r. ukończyła studia magisterskie na kierunku matematyka (specjalność: matematyka stosowana i modelowanie matematyczne) na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2010 r. na podstawie rozprawy „Spectral reduction of numerical models of combustion processes” uzyskała stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej, a w 2018 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w tej samej dyscyplinie na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej (na podstawie osiągnięcia „Analiza właściwości stacjonarnych i dynamiki autotermicznych struktur fluidyzacyjnych”). W 2022 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku "Zarządzanie projektami innowacyjnymi" w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Celem podniesienia kompetencji zarządczych w listopadzie 2023 r. odbyła wizytę studyjną w Erasmus University Rotterdam, zorganizowaną w ramach projektu „Liderzy w zarządzaniu uczelnią” przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

 

Z Politechniką Krakowską jest związana od 2015 r. Od 2019 r. jest profesorem PK na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, od 2021 r. pełni funkcję kierownika Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Jest członkiem Senackiej Komisji Etyki (od 2021 r.) oraz przewodniczącą Komisji Antymobbingowej (od 2022 r.). Posiada doświadczenie w organizacji i ocenie procesu kształcenia -  jest przewodniczącą Rady Programowej kierunku inżynieria chemiczna i procesowa na WIiTCh (od 2021 r.), a od 2023 r. członkiem Rady Programowej kierunku technologia chemiczna. Pełniła rolę eksperta zespołu oceniającego Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych.

 

 

Zainteresowania naukowe dr hab. inż. Katarzyny Bizon, prof PK skupiają się na modelowaniu matematycznym, symulacjach numerycznych i optymalizacji katalitycznych reaktorów wielofunkcyjnych i reaktorów adsorpcyjnych, jak również modelowaniu i symulacjach transportu masy w materiałach porowatych. Prowadzi też  badania nad zastosowaniem technik eksploracji danych i uczenia maszynowego do formułowania numerycznych modeli zredukowanych i hybrydowych obiektów inżynierii chemicznej. Na badania te pozyskała dwa granty finansowane przez Narodowe Centrum Nauki (w ramach konkursów Sonata 13 oraz Sonata Bis 11). Jako wykonawca uczestniczyła w realizacji szeregu innych projektów naukowych, badawczo-rozwojowych oraz dydaktycznych.

 

 

Jest współautorką jednej książki naukowej oraz autorką jednej monografii naukowej, autorką lub współautorką 85 prac opublikowanych w czasopismach naukowych i recenzowanych materiałach konferencyjnych, w tym 48 artykułów naukowych w czasopismach z bazy JCR. Jest autorką/współautorką 84 wystąpień (referatów i posterów) przedstawionych na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Była laureatką Bernard Lewis Fellowship 2012 oraz dwukrotną laureatką programu LIDER PK. Wypromowała jednego doktora oraz jednego doktora jako promotor pomocniczy. Obecnie jest promotorem dwóch doktoratów realizowanych w Szkole Doktorskiej PK oraz jednego w PhD School in Information Technologies for Engineering w Università degli Studi del Sannio w Benevento we Włoszech. Wypromowała też 32 magistrów i 23 inżynierów  (z tego 39 dyplomów zostało obronionych na PK).

 

 

Posiada bardzo bogate doświadczenie w pracy dydaktycznej i badawczej w zagranicznych ośrodkach akademickich i naukowych takich jak: Università degli Studi del Sannio w Benevento we Włoszech (2005-2006 oraz 2011-2015), Istituto di Ricerche sulla Combustione Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR) w Neapolu we Włoszech (2006-2011 i obecnie), Istituto di Scienze e Tecnologie per l'Energia e la Mobilità Sostenibili CNR) oraz Delft University of Technology w w Holandii (2007). Aktywnie współpracowała również z Istituto Motori CNR w Neapolu. Była stypendystką programu EST Marie Curie (2006-2008).

 

 

Od 2020 r. jest członkiem Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej Polskiej Akademii Nauk, a od 2023 r. członkiem Rady Naukowej Instytutu Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach. Pełni funkcję co-leadera grupy roboczej projektu koordynowanego przez Université Libre de Bruxelles w Brukseli w Belgii i finansowanego w ramach europejskiego programu COST, który wspiera współpracę międzynarodową w obszarze badań naukowo-technicznych.

 

 

Jest pasjonatką biegania, turystyki górskiej i wulkanów. Ma na swoim koncie 8 ukończonych maratonów, kilkanaście półmaratonów, a w 2023 r. zdobyła Koronę Maratonów Polskich. Zdobyła m.in. szczyt Gran Sasso drogą Direttissima, szczyt Punta Gnifetti masywu Monte Rosa oraz kratery wulkanów Stromboli i Etna, jednak najbardziej fascynują ją Bieszczady.

 

 

 

Dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki prorektorem do spraw ogólnych

 

 

Stanowisko prorektora ds. ogólnych nadal sprawował będzie dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK, kierownik  Katedry Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług na Wydziale Architektury PK. Wcześniej pełnił funkcje zastępcy dyrektora Instytutu Projektowania Architektonicznego WA PK (2017-2020), kierownika Zespołu Architektury Sportu i Rekreacji (od 2018 r.), pełnomocnika dziekana WA PK (od 2019 r.), przewodniczącego komisji ds. efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych (od 2019 r.).  W kadencji 2020-2024 pełnił funkcję prorektora ds. ogólnych. Jest aktywny organizacyjnie, pełniąc funkcje kierownicze w dziesięciu ciałach kolegialnych PK.

 

 

Urodził się w 1960 r. w Krakowie. Studia na Wydziale Architektury PK ukończył w 1986 r. W 2002 r. otrzymał stopień doktora nauk technicznych na podstawie rozprawy „O architektonicznej adaptacji obiektów  poprodukcyjnych na cele użyteczności publicznej w Krakowie na tle tego typu rozwiązań w Polsce i Europie”. W 2017 r. na podstawie ogólnego dorobku i monografii pt. „O architekturze szkół wyższych w Polsce na początku XXI wieku” uzyskał stopień doktora habilitowanego.

 

 

Jako zainteresowania badawcze dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof PK  wskazuje: badanie przestrzeni publicznej miast oraz przestrzeni wspólnych w budynkach użyteczności publicznej, dociekania wykraczające poza granice instytucjonalne i zwyczajowo utrwalonych dyscyplin wiedzy i nauki umożliwiające ukazywanie związków między nimi i budowanie pogłębionych, bo interdyscyplinarnych doświadczeń.

 

 

Wypromował 81 inżynierów i 95 magistrów. 26 dyplomów magisterskich pod jego opieką uzyskało wyróżnienia, kilka także wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich. Był promotorem pracy doktorskiej, jest promotorem pracy doktorskiej aktualnie realizowanej w Szkole Doktorskiej.

 

 

Jest autorem kilkudziesięciu  artykułów w publikacjach zagranicznych, autorem jednej monografii naukowej i współautorem 8 monografii naukowych. W 1994 roku uzyskał uprawnienia projektowe bez ograniczeń. Ma w dorobku 137 wykonanych dokumentacji projektowych – zarówno koncepcji architektonicznych, jak i projektów budowlanych. Są to obiekty użyteczności publicznej, zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej, małe zespoły urbanistyczne, projekty konserwatorskie (głównie kamienic krakowskich), przebudowy i adaptacje. Duża ich część dotyczy obiektów dydaktycznych AGH. Kilka realizacji uzyskało wyróżnienia i nagrody krajowe. Na PK kierował zespołem międzywydziałowym, który opracował koncepcję architektoniczną zagospodarowania terenów Politechniki Krakowskiej w Czyżynach pn. "Politechnika Krakowska 2100". Koordynuje realizację porozumienia o współpracy naukowej i dydaktycznej zawartej pomiędzy PK, ASP, UJ i AGH. Uwieńczeniem dokonań w ramach wszystkich tych działalności jest Złota Odznaka PK przyznana w 2020 roku.

 

Jest członkiem Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów (od 2002 roku), a także członkiem Komisji Urbanistyki i Architektury Oddziału PAN w Krakowie na kadencję 2023-2026.

 

 

Od ponad 20 lat jego pasją są motocykle i realizowana przy ich pomocy turystyka motocyklowa. Od 2 lat realizuje się też pływając na deskach SUP, a od zeszłego roku  także uprawiając windsurfing. Jak mówi, pierwsze doświadczenia z żaglem i wiatrem pozwalają  obiecująco patrzeć  na kontynuowanie nauki tej niełatwej dyscypliny sportu.

 

 

 

Dr inż. Marek Bauer prorektorem ds. studenckich

 

Dr inż. Marek Bauer urodził się w 1974 r. w Krakowie. W roku 1999 ukończył studia magisterskie na kierunku budownictwo (specjalność: drogi, ulice i autostrady) na Wydziale Inżynierii Lądowej PK. Na tym samym wydziale, w roku 2008, na podstawie rozprawy „Wpływ infrastruktury ulic na funkcjonowanie komunikacji autobusowej” uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora z nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo (specjalność: inżynieria ruchu). Od początku pracy na PK (1999) jest zatrudniony w Katedrze Systemów Transportowych (dawniej: Zakład Systemów Komunikacyjnych, Katedra Systemów Komunikacyjnych). W latach 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Inżynierii Lądowej, natomiast w kadencji 2020-2024 piastował stanowisko prorektora ds. studenckich PK.

 

 

Jego główne zainteresowania naukowo-badawcze obejmują: planowanie systemów transportowych ze szczególnym uwzględnieniem miejskiego transportu zbiorowego, modelowanie sieci transportowych, a także problematykę badań jakości  transportu zbiorowego oraz badań podróży. Jest autorem i współautorem 80 publikacji naukowych oraz blisko 150 wystąpień na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, naukowo-technicznych i technicznych. Uczestniczył w opracowaniu ponad 100 projektów, ekspertyz i analiz transportowych, w tym pełnił funkcję kierownika w projekcie badawczym UE „SmartMove” oraz w projekcie NCBiR „System informatyczny komputerowego  wspomagania planowania komunikacji miejskiej”. Był również promotorem ponad 100 dyplomowych prac inżynierskich i magisterskich.

 

 

Jest laureatem nagrody naukowej Ministra Infrastruktury RP (2008) oraz nagrody naukowej Rektora PK (2009), został odznaczony Honorową Odznaką PK (2013) oraz Medalem „Zasłużony dla PK” (2022). W dorobku posiada również Nagrody Samorządu Studenckiego WIL PK dla najlepszego wykładowcy na kierunku studiów Transport (2017) i Gospodarka Przestrzenna (2020).

 

 

W ramach społecznie prowadzonej działalności popularyzującej naukę był między innymi członkiem zespołów zadaniowych powoływanych przez Prezydenta Miasta Krakowa (2014-2018 i 2022-2024), a także uczestnikiem Okrągłego Stołu Transportowego w Krakowie (2011-2012) i Forum Na Rzecz Czystego Powietrza (2016).

 

 

Pełniąc funkcję prorektora ds. studenckich w kadencji 2020-2024 dr inż. Marek Bauer doprowadził do uruchomienia Stypendium Politechniki Krakowskiej z własnego Funduszu Stypendialnego PK (2020), był też twórcą  „Zasad tworzenia, ewidencji, finansowania, działania i rozwiązywania uczelnianych organizacji studenckich oraz uczelnianych organizacji doktorantów na Politechnice Krakowskiej wraz z zasadami finansowania Samorządu Studenckiego i Samorządu Doktorantów” (2023) oraz Uczelnianej Rady Kół Naukowych (2024) i dwuetapowej Uczelnianej Sesji Kół Naukowych (2022-2024).

 

 

Był również pomysłodawcą i głównym realizatorem budowanych od podstaw systemowych rozwiązań poprawiających relacje wśród członków społeczności akademickiej PK, obejmujących: cykliczne badania potrzeb członków społeczności akademickiej (2022-2024), opracowanie Planu Równości dla Politechniki Krakowskiej na lata 2023-2026 (2022), wprowadzenie obowiązkowych szkoleń świadomościowych dla studentów PK (2022-2024) oraz szkoleń dla pracowników PK (2022-2024), utworzenie Centrum Wsparcia Społeczności Akademickiej PK (2022). Doprowadził również do rozwinięcia konkursu „O złoty indeks PK” o dodatkowe przedmioty (informatyka, predyspozycje architektoniczne) oraz modyfikacji programu „Student Lider I roku” (2023-2024).

 

 

Prywatnie jest miłośnikiem muzyki metalowej, historii starożytnej i koszykówki.

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners