Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Lebowski - Human Error
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

26.01
2021
Kolejny sukces studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

Kolejny sukces studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

 
Kolejny sukces studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej
Studenci architektury (I stopień) na Politechnice Krakowskiej – Ludwika Pysz, Antonina Wójtowicz i Mateusz Dziuba – zdobyli II nagrodę w III etapie konkursu Tubądzin Design Awards 2020.
 
Laureaci z Wydziału Architektury zaprojektowali przestrzeń pomagającą w wyciszeniu i skupieniu, a także służącą celom terapeutycznym poprzez wykorzystanie helioterapii. 
 
Rywalizacja w III etapie konkursu Tubądzin Design Awards 2020 podzielona była na trzy kategorie: Young Power, Everyday Design, Unlimited Architecture. W pierwszej z nich mogli wziąć udział studenci szkół wyższych, studiujący kierunki związane z architekturą, architekturą wnętrz i projektowaniem. Każdy z etapów rywalizacji odbywał się pod innym hasłem przewodnim – w ostatnim #freedom (wolność rozumiana jako możliwości, które daje współczesny design, technologia oraz wyobraźnia), a wcześniej #future oraz #nature. 
 
Zgłoszone do konkursu projekty oceniało międzynarodowe jury w składzie: Boris Kudlička – przewodniczący jury, scenograf, projektant wnętrz i ekspozycji; Małgorzata Szczepańska – redaktor naczelna magazynu „Elle Decoration”, scenograf, projektantka wnętrz; Martin Duplanitier – architekt, projektant, założyciel Martin Duplantier Architects SAS, prezydent Architecture et Maitrise d’Ouvrage; Oksana Shumelda – architekt, designerka, współzałożycielka i opiekunka kreatywna studia O.M.Shumelda oraz Tomasz Smus – architekt marki Grupy Tubądzin. Grono laureatów również ma charakter międzynarodowy, ponieważ znaleźli się w nim uczestnicy z Bułgarii, Rosji, Polski, Mołdawii i Słowacji. 
 
W kategorii Young Power, II nagrodę w III etapie konkursu zdobyli studenci Politechniki Krakowskiej: Antonina Wójtowicz, Ludwika Pysz i Mateusz Dziuba. Ich projekt koncentruje się na stworzeniu przestrzeni służącej celom terapeutycznym z zastosowaniem helioterapii – metodzie wykorzystującej barwne światło do leczenia schorzeń psychicznych i fizycznych. Pracę młodych architektów wspierał dr hab. inż. arch. Piotr Winskowski, prof. PK z Katedry Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług WA PK. 
 
– W Polsce przeważająca część roku to miesiące szare i smutne. Brak światła i kolorów negatywnie odbija się na naszym zdrowiu fizycznym oraz psychicznym, zwłaszcza gdy większość czasu spędzamy w domu. Jest to szczególnie poważny problem teraz, gdyż w związku z pandemią wiele osób pracuje zdalnie. Nasze mieszkania nie są obiektami przystosowanymi do wielogodzinnej pracy, brakuje nam powietrza, przestrzeni i przede wszystkim naturalnego światła. Dlatego zaproponowaliśmy rozwiązanie tego problemu poprzez wykorzystanie helioterapii – mówi Antonina Wójtowicz, współautorka nagrodzonej koncepcji.
 
Zaprojektowany przez studentów z Wydziału Architektury pawilon ma kształt elipsy wyznaczającej kierunki północ – południe. Jak wyjaśniają, jest to forma uniwersalna, mogąca sprawdzić się w różnych przestrzeniach. Dzięki specjalnym filtrom, ciągnące się wzdłuż krzywizny przeszklenia w dachu wpuszczają do wnętrza określone barwy światła, dzieląc przestrzeń na strefy kolorystyczne. Najważniejszą właściwością obiektu jest ułożenie dachowych „szyb” zgodnie z drogą wędrówki słońca po widnokręgu, co zapewnia możliwie najlepszą dostępność światła. Wraz ze wschodem słońca, jego promienie wpadają do pawilonu, rozświetlając czerwony fragment (światło w tym kolorze dodaje energii, pobudza do działania, wzmacnia). W miarę upływu dnia, słońce oświetla kolejne fragmenty budynku. – Następna w kolejności jest strefa żółta, która podobnie jak czerwona stymuluje, poprawia nastrój, ożywia. W godzinach popołudniowych promienie słoneczne docierają do części zielonej i niebieskiej, pomagając w relaksie, uspokajając, redukując zmęczenie i poprawiając koncentrację. I na koniec strefa fioletowa, gdzie przede wszystkim światło koi nerwy – tłumaczy Ludwika Pysz, współautorka politechnicznego projektu. 
 
Wnętrze pawilonu zostało podzielone na dwa korytarze: zewnętrzny pełniący funkcję przechodnią oraz – opisany powyżej – wewnętrzny z miejscami siedzącymi. Korytarze rozdziela ścianka z mlecznego szkła, zapewniająca półprzejrzystą barierę między strefą terapii a częścią przechodnią. Minimalistyczne wnętrze pozwala się wyciszyć i umożliwia skupienie. Przestrzeń terapeutyczna nie posiada przesłon w postaci ścian, ale osoba poddająca się terapii doświadcza prywatności, gdyż jej wzrok skierowany jest w stronę atrium, znajdującego się za potężnym przeszkleniem. – Atrium jest pełne drzew i zieleni, dzięki czemu siedzący w przeciwległych częściach ludzie mają zapewnioną intymność oraz bezpośredni, uspokajający kontakt z przyrodą. Drzewa pełnią również funkcję ochronną przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku, ponieważ wpuszczają rozproszone światło do wnętrza i przeciwdziałają zbyt intensywnemu działaniu promieni słonecznych – wyjaśnia Mateusz Dziuba, współautor projektu. 
 
W kategorii Young Power zwyciężyła Wiktoria Sawicka, studentka Politechniki Wrocławskiej – autorka projektu przedszkola w kształcie znaku nieskończoności. III nagrodę zdobyła Diana Crestian z Mołdawii. 
 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners