Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Coma - Sierpien
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

13.08
2020
Nowa Huta od NATURY strony!

Nowa Huta od NATURY strony!

 
Nowa Huta to najbardziej zielona część Krakowa. Mogą o tym przekonać się uczestnicy rodzinnych spacerów poznawczo-badawczych, które w ramach projektu „Nowa huta od NATURY strony” organizuje Pracownia Animacji Ekologicznej działająca w Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida

 

Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Gminy Miejskiej Kraków udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
 
Projekt „Nowa Huta od NATURY strony” zakłada organizację weekendowych wypraw po ciekawych przyrodniczo terenach wschodniej części Krakowa. Podczas czterech spacerów prezentowane są różne wartości Łąk Nowohuckich - najbardziej cennego obszaru naturalnego w tej okolicy, który chroniony jest jako użytek ekologiczny i w ramach programu „Natura 2000”. Pozostałych siedem eskapad prezentuje wszystkie typy zieleni miejskiej: inne użytki ekologiczne, nieużytki, zieleń parkową i forteczną, ogródki działkowe, zieleń podwórek i osiedli (w tym pomniki przyrody i parki kieszonkowe), zieleń ciągów rzecznych oraz lasy miejskie. Poszczególne wyprawy prowadzą znawcy poszczególnych terenów i tematów. Organizowane wydarzenia mają walor edukacyjny, ponieważ prezentują możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego w zgodzie z naturą i w duchu jej poszanowania.
 
Realizacja cyklu spacerów rozpoczęła się na początku lipca. Podczas pierwszych wypraw poprowadzonych przez dr. Macieja Kozaka uczestnicy uczyli się rozpoznawać rośliny na Łąkach Nowohuckich, a także zapoznali się z motylami modraszkami i roślinami użytkowymi, jakie rosną na terenie tego użytku ekologicznego. Dwie inne wyprawy w lipcu i sierpniu wiązały się z tematyką wodną. W trakcie jednej z nich Marcin Pawlik opowiadał o Dłubni i zieleni ciągów rzecznych, a podczas drugiej dr Kasper Jakubowski poprowadził wyprawę po nieużytkach w okolicy zalewu w Zesławicach. Do połowy października zaplanowane są kolejne wydarzenia. 23 sierpnia wspólnie z Jakubem Kałużnym będzie można poznać planowany nowy użytek ekologiczny Starorzecze w Mogile oraz znaczenie korytarzy ekologicznych. Pierwszy spacer w kolejnym miesiącu dotyczyć będzie zieleni parkowej i fortecznej na przykładzie Parku Lotników Polskich (6 września, prowadzenie: dr Krzysztof Wielgus). Magdalena Zych 13 września poprowadzi spacer po ogrodach działkowych, a 20 września dr Joanna Kajzer-Bonk opowie o ptakach na Łąkach Nowohuckich. Natomiast 27 września dr Przemysław Szwałko zaprezentuje Las Mogilski. Cykl zamknie wyprawa po zieleni podwórkowej i osiedlowej (4 października, prowadzenie: Katarzyna Fabijanowska).
 
Ze względu na stan epidemii spacery odbywają się w rygorze sanitarnym, zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Na wszystkie wyprawy wprowadzono limit uczestników, dlatego obowiązują zapisy przez formularze na stronie www.okn.edu.pl. Osoby, którym nie uda się zapisać na wydarzenia nie powinny się jednak martwić. Na zakończenie projektu w październiku powstanie publikacja elektroniczna, która opisywać będzie miejsce każdej z wypraw wraz z krótką charakterystyką innych podobnych w Nowej Hucie. Korzystając z niej będzie można samemu zwiedzać Nową Hutę od NATURY strony!
 
 
 
Szczegółowe informacje:
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
 
--- 
 
źródło:

Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
 
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners