Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków
tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823
Obserwuj nas na:
ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!
Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.
To efekt konkursu dla studentów architektury Politechniki Krakowskiej, którzy stworzyli koncepcje nie tylko romantycznego miejsca odpoczynku, ale i artystycznego wykorzystania metalowych pamiątek uczuć. Inicjatywa takiego spożytkowania kłódek pojawiła się przy okazji remontu najbardziej nastrojowej przeprawy mostowej przez Wisłę w Krakowie. W pomysł wspólnie z Politechniką Krakowską zaangażowane są Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa i Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Finałowe studenckie koncepcje zaprezentowano w pierwszy dzień wiosny (21 marca) przy kładce O. Bernatka w Podgórzu. Można już na nie głosować.
"Ławeczka Zakochanych" będzie unikatowym symbolem miłości. Jej historia zaczęła się na malowniczej kładce Ojca Bernatka w Krakowie, gdzie zakochani tradycyjnie pozostawiali kłódki, symbolizujące ich uczucia. W trakcie wymiany balustrad kładki kłódki musiały zostać zdjęte. Ale jak z szacunkiem potraktować miłosne historie, które za nimi stały? Krakowianie podsuwali różne pomysły. Ostatecznie zdecydowano, że kłódki, połączone w artystyczną formę, mogą stworzyć wyjątkową instalację będącą zarówno pomnikiem miłości, jak i nowym miejscem odpoczynku dla mieszkańców oraz turystów. Dedykowana zakochanym instalacja ma stanąć w pobliżu kładki Bernatka i figurki Smoka Romantyka, a jej kształt zaproponowali młodzi projektanci z Politechniki Krakowskiej. We współpracy z uczelnią Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa i Zarząd Dróg Miasta Krakowa zorganizowały specjalny konkurs dla studentów Wydziału Architektury PK.
W pracach nad projektami ławeczki wzięło udział ponad 300 studentów II roku architektury w ramach przedmiotu "Zintegrowane narzędzia prezentacji architektonicznej". Pracowali pod opieką prof. Marii Żychowskiej, kierownik Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Studenci wykonali najpierw odręczne szkice ze swoimi pomysłami na ławeczki, a także perspektywę przedstawiającą instalację w przestrzeni Podgórza. W drugim etapie wykonywali – przy wykorzystaniu zaawansowanych metod projektowania architektonicznego – cyfrowe obrazy swoich wstępnych szkiców. 50 propozycji studenckich zostało poddanych ocenie jury pod przewodnictwem prof. Żychowskiej (z udziałem przedstawicieli uczelni, Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i ZDMK). Jury wskazało 10 finałowych projektów, które teraz biorą udział w głosowaniu. Z 10 projektów krakowianie wybiorą 3 finałowe propozycje, a ich autorzy zostaną finansowo nagrodzeni Zwycięski projekt koncepcyjny będzie stanowił punkt wyjścia do dalszych prac nad ostatecznym kształtem ławeczki. Ten, zgodnie z wytycznymi miejskiego plastyka i konserwatora zabytków, zostanie opracowany przez inżynierów z Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Jak można zagłosować? Najlepiej wybrać się na spacer, odwiedzić wystawę przy kładce Bernatka, zeskanować kody QR umieszczone na planszach z ulubionymi koncepcjami i zagłosować za pośrednictwem strony Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Głosowanie trwa 2 tygodnie.
W prezentacji finałowych prac, z udziałem mediów, uczestniczyła przewodnicząca jury konkursowego prof. Maria Żychowska wraz ze współpracownikami z Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, przedstawiciele studentow-finalistow uczestniczących w konkursie: Alicja Rak, Gabriela Truty i Jan Oronowicz, a także Mirosław Boryczko i Jarosław Gołuszka z Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz przedstawiciele ZDMK.
Facebook Instagram Poliechnika Krakowska GALERIA RADIOWA Nasza Politechnika Klub Kwadrat © Copyright 2011