Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Daughtry - Louder Than Ever
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

07.09
2021
Naukowcy z PK zmieniają świat. Poznaj ich dokonania podczas Dnia Wynalazków

Naukowcy z PK zmieniają świat. Poznaj ich dokonania podczas Dnia Wynalazków

 
Naukowcy z PK zmieniają świat. Poznaj ich dokonania podczas Dnia Wynalazków
reatywni, odważni, dostrzegający problemy, z którymi codziennie się zmagamy – tacy są naukowcy pracujący na Politechnice Krakowskiej. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej opublikował w sierpniu raport dotyczący patentów udzielonych w 2020 r., w którym PK zajęła wysokie, 8. miejsce.

Już w październiku niektóre z rozwiązań opracowanych w ostatnim czasie przez badaczy z Politechniki zostaną zaprezentowane podczas wirtualnej odsłony Dnia Wynalazków – wydarzenia organizowanego przez spółkę INTECH PK i Dział Promocji. 

W rankingu podmiotów zgłaszających według liczby patentów udzielonych w 2020 r., Politechnika Krakowska znalazła się na 8. miejscu z liczbą 51 patentów, wyprzedzając Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Śląski w Katowicach. Wśród opatentowanych rozwiązań z PK znalazł się m.in. sposób przetwarzania odpadów wtórnych ze spalarni (popioły lotne, żużle, mieszanki popiołowo-żużlowe) opracowany m.in. przez dr. hab. inż. Janusza Mikułę, prof. PK i dr. inż. Michała Łacha (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki), emulsja kosmetyczna z ekstraktem z kwiatostanów i owoców czeremchy opracowana przez zespół z udziałem dr hab. inż. Elżbiety Sikory, prof. PK i dr inż. Małgorzaty Miastkowskiej (patent wspólny z Uniwersytetem Rolniczym), czy sposób otrzymywania bioaktywnego biomateriału kompozytowego polimerowo-ceramicznego pozwalającego zrekonstruować tkankę chrzestną (zespół naukowy: prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, dr inż. Dagmara Malina, dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs, dr inż. Klaudia Pluta, mgr inż. Anna Drabczyk, mgr inż. Wioletta Florkiewicz, mgr inż. Sonia Kudłacik-Kramarczyk). Tylko w 2020 r. Politechnika Krakowska dokonała 26 zgłoszeń patentowych. Najwięcej pochodziło z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, a także z Wydziału Inżynierii Lądowej, Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz Wydziału Mechanicznego.
 
Okazją do lepszego poznania szerokiej palety zagadnień, którymi zajmują się naukowcy z Politechniki Krakowskiej będzie Dzień Wynalazków organizowany przez INTECH PK i Dział Promocji uczelni. W tym roku wydarzenie przybrało inną niż zwykle, bo wirtualną formę. – Względy bezpieczeństwa związane z sytuacją epidemiczną skłoniły nas do zmiany dotychczasowej formuły wydarzenia i przeniesienia Dnia Wynalazków do sieci. Szybko dostrzegliśmy atuty nowej formy. Przede wszystkim możemy przekrojowo zaprezentować wybrane rozwiązania i ich twórców ze wszystkich wydziałów Politechniki Krakowskiej oraz dotrzeć do bardzo szerokiego kręgu odbiorców, wykorzystując możliwości Internetu i portali społecznościowych. Od 4 października będziemy prezentować osiągnięcia naszych badaczy za pomocą krótkich filmów, które znajdą się na stronie naszego wydarzenia na Facebooku – tłumaczy mgr Izabela Paluch, prezes zarządu spółki celowej Politechniki Krakowskiej INTECH PK sp. z o.o. – Idea Dnia Wynalazków pozostaje jednak niezmienna – prezentacja nowatorskich, innowacyjnych rozwiązań pokazujących jak przyjaznym, twórczym i kreatywnym miejscem jest Politechnika Krakowska oraz zachęta dla kolejnych wstępujących w nasze mury studentów do rozwijania swoich pasji i talentów. Dzień Wynalazków pomaga też w nawiązaniu nowych relacji z inwestorami i partnerami branżowymi, wspiera komercjalizację wiedzy.
 
Wszyscy zainteresowani będą mogli poznać zalety implantu wspomagającego regenerację tkanki kostnej, a także sposób wytwarzania ekologicznych kosmetyków, dowiedzą się jak druk 3D może wspomóc budownictwo jednorodzinne, zobaczą wynalazek ułatwiający produkcję miodu oraz elektroniczną protezę dłoni, nad którą pracuje studentka PK. – Naukowcy z Politechniki Krakowskiej to ludzie z pasją, którzy swoją wiedzę i doświadczenie przekuwają na konkretne rozwiązania, mające zastosowanie w codziennym życiu i wspierające różne branże, od medycyny po budownictwo, przetwórstwo i produkcję – mówi mgr Elżbieta Niechciał z Działu Promocji PK. Emisja pierwszego odcinka cyklu „Dzień Wynalazków 2021 na PK” została zaplanowana na 4 października o godz. 11.00.
 
Dzień Wynalazków potrwa od 4 do 14 października br. Każdemu wydziałowi będzie dedykowany konkretny dzień. Wszystkie informacje i aktualności związane z wydarzeniem można śledzić na Facebooku
 
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners