Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Acute Mind - Grief and Pain
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

09.10
2024
Latający Uniwersytet Drogowy po raz pierwszy na PK

Latający Uniwersytet Drogowy po raz pierwszy na PK

 
Latający Uniwersytet Drogowy po raz pierwszy na PK
Jak klimat wpływa na asfalt? Jak wygląda badanie natężenia ruchu w terenie? Tego m.in. dowiedzą się uczestnicy warsztatów w ramach 7. edycji Latającego Uniwersytetu Drogowego, który w tym roku po raz pierwszy zagości na Politechnice Krakowskiej (9-11 października 2024 r.). W wydarzeniu wezmą udział eksperci i studenci z 6 czołowych uczelni technicznych.

LUD to inicjatywa pracowników Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i spółki ORLEN Asfalt, do której w 2021 r. dołączyła także Politechnika Krakowska. Ma na celu stworzenie platformy wymiany wiedzy i wsparcie edukacji i integracji studentów specjalności drogowej z różnych ośrodków, przekazywanie im doświadczeń naukowych i praktycznych w zakresie budownictwa drogowego. W  7. edycji Latającego Uniwersytetu Drogowego, która odbywa się w Krakowie, wezmą udział studenci z sześciu Politechnik: Białostockiej, Gdańskiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Śląskiej i Rzeszowskiej. Będą uczestniczyć w siedmiu warsztatach przygotowanych przez pracowników wszystkich uczelni oraz Działu Rozwoju i Wsparcia Wdrożeń Technologii Asfaltowych ORLEN Asfalt Sp. z o.o. Tegoroczną edycję organizuje zespół Katedry Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu Politechniki Krakowskiej wraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie oraz Małopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa w Krakowie.

 

Podczas zajęć organizowanych w ramach Latającego Uniwersytetu Drogowego studenci i studentki kierunków związanych z inżynierią lądową mogą zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi technologii nawierzchni drogowych oraz projektowania dróg, które często wykraczają poza zakres stałego programu zajęć uczelnianych. Uczestnictwo w warsztatach to też okazja do poznania środowiska naukowego z innych uczelni niż ta macierzysta. Fantastyczna atmosfera, która towarzyszy podczas warsztatów studentom i prowadzącym, sprzyja nie tylko pogłębianiu wiedzy z zakresu aktualnych problemów inżynierii drogowej, ale także integracji studentów i prowadzących z różnych politechnik.

 

 

W Krakowie uczestniczki i uczestnicy warsztatów dowiedzą się na przykład jak asfalt radzi sobie w polskich warunkach klimatycznych. Tę tematykę przybliżą eksperci z firmy Orlen Asfalt Sp. z o. o. Z kolei specjaliści Politechniki Krakowskiej zaprezentują projektowanie mieszanek mineralno-asfaltowych według metody “Balanced Mix Design”. Zrównoważony projekt mieszanki (BMD) jest definiowany jako projekt mieszanki asfaltowej wykorzystujący testy wydajności na odpowiednio przygotowanych próbkach, które uwzględniają wiele trybów zużycia biorąc pod uwagę starzenie się mieszanki, ruch, klimat i lokalizację w strukturze nawierzchni. – W sytuacji coraz powszechniejszego używania materiałów z recyklingu do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych - takich jak destrukt asfaltowy z frezowania starych nawierzchni czy granulat zużytych opon samochodowych - a co za tym idzie potrzeby oceny ich wpływu na właściwości użytkowe powstałej w ten sposób nawierzchni, zaistniała potrzeba wprowadzenia nowych badań. Tradycyjne mieszanki mineralno-asfaltowe na etapie projektu ich składu podlegają badaniom według specyfikacji empirycznej, to znaczy ustalonej w długoletnim procesie na podstawie doświadczenia. Takie podejście w przypadku stosowania materiałów z recyklingu jest niewystarczające – mówi dr inż. Piotr Zieliński z Katedry Dróg Kolei i Inżynierii Ruchu Wydziału Inżynierii Lądowej PK, który poprowadzi warsztaty wspólnie z mgr inż. Łukaszem Faracikiem i mgr inż. Mateuszem Strzępkiem.

 

 

Z ekspertami Politechniki Białostockiej oraz Lubelskiej studentki i studenci wybiorą się w teren, aby dokonać pomiarów natężenia ruchu a także hałasu z nim związanego przy Nowym Kleparzu. Politechnika Gdańska będzie przekonywać, że “wszystko pełza”, tzn. pokaże na czym polega wykorzystanie badania FlowTime do oceny deformacji trwałych i płynięcia mieszanek mineralno-asfaltowych (MMA). Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej wytłumaczą co to jest “kubizm” w kruszywach, czyli dlaczego kubiczne ziarna asfaltu są lepsze niż inne. Drogowcy z Politechniki Śląskiej zaprezentują zastosowanie systemu cyfrowej korelacji obrazu w badaniach MMA.

 

 

Do tej pory w ramach LUD odbyły się warsztaty studenckie w Białymstoku (17-19 października 2018), w Lublinie (16 – 18 października 2019), w formie zdalnej (17 – 18 grudnia 2020), w Białymstoku (2-3 grudnia 2021), Gdańsku (12-14 października 2022) i Bezmiechowej (15-17 października 2023). Uczestniczyło w nich każdorazowo od 30 studentów i studentek wzwyż, głównie ze specjalności drogowej.

 

 

Główne punkty programu warsztatów Latającego Uniwersytetu Drogowego (Politechnika Krakowska, 9-11 października 2024 r.)

 

 

CZWARTEK 10 października 2024 r.

9:00 – 9:30     Przywitanie uczestników z udziałem władz uczelni i rozpoczęcie warsztatów w sali konferencyjnej “Kotłownia” na kampusie PK;

9:30 – 10:15    Prelekcja dr inż. Krzysztofa Błażejowskiego: Historia drogownictwa w Polsce;

10:15 – 10:30 Wspólne zdjęcie uczestników;

10:30 – 11:50 Gra integracyjna „budujemy wieże”, budynek Galeria GIL;

12:00 – 13:15 Pierwsza tura warsztatów w budynku WIL (3 warsztaty w laboratorium Katedry Dróg, Dróg i Inżynierii Ruchu – PK, PR, PŚ, 2 warsztaty w salach dydaktycznych naszej katedry – PG, Orlen Asfalt, jeden warsztat polowy – PB+PL, czas trwania 60 minut;

14:15 – 15:15 Druga tura warsztatów w lokalizacjach jw.;

15:30 – 16:30 Trzecia tura warsztatów;

 

PIĄTEK          11 października 2024 r.

9:00 – 10:00   Czwarta tura warsztatów;

10:15 – 11:15 Piąta tura warsztatów;

11:30 – 12:30 Szósta (ostatnia tura warsztatów);

12:45 – 13:30 Podsumowanie i zakończenie warsztatów w sali konferencyjnej Kotłownia na kampusie PK, rozdanie dyplomów i upominków

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners