Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Radio Nowinki - KULTYWATOR
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

23.02
2021
Międzynarodowy sukces studentki Politechniki Krakowskiej

Międzynarodowy sukces studentki Politechniki Krakowskiej

 
Międzynarodowy sukces studentki Politechniki Krakowskiej
Studentka architektury na Politechnice Krakowskiej, Kinga Szczudlik zwyciężyła w 7. edycji międzynarodowego konkursu pn. „STARTforHISTORY”. Laureatka z Wydziału Architektury PK zaprojektowała „IN SPIRIT Art Center” w Goleto Museum Park we Włoszech, gdzie znajduje się opuszczony i częściowo zrujnowany klasztorny kompleks z XII w.
 
Jej projekt to nowoczesne, ale wpisujące się w klimat miejsca, centrum wystawowe połączone z salą audytoryjną, salami warsztatowymi, recepcyjnym centrum turystycznym oraz dwupoziomową salą konsumpcyjną. Po raz pierwszy w historii konkursu aż dwie nagrody zdobyli Polacy – oprócz Kingi Szczudlik, również Adam Ponizy, który zajął trzecie miejsce. 
 
Konkursy z serii „STARTforHISTORY” poświęcone są wybranym miejscom o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym. Celem organizatorów jest zainicjowanie dyskusji nad ich znaczeniem jako obszaru pamięci wykorzystywanego przez współczesność. Zadanie uczestników konkursów polega zazwyczaj na stworzeniu nowoczesnego obiektu, wpisanego w historyczny kontekst wybranego miejsca, który może zapewnić jego atrakcyjny rozwój, wzmacniając zarazem swą tożsamość.
 
Uczestnicy 7. edycji konkursu musieli zaprojektować nowe muzeum na terenie zabytkowego klasztoru we Włoszech, którego powstanie datuje się na XII w. Za najlepsze rozwiązanie uznano kompleksowy projekt „IN SPIRIT Art Center” autorstwa Kingi Szczudlik. Autorka rozwijała go na etapie koncepcji w ramach konkursu, a następnie dopracowywała na potrzeby pracy inżynierskiej, realizowanej pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Jolanty Sroczyńskiej, prof. PK (kierownik Katedry Historii Architektury i Konserwacji Zabytków WA PK). 
 
Podstawową trudnością w projektowaniu było stworzenie nowoczesnej bryły, tak wpisanej w średniowieczne otoczenie, aby stanowić swego rodzaju kontynuację zastanego specyficznego języka architektonicznego, tworzonego przez reguły klasztorne średniowiecznej wspólnoty Wilhelma z Vercelli. – Dodawanie nowej struktury do już istniejącej architektury wymaga poszanowania kontekstu miejsca. Chciałam, aby zaprojektowana przeze mnie architektura była mocno osadzona w kontekście i zachowywała ducha miejsca. Dlatego zainteresowałam się historią i początkami klasztoru w Goleto. Dotarłam do źródeł opisujących wspólnotę zakonną św. Wilhelma z Vercelli i z tych materiałów zaczerpnęłam inspiracje – mówi zwyciężczyni konkursu „STARTforHISTORY”, inż. Kinga Szczudlik (na zdjęciu / fot. archiwum prywatne). Kompaktowe bryły nowego kompleksu powtarzają tradycyjny układ klasztorny wraz z jego dziedzińcami. Inspiracją dla elewacji były charakterystyczne, białe, zwiewne szaty zakonników.
 
Zaprojektowany przez Kingę Szczudlik obiekt to współczesne centrum wystawowe połączone z salą audytoryjną, salami warsztatowymi, recepcyjnym centrum turystycznym oraz dwupoziomową salą konsumpcyjną. Tak szeroka oferta programowa przygotowana została z myślą o zwiększeniu ruchu turystycznego, ale też o wzbogaceniu oferty kierowanej do lokalnej społeczności. Nowe obiekty mogą być wykorzystywane przez mieszkańców, np. podczas lokalnych świąt. 
 
Autorka projektu „IN SPIRIT Art Center” jest obecnie studentką II stopnia architektury na Politechnice Krakowskiej. – Bardzo interesuje mnie tematyka adaptacji i konserwacji zabytków, ponieważ nadawanie nowych znaczeń architekturze poprzez łączenie starego z nowym pozwala na „przedłużenie życia” wielu obiektów. Jest to dla mnie inspirujący proces – wskazuje inż. Kinga Szczudlik. 
 
Więcej o projekcie „IN SPIRIT Art Center” na stronie Wydziału Architektury
 
---
Grafika: Kinga Szczudlik / „IN SPIRIT Art Center” 
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners