Laki Lan - Galeon

Narodowy Kongres Nauki w Krakowie

W Krakowie trwa Kongres Nauki Polskiej. Przed południem Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, ogłosił główne założenia Konstytucji dla Nauki, czyli nowej ustawy wprowadzającej istotne zmiany na polskich uczelniach.

19 i 20 września w Krakowie analizowane będą konkretne propozycje całościowych regulacji ustawowych. Poszczególnym obszarom regulowanym przez nową ustawę zostaną poświęcone nie tylko wystąpienia i panele NKN, lecz także seminaria, na których będzie okazja do zgłoszenia uwag i propozycji w poszczególnych częściach projektu ustawy.

Narodowy Kongres Nauki to podsumowanie wielomiesięcznej debaty środowiskowej. Od października 2016 r. do czerwca 2017 r. w dziewięciu ośrodkach akademickich odbyły się konferencje programowe NKN poświęcone kolejnym obszarom problematyki związanej z tworzeniem projektu nowych regulacji dla nauki i szkolnictwa wyższego. Odbyło się też wiele innych spotkań, debat i konsultacji.

Narodowy Kongres Nauki jest początkiem ponad dwumiesięcznego okresu konsultacji nowej ustawy, po którym projekt zostanie skorygowany i przekazany rządowi i parlamentowi.

Więcej informacji o NKN oraz projekt nowej ustawy na: konstytucjadlanauki.gov.pl.

Fot. www.nauka.gov.pl