Œcie¿ka 8

Medal „Cracoviae Merenti” dla dr. inż. arch. Krzysztofa Wielgusa

W środę 8 maja br. Rada Miasta Krakowa, w uznaniu szczególnych zasług dla miasta, przyznała dr. inż. arch. Krzysztofowi Wielgusowi z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Brązowy Medal „Cracoviae Merenti” - najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa.

Medal „Cracoviae Merenti” został ustanowiony w 1992 r. Wyróżnienie nadawane jest nie tylko osobom, ale też organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Krakowa. Podczas środowej sesji radni zdecydowali o przyznaniu Srebrnego Medalu „Cracoviae Merenti” dla Muzeum Krakowa.

Dr inż. arch. Krzysztof Wielgus (na zdjęciu / fot. Jan Zych) pracuje w Zakładzie Krajobrazu Otwartego i Budowli Inżynierskich w Instytucie Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury PK, z którym związany jest od 1984 r. W latach 1990-2001 r. był również zatrudniony jako adiunkt muzealny w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Doktor Krzysztof Wielgus jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zaangażował się w ochronę, rewaloryzację i adaptację dawnych dzieł inżynierii, zabytków fortyfikacji, przemysłu i komunikacji na terenie Krakowa, Małopolski, Zamościa i Ziemi Przemyskiej. Aktywnie działał na rzecz odnowy i adaptacji kilkudziesięciu obiektów dawnej Twierdzy Kraków, m.in. fortu „Grębałów”. Autor metodologii i programu prac konserwatorskich przy najstarszych zabytkach lotniczych z lat 1910-1918, a także projektu Lotniczego Parku Kulturowego Rakowice-Czyżyny.

Dr inż. arch. Krzysztof Wielgus jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów i książek na temat historii fortyfikacji, teorii i zasad konserwacji oraz adaptacji zabytków architektury obronnej i zespołów poprzemysłowych, ochrony i konserwacji dzieł techniki, historii lotnictwa. Za swoją działalność naukową i społeczną został uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi, samorządowymi i branżowymi. W ubiegłym roku doktor Wielgus otrzymał Medal „Zasłużony dla Politechniki Krakowskiej”.