Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Guns N' Roses - You Could Be Mine
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

27.09
2023
Materiały budowlane z... ulicznego brudu z Krakowa - rewolucyjny pomysł badaczek PK i KUL

Materiały budowlane z... ulicznego brudu z Krakowa - rewolucyjny pomysł badaczek PK i KUL

 
Materiały budowlane z... ulicznego brudu z Krakowa - rewolucyjny pomysł badaczek PK i KUL
Weź odpady z czyszczenia chodników i ulic, czyli tzw. zmiotki, dołóż odpady z produkcji węgla, dodaj szkło z recyklingu i glinę, żeby się kleiło. Wszystko to wymieszaj i wypal w temperaturze ponad 1000 st. C. Jeśli proporcje są właściwe, to masz... materiał budowlany. Ten rewolucyjny sposób na wykorzystanie śmieci ze zmiatania krakowskich ulic to pomysł prof. Agnieszki Generowicz z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej i dr Anny Gronby-Chyły z Wydziału Nauk Przyrodniczych i Technicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


O rewolucynym pomyśle więcej można przeczytać w artykule pt. „Pozamiatali i wyszedł materiał budowalny” w dodatku Gazety Wyborczej „Mój Biznes” i na Wyborcza.biz

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej, pod kierunkiem prof. Agnieszki Generowicz, wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Krakowie przeprowadzili w 2015 r. eksperymenty z czyszczeniem wybranych ulic miasta. Ich celem było sprawdzenie czy regularne sprzątanie ulic pomaga poprawić jakość powietrza w Krakowie. Badania kontynuowali w późniejszych latach, sprawdzają min. skład zebranych śmieci. Wykazali, że sprzątanie ulic korzystnie wpływa na jakość powietrza. W raporcie, który powstawał we ekspertów PK, MPO z oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, informowali, że analiza próbek z kolejnych dni eksperymentu jednoznacznie wskazała na znaczący spadek poziomu zanieczyszczeń, głównie czasową redukcję poziomu pyłów zawieszonych (zwłaszcza PM10) w powietrzu. Stąd wniosek, że regularne czyszczenie ulic i mycie nawierzchni oczyszcza powietrze. Ale...

 
– Przy okazji czyszczenia ulic produkuje się odpady, i to sporo. Którejś zimy z kilometrowego odcinka ulicy zebraliśmy 5 ton zmiotek. Zmiotki stały się w Krakowie znacznym strumieniem odpadów – opowiada prof. Agnieszka Generowicz z WIŚiE, jedna z najlepszych w Polsce ekspertek w dziedzinie gospodarowania odpadami.
 
Co można zrobić z odpadami ze sprzątania ulic, żeby nie ponosić wysokich kosztów ich składowania (to ok. 400-500 zł za tonę!) Sposób na recykling ulicznych śmieci znalazły prof. Agnieszka Generowicz i jej doktorantka, dziś już dr Anna Gronba-Chyła. Młoda naukowczyni z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaproponowała, by ze zmiotek zrobić... materiał budowlany. Wspólnie ze swoją krakowską promotorką pracy doktorskiej opracowały przepis na taki materiał. Brały na warsztat różne mieszanki. Chodziło głównie o to, żeby scalić jak najwięcej zmiotek i w ten sposób uniknąć ich składowania. Autorki pomysłowego rozwiązania badały gęstość nasypową, nasiąkliwość, wytrzymałość, mrozoodporność, starzenie się materiału. Sprawdzały też, czy nie ma tzw. wymywalności, czyli czy nic się nie uwalnia do środowiska. – I wyszedł materiał budowlany. Nadaje się jako kruszywo do różnego rodzaju robót, na przykład do wysypywania dróg – mówi prof. Generowicz.
 
Jak opisuje w artykule dr Gronba-Chyła, obecnie pracowniczka naukowa Wydziału Nauk Przyrodniczych i Technicznych KUL, produkt przypomina kruszywo lekkie, można z niego zrobić na przykład betony lekkie: – Porównywałam parametry z dostępnymi na rynku betonami z recyklingu i nasze kruszywo spełnia warunki. Koszty produkcji autorki rozwiązania szacują na mniejsze lub przynajmniej porównywalne ze zwykłym kruszywem budowlanym, a przecież takie rozwiązanie przynosiłoby dodatkowy zysk przedsiębiorstwom oczyszczającym miasta w postaci redukcji wysokich kosztów składowania zmiotek.
 
Teraz badaczki sprawdzają możliwość recyklingu materiału, a więc tego, czy po zmieleniu można go ponownie wykorzystać.
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners