Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Maria Peszek - pan nie jest moim pasterzem
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

27.11
2020
Małopolska Noc Naukowców z udziałem Politechniki Krakowskiej i bez wychodzenia z domu

Małopolska Noc Naukowców z udziałem Politechniki Krakowskiej i bez wychodzenia z domu

 
Małopolska Noc Naukowców z udziałem Politechniki Krakowskiej i bez wychodzenia z domu
Już dziś odbędzie się 14. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców pod hasłem: „Jak naukowcy zmieniają Świat”. W wydarzeniu weźmie udział Politechnika Krakowska. Uczelnia przygotowuje dla pasjonatów nauki ciekawe pokazy i eksperymenty. Pandemia wymusiła zmianę formuły MNN, która w tym roku zostanie zrealizowana on-line.
MNN jest częścią organizowanej od 2005 r. Europejskiej Nocy Naukowców (ang. European Researchers’ Night), odbywającej się zwykle w ostatni piątek września. Z uwagi na pandemię COVID-19, Komisja Europejska przełożyła termin wydarzenia na 27 listopada. Małopolska Noc Naukowców służy popularyzacji nauki. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z uczelniami i instytutami naukowymi oraz instytucjami zaangażowanymi w promocję nauki. W tym roku atrakcje na MNN przygotowują dwa wydziały Politechniki Krakowskiej – Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej i Wydział Mechaniczny. 
 
– Uczestnicy Małopolskiej Nocy Naukowców będą mogli m.in. obejrzeć krótkie filmy prezentujące nasze laboratoria i pracownie, a także wybrane projekty realizowane na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej – mówi dr inż. Dagmara Malina, jeden z koordynatorów wydarzenia na PK. – Oczywiście nie może zabraknąć ciekawych doświadczeń chemicznych i eksperymentów. Szykujemy też edukacyjne quizy i psychotesty chemiczne. 
 
 
Podczas wirtualnej wycieczki po wydziale będzie można poznać Laboratorium Technologii Kosmetyków oraz Laboratorium Chemii i Technologii Leków. Widzowie zobaczą jak niewiele dzieli dostępny w każdej kuchni kwasek cytrynowy od inżynierii tkankowej. Wspomniany produkt stanowi dla chemika potężną bazę jako biosurowiec do rozmaitych zastosowań, w tym w medycynie regeneracyjnej, a także produkcji biozgodnych i nowoczesnych rusztowań tkankowych. Niezwykle ciekawie zapowiada się wykład dotyczący historii żywności i żywienia, w czasie którego wszyscy zainteresowani dowiedzą się, w jaki sposób nasi przodkowie zdobywali pożywienie i jak ludzkość stopniowo odkrywała składniki żywności oraz jaka jest współczesna wiedza związana ze świadomym wyborem spożywanych przez nas potraw, w tym jakich produktów nie powinno się łączyć w jednym posiłku. Materiały Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK będą dostępne 27 listopada na stronie wydziału, na wydziałowym fanpage na Facebooku i na kanale YouTube. 
 
Atrakcji nie zabraknie też na Wydziale Mechanicznym. Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć możliwości komory termoklimatycznej Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych. W tej niezwykłej placówce badawczej, gdzie temperaturę można obniżyć do -50 stopni Celsjusza, przygotowywał się do zdobycia Mount Everest podróżnik, himalaista i absolwent PK – Piotr Śliwiński. Tu również swój film prezentujący zachowanie baniek mydlanych w niskich temperaturach zrealizował youtuber Piotr Latała – prowadzący kanał „Ziemniak TV”. Na co dzień w laboratorium Wydziału Mechanicznego testowane są konstrukcje obiektów wielkogabarytowych w zmiennych warunkach termicznych. 
 
Dla miłośników nauki Wydział Mechaniczny przygotowuje na Małopolską Noc Naukowców pokazy robotów (m.in. zasady programowania robotów przemysłowych, pokazy rysowania za pomocą ramienia robota z pisakiem, tańczące roboty), prezentacje pojazdów skonstruowanych przez studentów PK, czy jazdę symulatorem tramwaju. Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej zaprezentuje systemy odwzorowujące przedmioty, budynki i ludzi oraz pokaże etapy powstawania elementów w grach komputerowych. Z kolei Laboratorium Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego przedstawi w swoich materiałach techniki projektowania i modelowania urządzeń przemysłowych, AGD czy elementów codziennego użytku. Wszystkie wydarzenia przygotowane przez Wydział Mechaniczny będą dostępne na kanale serwisu YouTube.
 
Pełny program pokazów i prezentacji Politechniki Krakowskiej w ramach 14. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców na stronie wydarzenia
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners