Thin Lizzy - The Boys Are Back In Town

Laboratorium Katedry Zarządzania w Budownictwie WIL PK w nowych szatach

Studenci Wydziału Inżynierii Lądowej mogą już korzystać z odnowionego laboratorium naukowo–dydaktycznego Katedry Zarządzania w Budownictwie. Nowoczesne szaty uroczyście otwartej dziś (14.04 br.) przestrzeni komputerowej, która służy studentom kierunku budownictwo i naukowcom WIL, to owoc współpracy z firmą Piletest, specjalizującą się w pomiarach i badaniach fundamentów głębokich.

- Nasza współpraca z mieszczącą się w Czechowicach-Dziedzicach firmą Piletest sp. z o. o., dotyczy specjalistycznych zagadnień inżynierskich związanych z jednym z najważniejszych elementów procesu budowlanego -  fundamentowaniem. Ten obszar wiedzy inżynierskiej jest obowiązkowym kanonem dla każdego inżyniera budownictwa. Cieszymy się, że z takim partnerem jak Piletest możemy współdziałać zarówno na polu naukowym, jak i dydaktycznym, realizując wspólne projekty badawcze i inicjatywy dedykowane studentom – mówi dr hab. inż. Wojciech Drozd, prof. PK, koordynator współpracy WIL ze spółką Piletest.

Piletest specjalizuje się w badaniach ciągłości pali oraz ich próbnych obciążeniach, zarówno statycznych (także z pomiarem odkształceń), jak i dynamicznych. Współpraca firmy z Katedrą Zarządzania w Budownictwie WIL PK obejmuje takie obszary jak:
- rozwiązywanie problemów technologiczno–realizacyjnych, występujących w inwestycyjnych procesach budowlanych,
- przygotowywanie i wspólne aplikowanie o projekty badawcze, dotyczące problemów geotechnicznych, rozwiązań dla budownictwa przemysłowego, napraw obiektów inżynieryjnych,
- organizowanie praktyk studenckich,
- organizowanie i udział w konferencjach, sympozjach i seminariach naukowo – technicznych,
- fundowanie nagród za wybitne prace magisterskie i osiągnięcia naukowo–techniczne
- przygotowywanie i prowadzenie zajęć dydaktycznych, szkoleń, kursów i studiów podyplomowych, dla studentów Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.

Dodatkowo Piletest wyposażył naukowo–dydaktyczne laboratorium komputerowe WIL w sali 212 w sprzęt informatyczny i dydaktyczny, sfinansował także nowoczesną aranżację laboratorium. Studenci PK mają w nim zajęcia m.in. z takich zagadnień jak: kosztorysowanie, technologia, mechanizacja i automatyzacja robót budowalnych, ze szczególnym uwzględnieniem prac związanych z posadowieniem konstrukcji inżynierskich, ekonomika i zarządzanie w procesie inwestycyjnym, BIM w zarządzaniu, BIM w zarządzaniu przedsięwzięciami budowlanymi, metody symulacyjne w procesach budowlanych, metody statystyczne w zarządzaniu, organizacja i zarządzanie budową, oszacowania kosztowe konstrukcji budowlanych, robót mostowych.

W uroczystym otwarciu odnowionej przestrzeni na Wydziale Inżynierii Lądowej uczestniczyli dziś m.in.: przedstawiciele firmy Piletest z prezesem zarządu Ryszardem Ripplem na czele, prorektor PK dr inż. Marek Bauer, dziekan WIL prof. Andrzej Szarata, kierownik Katedry Zarządzania w Budownictwie prof. Edyta Plebankiewicz oraz jej poprzednicy u sterów Katedry prof. Janusz Biernacki i Andrzej Kosecki, a także liczne grono pracowników i studentów wydziału. – Takie wspólne inicjatywy wydziału i uczelni oraz partnerów z otoczenia gospodarczego jak to laboratorium wpisują się w szerszy kontekst naszej  filozofii kształcenia inżynierskiego, które proponujemy studentom. Widzą dzięki nim bezpośrednie połączenie między tym, czego ich uczymy, a praktyką inżynierską – podkreślał podczas wydarzenia dziekan WIL Andrzej Szarata. Przypominał, że prowadzony przez Wydział Inżynierii Lądowej kierunek „Budownictwo” na studiach I i II stopnia otrzymał niedawno - poza pozytywną oceną programową Polskiej Komisji Akredytacyjnej na koljne 6 lat, także przyznawany przez PKA Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii „Partner dla rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym” .