Red Hot Chili Peppers - Scar Tissue

Ku pamięci rektora Andrzeja Białkiewicza – na PK odbył się wyjątkowy koncert

W murach Muzeum Politechniki Krakowskiej odbył się koncert dedykowany pamięci prof. Andrzeja Białkiewicza, zmarłego w marcu tego roku rektora uczelni. W wykonaniu Kwartetu smyczkowego Dafô zabrzmiały dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Béli Bartóka oraz Pawła Łukaszewskiego.

Miejsce wydarzenia i sposób upamiętnienia śp. rektora Andrzeja Białkiewicza, znawcy i miłośnika muzyki klasycznej, nie były przypadkowe. 20 października ubiegłego roku, po generalnym remoncie, otwarto nowe przestrzenie Muzeum Politechniki Krakowskiej. Mieszczące się w budynku dawnego aresztu koszar austro-węgierskich Muzeum PK zyskało nowe pomieszczenia wystawowe i kameralną salę koncertową. Do tak znakomitej restauracji zabytkowego obiektu w ogromnym stopniu przyczynił się śp. rektor PK, a wcześniej prorektor PK ds. ogólnych, pod którego pieczą działa Muzeum PK. Muzyczny memoriał zaszczyciła swoją obecnością małżonka śp. rektora Maria Żychowska.

Koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice” w wykonaniu Kwartetu Dafô upamiętniał też 90. rocznicę urodzin prof. Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego polskiego kompozytora. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęła Elżbieta Penderecka, żona kompozytora i prezes zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Gościem honorowym był także prof. Paweł Łukaszewski, wybitny kompozytor współczesnej muzyki sakralnej, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas politechnicznego koncertu odbyło się pierwsze publiczne wykonanie jego „IV Kwartetu smyczkowego”. Kwartet Dafô zaprezentował także znakomite interpretacje  „II Kwartetu smyczkowego” Béli Bartóka oraz  „IV Kwartetu smyczkowego” Krzysztofa Pendereckiego.

Od 2011 r. dzieła wielkich mistrzów regularnie brzmią na Politechnice Krakowskiej. Na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej przy współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie  odbywają się interdyscyplinarne zajęcia pn. „Muzyczny kanon chemika”, jedyne takie w programie inżynierskiego kształcenia na polskich uczelniach. Studenci WIiTCh licznie uczestniczyli w tegorocznym koncercie. Wśród gości byli także: prorektorzy Politechniki Krakowskiej prof. Dariusz Bogdał dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, dr inż. Marek Bauer, władze dziekańskie WIiTCh z dziekanem dr hab. inż. Piotrem Michorczykiem na czele, przewodnicząca Rady Muzeum PK prof. Elżbieta Nachlik  oraz kierujący pracami Muzeum prof. Marcin Chrzanowski, kustosz/pełnomocnik rektora ds. działalności naukowej i wydawniczej oraz Liliana Lewandowska, kustosz/kierownik Muzeum PK. Zaproszenie przyjęli także goście z Akademii Muzycznej, z którą WIiTCh i PK współpracują przy organizacji zajęć muzycznych dla studentów i wydarzeń z cyklu „Wirtuozi w Politechnice”. Koncert prowadził jego główny organizator, pomysłodawca muzycznej edukacji inżynierów dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK z WIiTCh,  znawca i niestrudzony popularyzator muzyki klasycznej na PK.