The Cult - Edie (Ciao Baby)

„Koleje Dużych Prędkości i ich wpływ na przyszłość turystyki”

8 czerwca 2021 roku na Politechnice Krakowskiej odbyła się Polsko-Chorwacka Konferencja pt.: „Budowa Kolei Dużych Prędkości wsparciem dla rozwoju ruchu turystycznego między Bałtykiem i Adriatykiem”.

W ostatnich latach rządy Chorwacji i Polski podejmowały znaczne wysiłki w zakresie modernizacji i rozbudowy kolei oraz rozwoju transportu kolejowego. Starania te bazowały nie tylko na klasycznych rozwiązaniach technologicznych, ale również zmierzały w kierunku budowy Kolei Dużych Prędkości (KDP).  Jaki wpływ na rozwój turystyki będą miały Koleje Dużych Prędkości? O tych i innych problemach oraz planach rozmawiali liczni eksperci w trakcie konferencji.

Do udziału zaproszono przedstawicieli ministerstw obu państw, organizacji i izb z branży turystycznej i kolejowej oraz instytutów i uczelni zajmujących się tą tematyką. Referat wprowadzający pt. „Stan prac nad rozwojem kolei dużych prędkości w Europie Środkowo-Wschodniej”  wygłosił dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata.

Konferencję objęli patronatem p. Oleg Butković, Minister Morza, Transportu i Infrastruktury Republiki Chorwacji oraz p. Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury Rzeczpospolitej Polskiej. Swój udział wzięli również m.in. Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, p. Tomislav Vidošević, Sekretarze Stanu odpowiedzialni za turystykę, p. Andrzej Gut-Mostowy oraz p. Tonči Glavina.

Organizatorem wydarzenia był Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie, przy współpracy z PK, Wyższą Szkołą Bankową w Chorzowie i AWF Kraków.