Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

The Pretty Reckless - Make Me Wanna Die
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

30.10
2020
Medale międzynarodowych wystaw wynalazków dla rozwiązań z Politechniki

Medale międzynarodowych wystaw wynalazków dla rozwiązań z Politechniki

 
Medale międzynarodowych wystaw wynalazków dla rozwiązań z Politechniki
Dwa złote medale Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS oraz srebrny medal International Innovation Exhibition ARCA w Zagrzebiu trafiły do badaczek z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej.

Rozwiązania, które zdobyły uznanie, zostały opracowane przez zespół pod kierunkiem dr hab. inż. Agnieszki Sobczak-Kupiec, prof. PK w ramach projektu TEAM-NET finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
 
14. Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS odbyła się w dniach 19-21 października br. w formule on-line. IWIS jest największym w Polsce międzynarodowym wydarzeniem promującym wynalazczość i innowacje. Co roku swoje rozwiązania prezentują wynalazcy z ponad 25 krajów, m.in. Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu. Innowacje stanowią przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Wynalazcy, którzy decydują się na udział w wystawie mogą zaprezentować swój dorobek w 12 kategoriach, od ekologii i ochrony środowiska przez mechanikę, budownictwo, elektronikę oraz przemysł włókienniczy i chemiczny aż do innowacyjnych rozwiązań medycznych. 
 
 
Dwa rozwiązania zespołu naukowego z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej, w składzie: dr hab. inż. Agnieszka Sobczak‑Kupiec, prof. PK (kierownik), dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, dr inż. Agnieszka Tomala, mgr inż. Wioletta Florkiewicz, mgr inż. Sonia Kudłacik‑Kramarczyk, mgr inż. Anna Drabczyk, mgr inż. Dagmara Słota, mgr inż. Magdalena Głąb, otrzymały złote medale IWIS 2020. 
 
Jury doceniło projekty pn.: „Biocompatible collagen-based matrices for application in bone tissue regeneration” („Biokompatybilne matryce kolagenowe do zastosowań w regeneracji tkanki kostnej”) oraz „Synthetic hydroxyapatite with controlled morphology” („Syntetyczny hydroksyapatyt o kontrolowanej morfologii”). W ramach pierwszego projektu opracowano technologię syntezy matryc zawierających kolagen i poliwinylopirolidon (PVP) z wykorzystaniem promieniowania UV. Taka matryca jest modyfikowana czynnikami wzrostu oraz przeciwzapalnymi, hydroksyapatytem i klindamycyną. W efekcie otrzymuje się wielofunkcyjny materiał wspomagający regenerację tkanki kostnej, a także wykazujący działanie bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze i działający jako nośnik leku. W drugim rozwiązaniu opisano syntetyczny, bezpieczny biologicznie hydroksyapatyt w formie proszku o zaprojektowanej morfologii, przeznaczonego do różnych zastosowań biomedycznych. Zróżnicowana morfologia produktu pozwala na wykorzystanie hydroksyapatytu jako wypełniacza proszkowego w małych ubytkach kostnych, a ponadto nośnika w systemach dostarczania leków oraz do wytwarzania porowatych granulek i jako składnika powłok polimerowych i ceramicznych, jak i spieków metal/hydroksyapatyt.
 
Jedno z rozwiązań opracowanych przez naukowczynie z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK zostało również docenione podczas 18th International Innovation Exhibition ARCA w stolicy Chorwacji. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 15-17 października br., służy prezentacji rozwiązań w różnych dziedzinach, np. nauka, technologia, gospodarka. Na wystawie zaprezentowano kilkanaście polskich wynalazków. Projekt z PK pn. „Bioactive hydrogel materials based on WPI modified with hydroxyapatite” („Bioaktywne materiały hydrożelowe na bazie WPI modyfikowane hydroksyapatytem”) wyróżniono srebrnym medalem. 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners