Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki PK - Wieczór w Nowinkach
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

09.10
2020
Noc Poezji 2020: Wyruszamy w poetycką podróż!

Noc Poezji 2020: Wyruszamy w poetycką podróż!

 
Noc Poezji 2020: Wyruszamy w poetycką podróż!
W najbliższy weekend cały Kraków będzie poetycko podróżował. Poezja opanuje przestrzeń miasta, a także wybrane księgarnie, biblioteki, kawiarnie, kluby kultury, teatry, muzea. Temat przewodni tegorocznej, jubileuszowej Nocy Poezji zaplanowanej na 9-11 października to podróż.
 
Motywem przewodnim dziesiątej, jubileuszowej, Nocy Poezji jest PODRÓŻ, rozumiana bardzo szeroko – jako podróż literacka, zabawa słowem, eksperyment językowy, poezja z zastosowaniem nowych mediów, lekcja wielokulturowości lub wyprawa w ulubionym bądź nieznanym kierunku – przygoda.
 
Program tegorocznej edycji inicjatywy jest bardzo bogaty, z pewnością każdy, niezależnie od wieku i zakresu poetyckich zainteresowań i fascynacji, znajdzie w nim coś dla siebie.
 
Wśród literackich propozycji na 9-11 października są między innymi warsztaty czytania poezji, spacery poetyckie, poetycki hyde park, konkurs jednego wiersza, a także spotkania z poetami – na przykład z Tomaszem Bąkiem, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii poezja, a także z Natalią Kubicius i Krystyną Czarnecką, autorkami wyróżnionymi w 7. Konkursie na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej 2020 (w tym roku Jury Konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej postanowiło nie przyznawać głównej nagrody, ale trzy wyróżnienia, które trafiły do Marcina Radwana za tom „Materie i figury”, Natalii Kubicius za tom „Umowa śmieciowa” oraz Krystyny Czarneckiej za tom „Clewline”). Podczas Nocy Poezji odbędzie się także spotkanie z Filipem Matwiejczukiem, autorem debiutanckiego tomu „Różaglon”.
 
Na nietypowy Spacer poetycki dla mikroturystów i mikroturystek zapraszają Piotr Marecki i Aleksandra Małecka, którzy zachęcają krakowian do mikroturystyki. Postulują, by mniej mówić o Krakowie oficjalnym, historycznym, pomnikowym i znanym z przewodników, a bardziej o Krakowie prywatnym – przestrzeni tworzących tu poetów i poetek. Podróżowania po mieście uczyć się będziemy od zapomnianego krakowskiego pisarza Jana Stoberskiego, nazywanego „Proustem z Krowodrzy”. Na uczestników spaceru czeka poetyckie kręcenie się, snucie połączone z czytaniami, rozmowami i mikrowykładami na tematy zaproponowane przez krakowskie środowiska młodopoetyckie.
 
O tym, jak Kraków widzą twórcy z innych krajów opowiedzą Brynja Hjálmsdóttir z Islandii oraz pochodząca z Argentyny Ana Llurba – poetki, które przebywają obecnie w naszym mieście na dwumiesięcznej rezydencji Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
 
Noc Poezji to także okazja do doświadczania poezji w nieoczywistych odsłonach – na fuzję poezji i form teatralnych zapraszają między innymi: Teatr Nowy Proxima, Teatr Odwrócony, Teatr Proscenium, Teatr Mumerus (swoją propozycję przedstawi w Muzeum Archeologicznym) oraz Teatr 52 Hz (który wystąpi w Synagodze Poppera), a warsztaty poezji migowej w ramach Nowohuckiej Nocy Poezji Migowej odbędą się w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Z kolei Fundacja Dwie Galicje przygotowała kolaż inspirowany „Pierwszym listem, co mnie doszedł z Europy” Cypriana Kamila Norwida oraz „Księgami narodu i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza, na który złoży się kilka warstw: graficzna (wystawa na ścianach Galerii 2 Okna), wideo i audio. Kabaretowe formy zaproponują natomiast Teatr Barakah, a także Teatr Vis a Vis.
 
Podczas Nocy Poezji 2020 nie zabraknie także propozycji dla młodszych miłośników literatury. W nowej filii Biblioteki Kraków na os. Złocień odbędzie się spotkanie z Michałem Rusinkiem, autorem między innymi „Wierszyków domowych” oraz Joanną Rusinek, która zaprezentuje ilustracje przygotowane do wierszy i opowie o pracy ilustratora. A w ramach „Żagli wyobraźni” (spektakl oraz warsztaty poetyckie w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży) najmłodsi wypłyną z Krzysiem Kolumbem w podróż, by odkrywać nowe lądy wyobraźni i kreacji.
 
To tylko wybrane propozycje z bardzo bogatego programu 10. jubileuszowej Nocy Poezji 2020. Po więcej inspiracji zapraszamy na stronę Krakowskie Noce, gdzie znajduje się pełen program. W związku z ograniczeniami wynikającymi z epidemii liczba miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczana, dlatego warto już dziś zarezerwować miejsce na wybrane spotkania.
 
Nie zwlekaj, daj się zaprosić w tę wyjątkową poetycką podróż!
 
---
źródło: Krakow.pl
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners