Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Various Artists - Budka Suflera - Memu miastu na do widzenia
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

12.11
2020
Konkurs „Pro Juvenes” rozstrzygnięty. Elektroniczna proteza dłoni z PK nagrodzona przez środowisko studenckie

Konkurs „Pro Juvenes” rozstrzygnięty. Elektroniczna proteza dłoni z PK nagrodzona przez środowisko studenckie

 
Konkurs „Pro Juvenes” rozstrzygnięty. Elektroniczna proteza dłoni z PK nagrodzona przez środowisko studenckie
W niedzielę, 8 listopada br. odbyła się – po raz pierwszy wirtualnie – VIII Gala Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”.

W kategorii „Studencki projekt roku” zwyciężył prototyp elektronicznej protezy ręki autorstwa Agnieszki Tkaczyk z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Ponadto wyróżnienie w kategorii „Prostudencki NGO” otrzymała Fundacja Samorządu Studentów PK. Gala była transmitowana ze Studenckiego Centrum Kultury Politechniki Krakowskiej „Kwadrat”. 
 
Konkurs o Nagrody „Pro Juvenes” organizowany jest przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Przedsięwzięcie służy promowaniu aktywnych studentów i ich inicjatyw oraz podkreśleniu zasług osób i podmiotów przyjaznych żakom i wspierających potencjał młodych ludzi. W tym roku rywalizacja toczyła się w dwunastu kategoriach. Projekty z Politechniki Krakowskiej zyskały nominacje w czterech: „Studenckie inicjatywy prozdrowotne” („Gotuj z SSPK”), „Studia bez barier” („Niezbędnik studenta”), „Studencki projekt roku” (prototyp elektronicznej protezy ręki), „Student sportowiec” (Piotr Kidoń). Zwycięzcy plebiscytu zostali wybrani na podstawie głosowania internetowego, które przeprowadzono między 26 a 30 października.
 
W kategorii „Studencki projekt roku” zwyciężyła studentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, Agnieszka Tkaczyk. Środowisko studenckie doceniło stworzony przez nią prototyp elektronicznej protezy dłoni, sterowanej impulsami mięśniowymi. Wynalazek pomoże osobom po amputacjach w powrocie do normalnego funkcjonowania. Projekt został zrealizowany we współpracy z firmą ABB, globalnym liderem technologii z dziedziny energetyki i automatyki, w ramach 7. edycji Koła Naukowego ABB pod opieką Roberta Fiołka i Artura Zawadzkiego (ABB).
 
– W przypadku amputacji dłoni i ewentualnie części przedramienia, pozostałe mięśnie ręki mogą zostać wykorzystane do sterowania protezą, ale ponieważ dają słabe impulsy EMG, trzeba je wzmocnić przez profesjonalne czujniki, W moim prototypie sterowanie protezą odbywa się właśnie za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia – tłumaczy Agnieszka Tkaczyk. W protezie jej autorstwa każdy czujnik zawiera trzy elektrody. Dwie (różnicujące sygnał) przykłada się w miejscach, gdzie pod skórą znajduje się brzusiec mięśnia. Trzecią – elektrodę odniesienia – przykleja się w „neutralnym miejscu” na skórze. Sygnały są przekazywane do programu odczytującego wartości progowe wzmocnionych impulsów EMG i kierowane do serwomechanizmów w protezie. Dysponując kilkoma czujnikami można programować podstawowe gesty. 
 
– Moje rozwiązanie jest prototypem, chcę je doskonalić i zaplanowałam już ulepszenia projektu. Dotyczą zarówno designu, jak i samej konstrukcji – zapowiada autorka rozwiązania. Pierwszy prototyp wydrukowała przy pomocy drukarki 3D, a pomysł na taki wynalazek zaczerpnęła m.in. z powieści Stanisława Lema. Obecnie pracuje nad drugą wersją prototypu w ramach 8. edycji koła naukowego ABB. – Chciałabym, by mój prototyp był niedrogi i dostępny dla wszystkich, którzy potrzebują takiej pomocy. Projektowanie tego typu urządzeń daje ogromną satysfakcję, ponieważ będą one mogły pomóc w powrocie do normalnego życia osobom po amputacji – dodaje Agnieszka Tkaczyk. 
 
Podczas VIII Gali Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”, nagrodę specjalną w kategorii „Prostudencki NGO” otrzymała działająca od 1990 r. Fundacja Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej. – Dziękuję Parlamentowi Studentów RP za wyróżnienie Fundacji. Już sama jej nazwa wskazuje, że współpracujemy z Samorządem Studentów Politechniki Krakowskiej. Wspieramy też Parlament Studentów RP, Forum Uczelni Technicznych, koła naukowe i akademickie związki sportowe. Prowadzimy także Studenckie Centrum Kultury PK „Kwadrat”, w którym animujemy życie kulturalne studentów. W tym roku obchodzimy jubileusz 30-lecia istnienia naszej Fundacji, więc tym bardziej cieszymy się, że nasza praca na rzecz środowiska studenckiego została doceniona – mówił podczas gali prezes zarządu Fundacji Samorządu Studentów PK mgr inż. Paweł Domino. 
 
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners