Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków
tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823
Obserwuj nas na:
ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!
Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.
Jak wygląda dzieło inspirowane Politechniką? Parter szopki czerpie z architektury gmachu głównego uczelni przy ul. Warszawskiej - dawnych Koszar Arcyksięcia Rudolfa. W portalu wejściowym harcuje Lajkonik, a wokół niego rektor oraz kadra profesorska. Na dachu centralnego ryzalitu gmachu, pod portalem pałacu Maciejowskiego (dzisiejszej siedziby Katedry Historii Architektury i Konserwacji Zabytków WA przy ul. Kanoniczej 1 w Krakowie) w gotyckiej absydzie umieszona została Święta Rodzina. Adorują ją zastępy anielskie oraz Orszak Trzech Króli. Na bocznych ryzalitach natomiast tańczą krakowiacy. Na podstawce szopki z motywem wolego oka umieszczono logo Politechniki Krakowskiej wraz z napisem odnoszącym się do nadchodzącego wielkimi krokami jubileuszu. – Budynek gmachu głównego Politechniki dobrze pasuje do koncepcji szopki, bo jest symetryczny. Wykorzystałem jego historyczny wizerunek. Wydaje mi się, że do tej pory nie było szopki poświęconej jednej tematyce, w której mielibyśmy architekturę budynków związanych z jedną instytucją, to zupełna nowość, taka “poliszopka” – mówi Filip Fotomajczyk, autor szopki.
Barokowy portal, zwieńczony herbem Krakowa, wpisany jest w bryłę kościoła św. Floriana, w którym odbywają się inauguracje roku akademickiego Politechniki. Na piętrze powyżej Świętej Rodziny, zamiast św. Floriana umieszczono postać Tadeusza Kościuszki - patrona uczelni. Zamiast panopliów obok niego znajdują się przyrządy miernicze, zaś w oknach rozświetlają się witraże przedstawiające studentkę i studenta PK nawiązujące do witraży w budynku głównym PK. Nad nimi obraca się gwiazda betlejemska. Prawe i lewe skrzydło szopki w fantazyjny sposób nawiązuje do budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki oraz Wydziału Architektury - dawnego pałacu królewskiego w Łobzowie. Centralną wieżą jest odnawiana w tym roku hejnalica kościoła Mariackiego, ozdobiona wimpergami - zapożyczonymi z portalu Kościoła Dominikanów oraz zwieńczona orłem białym. Na bazach bocznych wież znajdują się neogotyckie wieżyczki nawiązujące do kaplicy bł. Bronisławy oraz wejścia na Kopiec Kościuszki. Zaś ich szczytem jest wieża zegarowa Katedry wawelskiej, której konserwację zakończono w tym roku.
– Politechnika Krakowska jest uczelnią, która zajmuje się m.in. promowaniem dobrej architektury i nowych architektów. Było to dla mnie ogromnym wyzwaniem opowiedzieć w szopce o uczelni, specjalizującej się w tematyce architektury – przyznaje twórca szopki Filip Fotomajczyk.
Szopka powstała z okazji jubileuszu 80 lat istnienia Politechniki Krakowskiej. Dzieło ma w wyjątkowy sposób podkreślić więź między Politechniką a kulturą regionu. Krakowska tradycja szopkarstwa, doceniona przez UNESCO, doskonale oddaje ducha tradycji, a jednocześnie daje przestrzeń do jej twórcze interpretacji. – Mamy nadzieję, że 2-metrowa szopka, posadowiona w scenerii gmachu głównego Politechniki Krakowskiej i wzbogacona w kolejnych piętrach kompozycji elementami i detalami architektonicznymi pozostałych historycznych budynków PK, wyróżni się w tegorocznym konkursie – mówi prof. Krzysztof Kluszczyński, przewodniczący Komitetu Jubileuszowego 80-lecia PK. – Syntetyczny zapis bogactwa i różnorodności zabytkowej materii naszej uczelni pozwoli 40-tysięcznej rzeszy turystów i mieszkańców, odwiedzających co roku wystawę szopek w Muzeum Krakowa, spojrzeć na wspaniałą historię i tradycje Politechniki Krakowskiej.
Szopka inspirowana Politechniką Krakowską została wykonana na bazie konstrukcji drewnianej, jej elementy zostały wykonane z kartonu i staniolu. W środku znajdują się 4 silniki wolnoobrotowe, 3 świetlówki różnej wysokości, paski LED-owe oraz diody podświetlające akcenty na szopce.
Dzieła zgłoszone do 82. Konkursu Szopek Krakowskich (a było ich w tym roku rekordowo dużo, bo aż 245) oceni teraz Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków. Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 8 grudnia 2024 roku o godzinie 14 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Szopki będą potem pokazywane publiczności od 9 grudnia 2024 r. do 2 marca 2025 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory. Szopka z politechnicznym rodowodem, po tym jak zawita na uczelnianą wigilię 17 grudnia, wróci na wystawę w Krzysztoforach. Po niej już na stale trafi na Politechnikę Krakowską.
Facebook Instagram Poliechnika Krakowska GALERIA RADIOWA Nasza Politechnika Klub Kwadrat © Copyright 2011