22.10
2020
Nominacje profesorskie dla pracowników Politechniki Krakowskiej
Justyna Kobylarczyk, Magdalena Jagiełło-Kowalczyk i Mateusz Gyurkovich z Wydziału Architektury oraz Andrzej Szarata z Wydziału Inżynierii Lądowej otrzymali od prezydenta RP listy informujące o nadaniu tytułu profesora. Ceremonia wręczenia aktów nominacyjnych w Pałacu Prezydenckim odbędzie się w późniejszym terminie.
Prof. dr hab. inż. arch. Justyna Kobylarczyk pracuje w Katedrze Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z opracowaniem interdyscyplinarnych metod badawczych dotyczących oceny jakości środowiska zamieszkania w obszarach centralnych małych miast na terenie: Polski, Słowacji, Danii, Holandii i Niemiec. Efektem działalności badawczej związanej z tą tematyką jest około 100 prac opublikowanych w recenzowanych periodykach naukowych, monografia habilitacyjna „Ocena jakości środowiska zamieszkania w wybranych miastach województwa podkarpackiego po okresie transformacji, w pierwszej dekadzie XXI wieku”, książki naukowe dotyczące: Jarosławia, Łańcuta Przeworska i słowackiej Lewoczy. Prof. Justyna Kobylarczyk jest współautorem książki pt. „Diagnoza funkcjonalno-przestrzenna dwóch krakowskich osiedli: Olsza II i Ugorek”. Opracowanie to było wynikiem projektu naukowo-badawczego, którego była kierownikiem, zrealizowanego na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa we współpracy m.in. z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Socjologii). Jest członkiem: Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Jagiełło-Kowalczyk kieruje Katedrą Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a także pełni funkcję prodziekana WA. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z założeniami Green Architecture, stanowiącymi składowe idei rozwoju zrównoważonego. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji w formie książkowej, monografii i publikacji w wydawnictwach naukowych oraz wielu referatów na konferencje, sesje i seminaria. Bierze udział w realizacji grantów i międzynarodowych projektów współfinansowanych przez Unię Europejską, a także prac badawczych Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego. Autorka kilkudziesięciu projektów zabudowy mieszkaniowej, usługowej i aranżacji wnętrz mieszkalnych i biurowych. W grudniu 2019 r. prof. Magdalena Jagiełło-Kowalczyk została powołana w skład Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Prof. dr hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich pracuje w Katedrze Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Zajmuje się zagadnieniami współczesnego kształtowania zespołów urbanistycznych, m.in.: hybrydowymi strukturami urbanistycznymi, przestrzeniami kultury i ich rolą w kompozycji urbanistycznej i rewitalizacji zdegradowanych obszarów śródmiejskich oraz kreacji współczesnych przestrzeni publicznych w miastach, współczesną kreacją miejskich przestrzeni publicznych, rewitalizacją i adaptacją zespołów i obiektów dziedzictwa poprzemysłowego do nowych potrzeb, wielorodzinną architekturą mieszkaniową, współczesnymi zjawiskami urbanizacyjnymi. Dorobek publikacyjny prof. Mateusza Gyurkovicha obejmuje 80 pozycji, w tym 3 autorskie książki monograficzne, a ponadto redakcję naukową 13 książek i 2 specjalnych numerów czasopism naukowych w Polsce i Hiszpanii. Brał udział w blisko 30 projektach badawczych, w tym 5 międzynarodowych. Prof. Gyurkovich jest członkiem: Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk Oddział Kraków, Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, Towarzystwa Urbanistów Polskich, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytów.
Prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata pełni funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, a jego jednostką zatrudnienia jest Katedra Systemów Transportowych WIL PK. Specjalizuje się w analizach efektywności funkcjonalnej rozbudowy infrastruktury transportowej, ze szczególnym uwzględnieniem modernizacji linii kolejowych i układu drogowego. Jest autorem i współautorem ponad 140 prac projektowych. Działa aktywnie w obszarze transportu, m.in. jako ekspert Komisji Europejskiej oraz konsultant wielu projektów realizowanych przez samorządy lokalne. W 2011 r. został powołany w skład Rady Programowej ds. Rozwoju Systemu Transportowego Miasta Krakowa, działającej przy Prezydencie Miasta. Od 2015 r. jest członkiem Komisji Budownictwa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W 2018 r. został uhonorowany nagrodą „Laury Buildera”, która przyznawana jest firmom, organizacjom, ośrodkom naukowym oraz osobom szczególnie zaangażowanym na rzecz budownictwa.
« powrót