Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Lombard - Szklana pogoda
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

20.09
2022
Międzynarodowy sukces studentów PK w konkursie „xplore Technology Award for a sustainable world”

Międzynarodowy sukces studentów PK w konkursie „xplore Technology Award for a sustainable world”

 
Międzynarodowy sukces studentów PK w konkursie „xplore Technology Award for a sustainable world”
Studenci Politechniki Krakowskiej odnieśli duży sukces w międzynarodowym konkursie „xplore 2023 Technology Award for a sustainable world”. Aż trzy zgłoszone przez nich projekty, będące jedynymi z Polski, zostały wybrane przez konkursowych ekspertów spośród kandydatów z 30 państw świata. Grupy studenckie otrzymały granty w wysokości 3 tys. euro na realizację swoich pomysłów.

Konkurs „xplore 2023 Technology Award for a sustainable world” organizowany jest raz na trzy lata przez firmę Phoenix Contact. Organizatorzy zapraszają uczestników z instytucji edukacyjnych, firm i szkół wyższych, którzy swoimi innowacyjnymi pomysłami mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonego świata. Pierwszy etap polega na przygotowaniu krótkiego filmu o wyzwaniu, którego chcą się podjąć grupy. Jak informuje dr inż. Anna Romańska z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej, opiekun studenckich grup z PK, w tym roku było to ponad 170 zespołów m.in. z Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Ameryki Północnej oraz Europy (w tym gronie 11 zespołów z Polski). Międzynarodowe jury wybiera sto najlepszych pomysłów przydzielonych do pięciu tematów przewodnich: Smart Energy, Smart Infrastructure, Smart Building, Smart Industry i Smart Mobility. Po roku wyniki prac, realizowanych przy wykorzystaniu infrastruktury i zasobów firmy Phoenix Contact, są ponownie oceniane, w celu wyłonienia zwycięzców. 
 
Studenckie grupy z Politechniki pod kierunkiem dr inż. Anny Romańskiej, będącej opiekunem Międzywydziałowego Koła Naukowego Inteligentna Integracja Innowacji oraz przy wsparciu FutureLab PK, przygotowały filmy o swoich koncepcjach, które następnie zostały docenione w międzynarodowej rywalizacji. – Poziom rywalizacji był niezwykle wysoki. Młodzi inżynierowie, którzy podczas wydarzenia online, prezentowali swoje projekty, imponowali pomysłowością. Tym bardziej cieszymy się z sukcesu. Każdy z naszych projektów ma komercjalizacyjny potencjał, może zostać wdrożony. Wszystkie był dobrze uzasadnione, zarówno ekonomicznie, jak i w kontekście potrzeb opracowania takiej innowacji – mówi dr inż. Anna Romańska.  
 
Projekty z PK uzyskały kwalifikację w dwóch kategoriach: SOCIAL & HEALTH oraz ENVIRONMENT. W pierwszej były to „Zdalny system indywidualnej oceny zdrowia pracowników przemysłu drzewnego” oraz „Dom modułowy dla osób starszych lub z niepełnosprawnością, sterowany gestami z wykorzystaniem zaawansowanej sztucznej inteligencji”, zaś w drugiej „Separator – jakość ewolucji wewnętrznej w otoczeniu zakładów górniczych”.
 
Dzięki grantom swój projekt dotyczący zdalnego systemu indywidualnej oceny zdrowia pracowników przemysłu drzewnego zrealizuje Jakub Woźny, student pierwszego roku na kierunku elektrotechnika i automatyka (WIEiK). Jak pokazują dane, najczęstszą przyczyną śmierci pracowników przemysłu drzewnego jest zbyt późna reakcja służb ratunkowych. Jest to spowodowane faktem, iż drwale bardzo często pracują w trudnych warunkach, w samotności i z dala od cywilizacji. Budowany system, wykorzystując m.in. możliwości sztucznej inteligencji, będzie tworzył indywidualny profil konkretnej osoby i każde odstępstwo od reguły wzbudzi alarm i odpowiednią wielostopniową reakcję. Można będzie zminimalizować ryzyko wypadków spowodowanych utratą przytomności, dzięki wcześniejszemu diagnozowaniu i reagowania na zły stan zdrowia.
 
Studencka interdyscyplinarna grupa: Aleksandra Wiśniowska, Bartłomiej Mierczak (drugi rok studiów II stopnia, architektura, WA), Maciej Pawlikowski, Kamil Pierwoła (drugi rok studiów II stopnia, budownictwo, WIL), Mariusz Górny, Piotr Dudek (drugi rok studiów II stopnia, informatyka, WIiT), Milena Wojcieszak, Filip Doczekalski (pierwszy rok, elektrotechnika i automatyka, WIEiK), zrealizuje projekt inteligentnego, zintegrowanego systemu sterowania procesami z elementami sztucznej inteligencji w energetycznych i tanich domach modułowych, szytych „na miarę” potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością. Użytkownik będzie mógł optymalnie sterować otwieraniem i zamykaniem drzwi i okien, oświetleniem, ogrzewaniem oraz wentylacją mechaniczną poprzez wybrane gesty. System sterowania będzie reagował na gesty poszczególnych użytkowników, ucząc się równocześnie ich nawyków, dostrajając algorytm sterowania w czasie. Pozwoli to na optymalizację komfortu użytkowego i poprawę efektywności energetycznej budynku z uwzględnieniem szczególnych potrzeb osób starszych lub osób z niepełnosprawnością.
 
W kategorii ENVIRONMENT studenci PK realizują projekt pn. „Separator – jakość ewolucji wewnętrznej w otoczeniu zakładów górniczych”. Pracować nad nim będą: Mateusz Żabiński, Maciej Gibas, Patryk Dyka (studenci pierwszego roku studiów II stopnia, infotronika, WIEiK), Bartłomiej Szostak, Hubert Orlicki (studenci trzeciego roku, elektrotechnika, WIEiK), Jakub Simka (pierwszy rok, elektrotechnika i automatyka, WIEiK). Grupą opiekują się: dr inż. Anna Romańska, dr inż. Zbigniew Pilch, dr inż. Marek Dudzik. Projekt powstaje przy współpracy z firmą Comex Polska Sp. z o. o., która stworzyła urządzenie – realizujące w sposób innowacyjny – proces sortowania materiału wydobywanego z naturalnych złóż. Urządzenie dokonuje analizy materiału w czasie rzeczywistym, a następnie przeprowadza proces jego sortowania, który przebiega o wiele szybciej i efektywniej – obserwowana jest istotna oszczędność czasu i pieniędzy, ale też następuje eliminacja zbędnej emisji szkodliwych oparów do środowiska. Przerwa w pracy takiego urządzenia wiąże się z dużymi kosztami. Zespół studencki stworzy zautomatyzowany, elastyczny i bezpieczny system, pozwalający na monitorowanie parametrów środowiska wewnętrznego w czasie rzeczywistym oraz wprowadzenie koniecznych zmian w razie potrzeby.
 
Od tego roku na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej działa Laboratorium EduNet, w ramach Międzynarodowej Sieci Edukacyjnej EduNet, zainicjowanej przez firmę Phoenix Contact. Udział studentów PK w międzynarodowym konkursie „xplore 2023 Technology Award for a sustainable world” jest m.in. efektem korzystania z możliwości, które daje nowe laboratorium. 
 
Więcej informacji o międzynarodowym konkursie na stronie internetowej FutureLab PK.
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners