O półroczne stypendia będą mogli się starać studenci i doktoranci, których dorobek powiększy liczbę osiągnięć naukowych PK, m.in. tych ocenianych w procesie ewaluacji dyscyplin naukowych. Prawo do starania się o nowe stypendium będzie miał każdy student i każdy doktorant PK. Podstawą aplikacji będzie zgłoszenie maksymalnie dwóch znaczących osiągnięć, które będą stanowić jedyną podstawę ubiegania się o stypendium z Własnego Funduszu Stypendialnego PK (nie będzie żadnych dodatkowych uwarunkowań, np. związanych z terminowanym zaliczaniem kolejnych etapów studiów czy średnią ocen). Ważnym założeniem nowego programu jest, by premiować w nim osiągnięcia studentów, które nie są podstawą przyznania innych stypendiów (np. rektora czy doktoranckich).
Wśród punktowanych osiągnięć – zgodnie z przyjętym regulaminem wypłacania stypendiów – są m.in. publikacje naukowe, aktywny udział w realizowanych w PK projektach NCN, NCBiR, UE, patenty zrealizowane w PK, ukończenie i rozliczenie projektu realizowanego w ramach współpracy z
FutureLab PK,
INTECH PK Sp. z o.o. lub
Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości PK, wysokie miejsca w konkursach międzynarodowych lub krajowych.
Nabory wniosków odbywać się będą dwa razy do roku – zimą (do 15 stycznia) i wiosną (do 15 maja). – W 2021 roku na stypendia z własnego funduszu przeznaczymy 200 tys. zł, po 100 tys. w każdym naborze. Pierwszy nabór ogłosimy już w najbliższych tygodniach – zapowiada dr inż. Marek Bauer, prorektor PK do spraw studenckich, który koordynował przygotowanie programu stypendialnego. Prace nad projektem programu prowadził Dział Spraw Studenckich PK we współpracy z samorządami studentów i doktorantów.
Stypendia będą przyznawane na pół roku w oparciu o osobne listy rankingowe studentów i doktorantów, sporządzone na podstawie liczby punktów przyznanych za osiągnięcia. Co najmniej 85% środków funduszu w danym roku akademickim będzie przeznaczone na stypendia dla studentów, pozostała część – dla doktorantów. Liczba przyznanych stypendiów w każdym naborze będzie uzależniona od wysokości funduszu przeznaczonego na wypłatę stypendiów w danym roku akademickim (po 50% w obu naborach), a wysokość stypendiów będzie zindywidualizowana, zależna od liczby punktów przyznanych za zgłoszone przez studenta osiągnięcia.
Środki na stypendia pochodzić będą z Własnego Funduszu Stypendialnego Politechniki Krakowskiej. Jest on tworzony przez odpis w ciężar kosztów działalności w zakresie kształcenia i działalności naukowej oraz wpłaty osób fizycznych i osób prawnych, przeznaczone na ten cel.
Szczegółowe informacje o zasadach przyznawania stypendiów naukowych dla studentów i doktorantów Politechniki Krakowskiej z Własnego Funduszu Stypendialnego zostały zawarte w uchwale Senatu PK z 16 grudnia 2020 r. i załączonym do niej regulaminie.