Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Limp Bizkit - Behind Blues Eyes
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

04.12
2020
Kolejny międzynarodowy sukces studentów Wydziału Architektury. Zaprojektowali wertykalną farmę miejską

Kolejny międzynarodowy sukces studentów Wydziału Architektury. Zaprojektowali wertykalną farmę miejską

 
Kolejny międzynarodowy sukces studentów Wydziału Architektury. Zaprojektowali wertykalną farmę miejską
Studenci II stopnia kierunku architektura na Politechnice Krakowskiej – Julia Sierpień i Yaroslav Panasevych – zajęli I miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym pn. „24h Farmer”. Zadaniem uczestników rywalizacji było zaprojektowanie miejskiego budynku, który może pełnić funkcję gospodarstwa rolnego. Jury doceniło pomysł z PK za jego uniwersalność i walory społeczne.
W ramach 35. edycji konkursu organizowanego przez międzynarodową platformę Ideas Forward, uczestnicy musieli zaprojektować w ciągu 24 godzin wertykalną miejską farmę. Koncepcja miała uwzględniać potrzeby ludzi w zmieniającym się – także z powodu pandemii – świecie. Uczestnicy konkursu musieli zwrócić uwagę m.in. na zmiany w stylu życia mieszkańców miast, a także ich wymagania społeczne i środowiskowe. Równie ważna była uniwersalność obiektu – możliwość powielania i budowania w różnych przestrzeniach miejskich. 
 
Nasze rozważania nad koncepcją farmy miejskiej zaczęliśmy od diagnozy współczesności i aktualnych potrzeb ludzi. Istotne dla nas jest to, że w czasie wielkich przemian, które obserwujemy, społeczeństwo zaczyna na nowo myśleć o zrównoważonym rozwoju miast w zakresie mobilności, efektywności energetycznej i zielonej gospodarki. Jednocześnie miasta są coraz bardziej zatłoczone i gęściej zabudowywane. Mierzymy się dodatkowo z problemami spowodowanymi pandemią. Przez nią uczymy się żyć w zamknięciu i pracować zdalnie. Równocześnie jesteśmy bliżej swoich sąsiadów.  Nauczyliśmy się również cenić lokalne produkty i kontakt z naturą – wyjaśnia Julia Sierpień (na zdjęciu / archiwum prywatne), studentka Politechniki Krakowskiej i współautorka zwycięskiego projektu.  
 
Studenci Wydziału Architektury PK zaproponowali koncepcję tworzenia pojedynczych mikrofarm-ogrodów, które z czasem mogą przekształcić się w większą strukturę. – Pomysł zaczerpnęliśmy z życia. W Internecie jest dużo zdjęć pokazujących, jak ludzie radzą sobie w tym niełatwym czasie pandemii, np. przekazują sobie na rozciągniętych między oknami linach różnego rodzaju produkty, rośliny, warzywa i owoce. Wszystkie te skojarzenia wpłynęły na rozwiązanie zadania konkursowego. W naszym projekcie chcieliśmy pokazać, w jaki sposób miasto może dostosowywać się do nowych wyzwań i łączyć ludzi w nowy sposób – mówi Yaroslav Panasevych (na zdjęciu / archiwum prywatne). 
 
Projekt studentów Politechniki koncentruje się na mniejszej skali, zakładając, że ludzie mogą korzystać z zieleni niemal bez wychodzenia z domu. – Przenieśliśmy gospodarstwo na balkon, zaczynając od kilku roślin i zwierząt domowych – wyjaśnia Julia Sierpień. Powierzchnię takiej mikrofarmy można zwiększyć kilkukrotnie, dzięki powtarzalnemu układowi hydraulicznemu na metalowej konstrukcji i wykorzystaniu pustej przestrzeni między balkonami. – Sąsiedzi mogą połączyć swoje balkony w większą strukturę i wspólnie uprawiać warzywa. Gdy dołączy do nich więcej osób, powstanie wspólna farma. Miasto zostanie uzupełnione o nową zieleń, kameralną i atrakcyjną przestrzeń – podkreśla Yaroslav Panasevych.
 
Jury konkursu „24h Farmer” doceniło pomysł krakowskich projektantów m.in. za jego elastyczność i możliwość dostosowania do wcześniej istniejących konstrukcji budynków. W uzasadnieniu podkreślono, że nie jest to projekt utopijny, ale taki, który można łatwo zrealizować. Jury zwróciło również uwagę, że pomysł studentów Politechniki Krakowskiej inspiruje mieszkańców miast do nawiązywania społecznych relacji.
 
Dla Julii Sierpień i YarosIava Panasevycha to nie pierwsze prestiżowe nagrody architektoniczne. Studentka PK jest tegoroczną laureatką Stypendium Twórczego im. prof. Bohdana Lisowskiego krakowskiego Oddziału SARP. Z kolei YarosIav Panasevych wspólnie z zespołem został wyróżniony w konkursie organizowanym przez platformę Bee Breeders za projekt „Centrum Obserwacji Flamingów”
 
---
 
Grafiki projektu autorstwa Julii Sierpień i Yaroslava Panasevycha
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners