07.03
2024
Konferencja zwiększająca świadomość o przemocy wobec kobiet
Małopolska Policja, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Politechnika Krakowska zapraszają na konferencję „O kobietach, dla kobiet, przez kobiety. Świadoma kobieta powstrzyma przemoc!”. Spotkanie, objęte honorowym patronatem Marty Malec-Lech – członek Zarządu Województwa Małopolskiego, odbędzie się dzisiaj w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” przy ul. Warszawskiej 24 (kampus główny PK).
Przemoc wobec kobiet stanowi istotny problem społeczny w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Organizacje kobiece szacują, że przemocy w różnych formach co roku doświadcza ponad 800 tys. kobiet. Według danych dostępnych na stronie Centrum Praw Kobiet, co 40 sekund jakaś kobieta w Polsce doświadcza przemocy, z tego 19% doświadcza przemocy od obecnego lub byłego partnera, a w większości przypadków współofiarami są dzieci.
Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że wiele kobiet nie informuje o tym, co jest spotkało. Przyczyn jest wiele, np. strach przed oprawcą, czy brak wiedzy na temat tego, gdzie może szukać pomocy. Często też brakuje świadomości, że zachowania, z którymi się spotykały, mają charakter przemocowy.
Powyższe przykłady dobitnie pokazują, jak ważne są akcje, które mają na celu zwiększenie świadomości kobiet w tym zakresie. W czasie organizowanej na Politechnice Krakowskiej konferencji (7 marca), prelegenci opowiedzą o aspektach prawnych i psychologicznych, o tym jak rozpoznawać różne formy przemocy, jak zgłaszać przypadki przemocowych zachowań i gdzie szukać pomocy.
Rejestracja uczestników będzie się odbywać od godz. 9.30. Otwarcie konferencji nastąpi o godz. 10.00.
W programie konferencji przewidziano następujące wystąpienia:
-
„Przemoc w rodzinie – aspekty prawne i psychologiczne” – dr hab. Izabela Lewandowska–Malec – prof. UJ, kierownik Zakładu Historii Prawa Polskiego, adwokat;
-
„Zmiany przepisów dot. przemocy domowej” – kom. Beata Wcisło – koordynator do spraw przemocy oraz procedury „Niebieskie Karty” z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie;
-
„Zmiany legislacyjne i pozalegislacyjne mające na celu wzmocnienie ochrony małoletnich” – Agnieszka Matysek – Sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach;
-
„Wybrane aspekty bullying” – mł. asp. Małgorzata Malec – Sekcja Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie;
-
„Kryzys – szansa na rozwój czy zagrożenie?” – dr inż. Elżbieta Jarosińska – dyrektor Centrum Wsparcia Społeczności Akademickiej PK, Agnieszka Szewczyk-Zakrzewska – psycholog, Akademicki Punkt Konsultacji Pedagogiczno-Psychologicznych CPiP PK.
« powrót