Łagodna Pianka - Słoń

Kraków w czerwonej strefie na mapie zakażeń koronawirusem

Od soboty, 17 października, Kraków znajdzie się w czerwonej strefie zakażeń koronawirusem. Rząd zmodyfikował dotychczasowe zasady bezpieczeństwa w strefach żółtej i czerwonej. Również zaczną one obowiązywać od 17 października. Najostrzejszymi koronawirusowymi restrykcjami objętych zostało 11 miast wojewódzkich i 152 powiaty. Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do wszystkich zasad sanitarnych.

Od 17 października rząd wprowadził nowe ograniczenia w strefie czerwonej – zaczną one obowiązywać również w Krakowie. Przewidują one m.in. zakaz wesel i imprez okolicznościowych, zamknięcie basenów i siłowni, przejście na nauczanie hybrydowe bądź zdalne.

Nowe obostrzenia obowiązujące w strefie czerwonej:
  • limit osób w sklepach będzie wynosił 5 osób na jedną działającą kasę
  • działalność gastronomiczna będzie możliwa od godz. 6:00 do 21:00, potem możliwe tylko wydawanie posiłków na wynos
  • zakaz organizacji imprez okolicznościowych, takich jak wesela
  • maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kwadratowych w kościołach
  • zgromadzenia publiczne do 10 osób
  • w transporcie publicznym nie może być zajętych więcej, niż 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych)
Ministerstwo wprowadza obostrzenia na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni. Od 10 października żółta strefa epidemii obejmuje terytorium całego kraju. Oznacza to, że m.in. wszędzie w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie i tramwaju, ale także na ulicy – obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Natomiast w strefie czerwonej od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

Nowe zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać w całym kraju od soboty, 17 października. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – te zaczną obowiązywać od 19 października. W strefie czerwonej, poza wprowadzonymi teraz nowymi zasadami, pozostałe regulacje są takie same, jak w strefie żółtej.

Nowe ograniczenia w strefie żółtej (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):
  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00–21:00; zajęty może być co drugi stolik; po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos
  • ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc
  • od 19 października ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – maksymalnie 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej
  • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maks. 1 osoba na 4 metry kwadratowe
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 25 osób
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
  • w wydarzeniach kulturalnych maksymalnie 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni
Aktualna lista powiatów objętych obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi) dostępna jest na stronie internetowej gov.pl.

źródło: Krakow.pl