Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Oasis - Don't Look Back In Anger
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

07.04
2020
Najpiękniejsze budowle świata do obejrzenia w domu

Najpiękniejsze budowle świata do obejrzenia w domu

 
Najpiękniejsze budowle świata do obejrzenia w domu
Po wystawach, koncertach i spotkaniach autorskich przychodzi czas na budowle, które rozmieszczone po całym globie można obejrzeć nie wychodząc z domu. Oto 60 miejsc wartych zwiedzenia.
 
Jeszcze parę tygodniu temu jedynymi ograniczeniami w podróżowaniu były pieniądze i czas. Dziś musimy zadowolić się tym, co oferuje nam internet. Zatem zapraszamy na wycieczkę do okoła świata!
 
1. Machu Picchu to XV-wieczne miasto Inków znajdujące się w Peru. Liczne ogrody, tarasy, fontanny i pałace tworzą niesamowity pejzaż. Kompleks ten był niegdyś zamieszkały przez 1500 osób i był miejscem kultu. Obecnie jest rezerwatem wpisanym na listę UNESCO.
 
2. Mont Saint Michel to wyspa o wysokości 78 metrów u normandzkiego wybrzeża Francji, w Zatoce Wzgórza Świętego Michała. Corocznie wyspę odwiedza ponad 3 miliony ludzi, którzy w okresie odpływów muszą pokonać 1,8-kilometrową groblę, by się tu dostać.
 
 
3. Tadż Mahal znajduje się w indyjskim mieście Agra. Ten romantyczny grobowiec został wybudowany przez Szah Dżehana z dynastii Mogołów dla jego żony. Przy budowie brało udział ponad 20 tysięcy robotników, to oni przyczynili się do powstania tego jednego z "7 nowych cudów świata".
 
 
4. Sagrada Familia w Barcelonie to hiszpański kościół projektu słynnego Antonio Gaudiego. Choć budowa kościoła rozpoczęła się w roku 1882 roku, to do dziś dnia nie została ukończona. Po śmierci architekta w 1926 roku projekt przejmowało kilku innych architektów. Obecnie trwają intensywne prace mające na celu całkowite ukończenie budowli w roku 2026, czyli w setną rocznicę śmierci Gaudiego.
 
 
5. Wersal - ten zespół pałacowy jest rezydencją prezydencką i siedzibą królów francuskich, począwszy od czasów Ludwika XIV. Imponujące są rozmiary samego pałacu Wersalu, którego elewacja ogrodowa ma aż 640 metrów długości.
 
 
6. Angkor Wat - ten największy na świecie kompleks religijny - Angkor Wat składa się z 250 budowli powstałych w XII wieku. Sam Angkor Wat wchodzi w skład większego kompleksu Angkor Thom.
 
 
7. Sacré-Coeur w Paryżu - znajdująca się na paryskim wzgórzu Montmartre bazylika Sacre-Coeur jest miejscem licznych pielgrzymek wiernych.
 
 
8. Akropol w Atenach - wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Akropol został zainicjowany przez Peryklesa. Zbudowano tu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Samo wzgórze ma wysokość zaledwie 70 metrów i jest zbudowane ze skał wapiennych.
 
 
9. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - ciągle najwyższy budynek w Polsce, Pałac Kultury i Nauki powstał jako dar narodu radzieckiego dla Polski.
 
 
10. Chichen Itza to mieszczące się na meksykańskim półwyspie Jukatan miasto Majów pochodzi z IV wieku. W 2007 roku Chichen Itza zostało wybrane przez internautów do nowej listy siedmiu cudów świata.
 
 
11. Stonehenge - budowla składająca się z 79 kamieni dochodzących do wysokości 9 metrów znajduje się w angielskim Salisbury. Do dziś zagadką pozostaje zarówno cel powstania Stonehenge, jak i sposób jego powstania, a także transportu ważących do 40 ton kamieni z odległego o 130 kilometrów kamieniołomu.
 
 
12. Świątynia Lotosu - znajdująca się w New Delhi, Świątynia Lotosu jest domem kultu Bahai, czyli "miejscem, w którym wypowiada się imię Boga o świcie". Jest to najczęściej odwiedzany budynek na świecie, codziennie odwiedza go od 8 do 10 tysięcy osób.
 
 
13. Statua Chrystusa Zbawiciela - znajdujący się na 700-metrowej górze Corcovado posąg Chrystusa Zbawiciela, ma ręce wyciągnięte w kierunku miasta, jakby błogosławił ziemię. Każdego roku prawie 2 miliony turystów i mieszkańców odwiedza to miejsce, wchodząc na szczyt góry, aby zrobić zdjęcie obok pomnika "na szczęście".
 
 
14. Wielki Mur Chiński - najsłynniejsza atrakcja Chin, czyli Wielki Mur Chiński, jest niezbędnym przystankiem podczas każdej podróży do tego państwa. Powszechnie uważany za cud świata, Wielki Mur ma ponad 2000 lat historii i rozciąga się na ponad 3000 mil w różnych prowincjach północnych Chin, co czyni go jedną z najbardziej imponujących starożytnych budowli na naszej planecie.
Wirtualna podróż po fragmencie muru: https://www.thechinaguide.com/destination/great-wall-of-china
 
 
15. Burj Al Arab - ten słynny "żagiel" wybudowany został na sztucznej wyspie. Burj Al Arab jako pierwszy hotel na świecie otrzymał aż 7 gwiazdek, chociaż to nie są oficjalne standardy.
 
 
16. Grand Central Terminal w Nowym Jorku to największa stacja kolejowa na świecie. Budynek był scenerią dla wielu produkcji filmowych.
 
 
17. Zamek Królewski w Warszawie pierwotnie był rezydencją książąt mazowieckich, zaś od XVI wieku stał się siedzibą władz I RP. Został niemalże całkowicie spalony i ograbiony przez Niemców w 1939 roku oraz zniszczony w 1944 roku.
Panorama 360-stopniowa: https://www.ai360.pl/panoramy/85
 
 
18. Kreml - znajdujący się na brzegu rzeki Moskwy kompleks stał się siedzibą radzieckiego rządu od 1917 roku. W skład Kremlu wchodzi wiele pałaców i cerkwi.
 
 
19. Opactwo Westminsterskie w Londynie jest jednym z najstarszych kościołów na świecie, a jego historia sięga ponad 1000 lat. W jego wnętrzach pochowanych jest ponad 3300 znanych osób, w tym 17 monarchów oraz takie postacie jak Charles Dickens czy Jane Austen.
 
 
20. Burj Khalifa - mający 828 metrów wysokości nowoczesny wieżowiec Burj Khalifa, w momencie ukończenia zyskał miano najwyższej budowli pod wieloma względami, m.in.: wysokości do wierzchołka iglicy, wysokości do najwyższego zamieszkałego piętra, do wierzchołka dachu oraz do najwyższego wierzchołka budowli.
Zobacz najwyższy budynek świata w 360 stopniach: https://www.touristtube.com/Things-to-do-in-Dubai/Burj-Khalifa-360
 
 
21. Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku projektu Franka Lloyd Wrighta oprócz ciekawej bryły w kształcie odwróconej piramidy babilońskiej, posiada także ciekawe wnętrze. W środku znajduje się ogromna kolekcja obrazów takich artystów jak Picasso, Miro, Klee czy Kandisky.
 
 
22. Góra Rushmore - znajdująca się w Południowej Dakocie Góra Rushmore, zawiera podobizny czterech amerykańskich prezydentów: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna.
Niesamowite 360-stopniowe zdjęcia: https://www.youvisit.com/tour/mountrushmore
 
 
23. Biały Dom jest oficjalną rezydencją Prezydenta Stanów Zjednoczonych od blisko 200 lat. Mający sześć pięter budynek jest dostępny dla zwiedzających za darmo.
Wirtualny film z gościnnym występem Prezydenta Obamy: https://www.facebook.com/watch/?v=10155140995934238
 
 
24. Katedra Notre Dame w Paryżu - w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 roku Katedra Notre Dame uległa ogromnemu zniszczeniu, pożar pochłonął sporą część dachu oraz wnętrz.
Zobacz wnętrza sprzed pożaru: https://samsungvr.com/view/LsSvbbii1Mx
 
 
25. Muzeum Watykańskie otwarte w 1787 roku zawiera zbiory dzieł sztuki zgromadzone przez wielu papieży. Zobaczyć tu można m.in. freski Rafaela oraz Kaplicę Sykstyńską.
 
 
26. Most Golden Gate - słynny most Golden Gate jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mostów na świecie. Znany jest pod wieloma nazwami, np. "złota brama", "most tonący we mgle" czy "most samobójców".
 
 
27. Pałac Buckingham - oficjalna rezydencja Królowej, czyli Pałac Buckingham był przedmiotem wielu narodowych uroczystości, począwszy od jubileuszy i wesel po coroczne urodziny Królowej. Co roku przyjmuje w swoje bramy dziesiątki tysięcy osób na liczne imprezy i przyjęcia.
 
 
28. Zapora Hoovera jest betonową zaporą grawitacyjną w Czarnym Kanionie rzeki Kolorado na granicy amerykańskich stanów Arizona i Nevada. Ta 220-metrowa budowla została zbudowana w latach 1931-1936 podczas Wielkiego Kryzysu.
 
 
29. Wieża Eiffla - symbol Paryża i Francji, słynna Wieża Eiffla miała początkowo być tymczasową konstrukcją na czas światowej wystawy. Jednak pozostawiono ją i obecnie ta 300-metrowa budowla jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli świata.
 
 
30. Alhamba w Granadzie to zamek znajdujący się w hiszpańskiej Granadzie. Jest to twierdza obronna z 27 wieżami, w skład której wchodzą liczne tarasy, ogrody i dziedzińce.
 
 
31. Kapitol Stanów Zjednoczonych - siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych i miejsce zebrań przedstawicieli rządu. Oddany do użytku w 1863 Kapitol posiada aż 540 pokoi.
 
 
32. Pompeje niegdyś były jednym z największych miast Półwyspu Apenińskiego, dystansując pod tym względem nawet Rzym. To miasto-muzeum zostało zniszczone w większości w 79 roku w wyniku erupcji wulkanu Wezuwiusz.
 
 
33. Luwr - Muzeum Narodowe Francji, czyli Luwr, składa się z dwóch głównych części, Nowego Luwru i Starego Luwru. W swoich zbiorach zgromadziło 380 tysięcy dzieł sztuki, m.in. słynne obrazy "Mona Lisa", "Posąg Wenus z Milo" czy "Nike z Samotraki".
 
 
34. Teotihuacan - najdujący się 50 kilometrów na północny wschód od Meksyku kompleks Teotihuacan, to starożytne miasto-imperium, niegdyś bardzo duże, lecz z czasem uległo rozkładowi.
 
 
35. Schonbrunn - wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa pałac Schonbrunn był niegdyś letnią rezydencją cesarzowej Sisi.
 
 
36. Mauzoleum Lincolna w Waszyngtonie - skonstruowane na planie prostokąta mauzoleum zostało zbudowane w celu upamiętnienia Abrahama Lincolna, szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
 
 
37. Krzywa Wieża w Pizie - mająca 55 metrów wysokości Krzywa Wieża w Pizie jest odchylona o ponad 4 metry od pionu. Obecnie trwają prace mające na celu zatrzymanie procesu ciągłego przekrzywiania się budowli.
 
 
38. Zamek w Malborku - mieszczący się na powierzchni 21 hektarów Zamek w Malborku jest największym zamkiem świata pod względem powierzchni.
 
 
39. Musée d'Orsay w Paryżu - chociaż muzeum to ustępuje Luwrowi pod względem liczby oraz renomy dzieł, to i tak jest chętnie odwiedzane przez turystów. Corocznie odwiedza je 4 miliony zwiedzających.
 
 
40. Statua Wolności - projekt stalowej konstrukcji Statuy Wolności wykonał Gustaw Eiffel. Sama konstrukcja została wykonana w Paryżu i przetransportowana do Nowego Jorku.
 
 
41. Zamek w Windsorze - znajdujący się nad Tamizą Zamek w Windsorze jest główną poza-londyńską rezydencją królów angielskich. Pełni tę funkcję od prawie dziewięciu stuleci.
 
 
42. Zakazane Miasto to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, corocznie odwiedza je blisko 17 milionów turystów.
 
 
43. Ferrari World w Abu Zabi powstał obiekt zwany "Świat Ferrari". Ten park rozrywki codziennie odwiedza nawet 10 tysięcy osób, do których dyspozycji są liczne teatry, symulatory, muzea, sklepy i restauracje.
 
 
44. Most Brookliński - mający 1834 metry długości Most Brookliński jest jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie. Jest też jednym z najsłynniejszych mostów świata, licznie wykorzystywanym w produkcjach filmowych.
 
 
45. Zamek Neuschwanstein - bawarski zamek rycerski, czyli Zamek Neuschwanstein, położony jest na grzbiecie wysokiej skały wśród malowniczej scenerii. Dlatego też jest najbardziej rozpoznawalnym zamkiem na świecie.
 
 
46. Świątynia Seetha Amman jest wyjątkową świątynią, którą zbudowano w miejscu, w którym Seeta Mata spędzała dni w więzieniu Ravana około 5000 lat temu. Jest również wyjątkowa, ponieważ jest jedną z niewielu świątyń poświęconych Seecie.
 
 
47. Petra w Jordanii niegdyś była stolicą królestwa Nabatejczyków, obecnie to już nie miasto, a raczej cmentarz, gdyż po dawnych budynkach pozostał jedynie pył lub ruiny.
 
 
48. Big Ben to jedna z największych na świecie wież zegarowych, posiadająca 13,5-tonowy dzwon. Została wykonana w stylu neogotyckim i należy do zabudowań Pałacu Westminsterskiego.
 
 
49. Koloseum w Rzymie "Amfiteatr Flawiuszów", to mistrzowskie dzieło o owalnym kształcie. Na jego olbrzymiej arenie niegdyś odbywały się krwawe walki gladiatorów.
 
 
50. Pałac Pena w Sintrze został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten kolorowy zabytek został uznany za jeden z siedmiu cudów Portugalii oraz za najpiękniejszy pałac świata przez magazyn European Best Destination.
 
 
51. Piramidy w Gizie posiadają niemalże idealnie matematyczne wymiary. Do dziś zadziwia precyzja, z jaką zostały wymierzone i wykonane, gdyż warto dodać, że pojedyncze kamienie ważą od 2 do nawet 15 ton.
 
 
52. Sheikh Zayed Grand Mosque w Abu Zabi - nazwa budowli pochodzi od założyciela i pierwszego prezydenta ZEA, zmarłego szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana. To on wybrał lokalizację i wywarł znaczący wpływ na architekturę i projekt meczetu. To także tutaj, zgodnie z życzeniem Szejka, budowla jest ostatnim miejscem spoczynku dawcy jego nazwy, który zmarł w 2004 roku.
 
 
53. Zamek Ashford w Irlandii - ten wspaniały i okazały zamek z XIII wieku jest obecnie miejscem pięciogwiazdkowego hotelu. Każdy z 83 pokoi jest indywidualny i nowoczesny, ale zachował swoje oryginalne funkcje.
 
 
54. Błękitny Meczet w Stambule - budowany od 1609 roku meczet powstał z polecenia Sułtana Ahmeda. Jest jednym z najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji.
 
 
55. Tikal to położone w Gwatemali miasto Majów, którego czas powstania szacuje się na lata 200 - 800 naszej ery. Od 1979 roku jako stanowisko archeologiczne zostało wpisane na Listę UNESCO.
 
 
56. Atlantis The Palm w Dubaju - ten niesamowity obiekt został wzniesiony na sztucznej wyspie w kształcie palmy, wyspie Jumeirah na Morzu Arabskim w Dubaju. Oprócz ekskluzywnych pokoi znajduje się tutaj też największy w tym regionie świata aquapark z fantastycznymi zjeżdżalniami.
 
 
57. Katedra Duomo w Mediolanie znana też jako Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie to ogromna, gotycka budowla. Wielkością ustępuje jedynie Bazylice w Rzymie.
 
 
58. Łuk Triumfalny w Paryżu stoi na placu Charles’a de Gaulle’a w Paryżu. Ten monument na końcu Champs-Élysées powstał dla upamiętnienia poległych za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.
 
 
59. "Katedra Najświętszej Marii Panny Kwiatów" we Florencji imponuje nie tylko swoimi wymiarami (153 metry długości i 90 metrów szerokości), ale także ogromną górującą nad nią kopułą ważącą 40 tysięcy ton.
 
 
60. Zamek Ogrodzieniec - te majestatyczne ruiny położone są pośród ogromnych wapiennych szczytów. Zamek Ogrodzieniec został pierwotnie zbudowany w XIII i XIV wieku, a następnie zniszczony podczas najazdów szwedzkich w XVII i XVIII wieku.
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners