Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Michal Lebiest - Nocne Rendez Vous
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

17.07
2023
Młodzi architekci z PK wiedzą jak budować domy i urządzać przydomowe ogrody w zgodzie z klimatem i dla klimatu

Młodzi architekci z PK wiedzą jak budować domy i urządzać przydomowe ogrody w zgodzie z klimatem i dla klimatu

 
Młodzi architekci z PK wiedzą jak budować domy i urządzać przydomowe ogrody w zgodzie z klimatem i dla klimatu
Studencki konkurs „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem” został rozstrzygnięty. I nagrodę zdobył Mateusz Binda z Politechniki Krakowskiej.

Oprócz trzech nagród głównych sąd konkursowy przyznał pięć wyróżnień i dwa wyróżnienia honorowe. W tym gronie również nie zabrakło studentów z WA PK.

 

W konkursie mogli brać udział (indywidualnie lub zespołowo) studenci, dyplomanci i absolwenci kierunków architektura, architektura krajobrazu i kierunków pokrewnych, którzy ukończyli studia nie wcześniej niż w roku akademickim 2020/2021. Ich zadaniem było stworzenie kompleksowej bio-klimatycznej koncepcji zagospodarowania działki siedliskowej z domem jednorodzinnym i ogrodem dla jednej z trzech proponowanych lokalizacji: domu miejskiego, domu podmiejskiego, domu nad rzeką.

 

Z zadaniem tym najlepiej poradził sobie Mateusz Binda z Politechniki Krakowskiej. Autor otrzymał nagrodę finansową, a przygotowany przez niego projekt zostanie opublikowany w „Katalogu 10+1 modelowych koncepcji hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem” przygotowanym w ramach projektu „Rozwój lokalny  Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”. Następne miejsca zajęli Joanna Kasperowicz z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych (miejsce II) oraz Anna Raczyńska z Politechniki Świętokrzyskiej (miejsce III).

 

W uzasadnieniu wyboru napisano, że projekt przygotowany przez Mateusza Bindę nawiązuje do tradycji i tożsamości miejsca, a zarazem stanowi oryginalną i twórczą interpretację archetypu domu hrubieszowskiego. Autor zwycięskiego projektu został także wysoko oceniony za zrównoważony, pro-środowiskowy, funkcjonalny i wpisujący się w lokalne tradycje ogrodowe sposób zagospodarowania działki i ogrodu przydomowego.  Pracę wyróżnia podział funkcjonalny ogrodu z wydzielonymi strefami, takimi jak: przedogródek, strefa izolacyjna, gospodarcza, wypoczynkowa, owocowa i wodna. Zastosowano w nim liczne gatunki drzew i krzewów owocowych, w tym rośliny przyciągające użyteczne owady. Istotną częścią zagospodarowania terenu jest także ogród deszczowy wspierający małą retencję.

 

Zarówno w domu, jak i zagospodarowaniu terenu autor zwycięskiego projektu zastosował wiele zrównoważonych, ekologicznych i przyjaznych dla klimatu rozwiązań. Widoczne są one m.in. w doborze materiałów budowlanych (produkty lokalne, prefabrykaty drewniane, wykorzystanie cegły z recyklingu), rozwiązaniach zwiększających efektywność energetyczną (naturalne doświetlenie pomieszczeń – rozkład okien, świetlik, podcień, instalacja fotowoltaiczna na ścianach i dachu budynku gospodarczego), jak również w rozwiązaniach z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury w ogrodzie. 

 

Jury konkursu zdecydowało także o przyznaniu wyróżnień. Otrzymał je m.in. zespół z PK w składzie: Katarzyna Jamioł, Małgorzata Pięciorak i Krzysztof Pryt. Ich pracę wyróżnia m.in. koncepcja bioróżnorodnego i biofilicznego ogrodu, który dopełnia zabudowę siedliskową. Jury doceniło także wnikliwe studia regionalnych form i detali architektonicznych, analizy siedliska przyrodniczego oraz atrakcyjną prezentację graficzną pracy. 

 

Wyróżnienie otrzymał także inny zespół z Politechniki Krakowskiej. Tworzyły go Wiktoria Chłopek i Angelika Kukla. Jury wysoko oceniło m.in. zaproponowaną przez studentki oryginalną koncepcję pawilonu snycerskiego. Warsztat otwiera się na ogród, a tym samym pracownia staje się przestrzenią integrującą życie, pracę i hobby mieszkańców w ramach tradycyjnego rzemiosła i sztuki. Autorki projektu zaproponowały także ciekawe rozwiązanie  małej architektury jakim są ażurowe przesłony, które nawiązują do koronkowych detali drewnianej snycerki ganków hrubieszowskich.

 

Kolejny zespół wyróżniony przez jury konkursu składał się dwóch studentów ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Joanny Skępiec i Piotra Wojciechowskiego oraz studentki Politechniki Krakowskiej – Wiktorii Kiełbasy. Wg oceniających przygotowana przez nich praca wyróżnia się kreatywnym podejściem do projektu ogrodu. Dobór gatunków do nasadzeń w ogrodzie sprawia, że przestrzeń ta zamienia się w mozaikę nie tylko barw, ale i funkcji roślin. Zdaniem oceniających, walorem pracy są schematy i diagramy ideowe wyjaśniające przyjęte rozwiązania projektowe.

 

W konkursie jury wyróżniło jeszcze Weronikę Roemer z Politechniki Wrocławskiej oraz zespół z Politechniki Rzeszowskiej – Zuzanna Dąbrowska, Armina Gevorgyan, Nicole Kwiatanowska-Nawrocka.

 

Jury przyznało także dwa wyróżnienia honorowe. Jedno z nich trafiło do zespołu studentów z Politechniki Krakowskiej, a drugie do studentów z Politechniki Białostockiej – Marty Gryc, Karoliny Sadowskiej, Szymona Siwickiego.

 

Angelika Duda, Tomasz Jaróg, Natalia Rudnik i Maja Sobczak-Rzewnicka to studenci Politechniki Krakowskiej, którzy zdaniem jury zasłużyli na wyróżnienie honorowe. Jak czytamy w uzasadnieniu wyników: praca wyróżniona za estetykę i jakość układu kompozycyjnego i zróżnicowany program funkcjonalny ogrodu otaczającego dom oraz interesujący pomysł ogrodzenia z wykorzystaniem tradycyjnych elementów drewnianych i podpór na pnącza.

 

Studencki konkurs „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem” został zorganizowany przez Katedrę Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w ramach projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”.

 

Konkurs objęty był patronatem Rektora Politechniki Krakowskiej, Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków, Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK) oraz Burmistrza Miasta Hrubieszów. Patronat medialny sprawują czasopisma: Architektura & Biznes oraz Architektura-murator.

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners