SKUNK ANANSIE - Infidelity (Only You)

Konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona

Od 17 marca 2021r. możliwa jest rejestracja zgłoszeń do tegorocznej, pierwszej w Polsce, edycji konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona. Pula nagród robi wrażenie.

Od 2005 r. organizatorzy konkursu rzucają wyzwanie pomysłowym i przedsiębiorczym studentom, a także niedawnym absolwentom kierunków związanych z inżynierią i projektowaniem, by zaprojektowali coś, co rozwiąże jakiś problem. Zadanie to zostało celowo sformułowane w sposób możliwie szeroki i otwarty, aby zachęcać studentów do mierzenia się z istotnymi problemami. Zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu opracowali rozwiązania w zakresie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, produkcji nowych rodzajów zrównoważonych tworzyw sztucznych, a także diagnostyki nowotworów. James Dyson osobiście wybiera dwa projekty zwycięskie na poziomie międzynarodowym. Ich autorzy zdobywają niezbędne środki finansowe oraz uznanie na całym świecie, a tym samym czynią jakże ważne pierwsze kroki na drodze do wcielenia swoich pomysłów w życie.

W 2021 roku, podobnie jak w roku poprzednim, zostaną przyznane dwie międzynarodowe nagrody w wysokości 152 000 złotych każda: Międzynarodowa Nagroda w kategorii Zrównoważony Rozwój oraz Główna Międzynarodowa Nagroda. Najpierw jednak na etapie krajowym, zostanie przyznana Nagroda Krajowa dla zwycięzcy na poziomie lokalnym (10 000 złotych) oraz dwa wyróżnienia. Projekt odznaczony Nagrodą Krajową przejdzie następnie do międzynarodowych etapów konkursu. Wyboru krajowego zwycięzcy i dwóch wyróżnień dokona trzyosobowe lokalne jury składające się z przedstawicieli świata nauki i technologii. Członkami polskiego jury w edycji na rok 2021 są:

- Dr Tomasz Łuczyński – absolwent Politechniki Warszawskiej (inż.) i Jacobs University Bremen (MSc, PhD). Obecnie Research Fellow w Heriot-Watt University w Edynburgu. Zawodowo rozwija systemy percepcji dla robotów podwodnych, umożliwiające im lepsze „zrozumienie” otoczenia;

- Przemysław Pająk – założyciel i redaktor naczelny Spider’s Web (spidersweb.pl) – największego serwisu technologicznego w Polsce, odwiedzanego przez ponad 5 mln ludzi miesięcznie. Ekspert telewizyjny, uwzględniony w zestawieniu New Europe 100 na wiodących przedsiębiorców z tzw. nowej Europy poniżej 40 roku życia.

- Tomasz Rożek – doktor fizyki, popularny twórca internetowy, znany dziennikarz popularnonaukowy i popularyzator nauki. Autor kanału/podcastu/bloga Nauka. To lubię i „Nauka. To Lubię Junior”. Autor i prowadzący programów radiowych i telewizyjnych;

Konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona odbywa się w 28 krajach i regionach na całym świecie. Są to: Australia, Austria, Belgia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Hong Kong, Indie, Irlandia, Włochy, Japonia, Korea, Malezja, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Filipiny, Polska, Rosja, Singapur, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i USA. W 2021 r. konkurs po raz pierwszy odbędzie się w Polsce.

Do wygrania jest:

- 10 000 zł dla zwycięzcy krajowego;
 - 25 000 zł dla dwóch wicemistrzów międzynarodowych;
 - 152 000 zł dla zwycięzcy zrównoważonego rozwoju;
 - 152 000 zł dla zwycięzcy międzynarodowego (oraz 25 000 zł dla uczelni zwycięzcy).

W konkursie mogą wziąć udział osoby, które posiadają lub w przeciągu ostatnich czterech lat przynajmniej przez jeden semestr posiadały status studenta studiów I lub II stopnia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem. Studia te muszą być prowadzone przez uczelnię wyższą znajdującą się w kraju lub regionie, gdzie odbywa się konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona.

Zgłoszenia może także dokonać zespół, pod warunkiem, że wszyscy jego członkowie posiadają lub w przeciągu ostatnich czterech lat przynajmniej przez jeden semestr posiadały status studenta studiów I lub II stopnia na uczelni wyższej znajdującej się w kraju lub regionie, gdzie odbywa się konkurs. W przypadku przynajmniej jednego z członków zespołu muszą to być studia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem.

Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu.