Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Coldplay - Clocks
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

13.06
2022
Naukowa Sesja Mistrzów PK

Naukowa Sesja Mistrzów PK

 
Naukowa Sesja Mistrzów PK
Zdolni, kreatywni, nie bojący się wyzwań, aktywni w różnych dziedzinach – tacy właśnie są studenci Politechniki Krakowskiej.

Zbudowali i z powodzeniem przeprowadzili misję sondy stratosferycznej, stworzyli betonowy kajak, który nie tonie, opracowali innowacyjne hydrożelowe opatrunki wspierające leczenie martwicy skóry.

Wymienione wcześniej wynalazki to zaledwie część efektów prac naukowych, które codziennie prowadzone są w ramach ponad 90 kół naukowych działających na uczelni. O przedsięwzięciach podejmowanych przez niektóre z nich będzie można usłyszeć już w najbliższy poniedziałek, 13 czerwca w Klubie Kwadrat (ul. Skarżyńskiego 1) o godz. 18.00 podczas „Naukowej Sesji Mistrzów PK”. Wydarzenie będzie miało formułę hybrydową. Samorząd Studencki, który organizuje „Naukową Sesję Mistrzów PK”, zaprasza do udziału stacjonarnego. Wstęp bezpłatny. 

 

 

„Naukowa Sesja Mistrzów PK” to wydarzenie towarzyszące Uczelnianej Sesji Kół Naukowych. Event rozpocznie debata dotycząca możliwości wsparcia kół naukowych na Politechnice Krakowskiej. Wezmą w niej udział m.in. dziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Jerzy A. Sładek, dr inż. Krzysztof Nering z Wydziału Inżynierii Lądowej i kierownik FutureLab PK Monika Firlej. Po debacie o swojej działalności, osiągnięciach oraz planach na przyszłość opowiedzą przedstawiciele 8 kół naukowych, o których rozwiązaniach było ostatnio głośno. Posłuchać będzie można żaków działających w: KN Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint (WIL), KN Inżynierii Biomedycznej „CANCRICAT” (WM), KN el-Rappro (WIEiK), KN Cosmo PK (WIiT), KN Materiałów Funkcjonalnych SMART-MAT (WIMiF), SKN Wentylacji, Klimatyzacji i Ogrzewnictwa EQUILIBRIUM (WIŚiE), Sekcji Technologii Chemicznej Organicznej Koła Naukowego Chemików (WIiTCh). 
 
O ostatnich rozwiązaniach i sukcesach studentów z politechnicznych kół naukowych można było usłyszeć lub przeczytać w mediach. Nic dziwnego. Na początku maja grupa zrzeszona w Kole Naukowym Cosmo (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) wysłała do stratosfery sondę o nazwie HABSat – urządzenie pomiarowe do przeprowadzania eksperymentów na wysokości ok. 30 km nad powierzchnią Ziemi. Sonda, po kilkugodzinnym locie, bezpiecznie wylądowała. Internauci mogli śledzić całą trasę przelotu za pomocą strony projektu. Misja miała kilka celów, wśród których niezmiernie istotne było zdobycie doświadczania i wiedzy niezbędnych do budowy nanosatelity. Niemniej pasjonujące są dokonania Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint. W skład tej grupy wchodzą studenci z Wydziału Inżynierii Lądowej oraz Wydziału Architektury, którzy stworzyli około 100 kg betonowy kajak – PKanoe. Łódka z powodzeniem unosi dwie osoby. Ponadto, beton tekstylny użyty do jej budowy jest bardziej ekologiczny niż ten tradycyjny. W nachodzący weekend w niemieckim Brandenburg an der Havel odbędą się międzynarodowe zawody kajaków w całości wykonanych z betonu – „Deutsche Betonkanu-Regatta”. Oczywiście weźmie w nich udział ekipa PKanoe. Materiały hydrożelowe, które mogą pełnić rolę innowacyjnych opatrunków III generacji do zastosowania w leczeniu martwicy skóry, opracowane przez studentów Koła Naukowego Materiałów Funkcjonalnych SMART-MAT, czy synteza nowych środków ochrony roślin będących analogami nikotyn – projekt Koła Naukowego Chemików, a dokładniej Sekcji Technologii Chemicznej Organicznej oraz wiele innych przedsięwzięć realizowanych na każdym wydziale uczelni pokazują, że dla studenckiej kreatywności nie ma żadnych barier. 
 
„Naukowa Sesja Mistrzów PK” zakończy się pokazem kuchni molekularnej. Wydarzenie odbędzie się 13 czerwca o godz. 18.00 w Klubie Kwadrat. Wstęp jest bezpłatny. Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć stacjonarnie, Samorząd Studencki udostępni transmisję w swoich kanałach społecznościowych. 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners