10.09
2024
Naukowe perełki i mentor z PK na Kuźni Młodych Talentów
Dr inż. Krzysztof Ostrowski z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej oraz doktoranci Szkoły Doktorskiej PK mgr inż. Mariusz Spyrowski i mgr inż. Marcin Piechaczek wzięli udział w Kuźni Młodych Talentów, prestiżowym wydarzeniu, organizowanym przez Akademię Młodych Uczonych PAN w Pałacu w Jabłonnie pod Warszawą.
Kuźnia Młodych Talentów Akademii Młodych Uczonych (KMT AMU) jest inicjatywą AMU, pierwszym w Polsce wydarzeniem, które umożliwia nawiązanie kontaktów i współpracy naukowej osobom na bardzo wczesnym etapie kariery, jakim są studia doktoranckie. Niezwykle ważnym elementem Kuźni Młodych Talentów są warsztaty praktyczne. Ich tematyka pozwala na rozwinięcie u doktorantów umiejętności, potrzebnych do dobrego startu w nauce. W warsztatach Kuźni bierze udział najwyżej 30 doktorantów z polskich uczelni i instytutów naukowych, skrupulatnie wyselekcjonowanych przez Radę Programową Kuźni Młodych Talentów. Kryteria kwalifikacyjne to doskonałość naukowa i dotychczasowe osiągnięcia. W tym roku w gronie wyróżnionych udziałem w warsztatach KMT, ktore odbyły się w Pałacu w Jabłonnie (30 sierpnia - 1 września) znaleźli się mgr inż. Mariusz Spyrowski oraz mgr inż. Marcin Piechaczek ze Szkoły Doktorskiej PK, którzy przygotowują doktoraty w dyscyplinie „Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport.
W roli mentora dla młodych uczestników wziął udział w wydarzeniu dr inż. Krzysztof Ostrowski z Katedry Konstrukcji Mostowych, Metalowych i Drewnianych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Poprowadził warsztat pt.: „Estetyka i projektowanie graficzne w komunikacji wyników badań”. Dzielił się wiedzą i doświadczeniami, przydatnymi dla każdego młodego naukowca, który - oprócz prowadzenia pracy naukowej – musi pamiętać o właściwych formach prezentacji i promocji swoich badań. – Moje warsztaty były poświęcone estetyce i projektowaniu graficznemu w komunikowaniu wyników badań przede wszystkim w publikacjach naukowych. Szczególnie mocny akcent starałem się położyć nie tylko na aspekt odpowiedniego przygotowywania publikacji research paper oraz artykułów typu review, z którymi doktoranci najczęściej mierzą się na początku swojego kształcenia, ale także na sposób komunikacji z edytorem i recenzentami – mówi dr inż. Krzysztof Ostrowski. – Odpowiednie przygotowanie listu motywacyjnego dla edytora czasopisma, do którego wysyłamy naszą pracę, czy też starannej odpowiedzi na uwagi recenzentów może mieć istotny wpływ na decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu artykułu, nad którym nieraz pracowaliśmy kilkanaście miesięcy. Jako recenzent ponad dwustu artykułów naukowych i autor kilkudziesięciu prac zwróciłem uwagę uczestnikom warsztatów na najczęściej pojawiające się błędy i niedoskonałości obniżające walory naukowe i estetyczne artykułów oraz ich finalny odbiór. W trakcie spotkania omówiliśmy także rodzaje i szczegóły przygotowywania abstraktów graficznych, które coraz chętniej są publikowane przez wydawców wraz z naszymi pracami i mają w intrygujący sposób zachęcić czytelnika do zapoznania się z treścią całego artykułu – wyjaśnia Krzysztof Ostrowski. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez eksperta Politechniki Krakwoskiej mogli od razu praktycznie wykorzystać wiedzę z nich – przygotować koncepcję abstraktów graficznych dotyczących indywidualnie poruszanych przez nich zagadnień.
Dr inż. Krzysztof Ostrowski, który w tym roku znalazł się w gronie mentorów dzielących się wiedzą z młodymi naukowcami, jest stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (program START) oraz Programu im. Wilhelminy Iwanowskiej (NAWA), dzięki któremu mógł zrealizować półroczny staż na Universidade NOVA de Lisboa w Portugali. Jego zainteresowania naukowe dotyczą konstrukcji mostowych, technologii betonu, zastosowania materiałów odpadowych w inżynierii lądowej i konstrukcjach budowlanych, materiałów kompozytowych, tunelowania oraz sztucznej inteligencji. Jego dotychczasowy dorobek naukowy obejmuje ponad 50 prac, w tym prawie 40 artykułów w czasopismach znajdujących się w bazie Journal Citation Reports (JCR). Jest autorem kilku zgłoszeń patentowych (w tym zagranicznych). Jako promotor pomocniczy uczestniczy w prowadzeniu trzech przewodów doktorskich. Obecnie kieruje projektem „Łańcuch kompozytowy nieprzewodzący ładunku elektrycznego wraz z systemem kotwienia”, finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider XIV.
« powrót