Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

Aerosmith - Dream On
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

25.10
2024
Koła Naukowe Krajobrazy „Landscapes” melduje nowe sukcesy!

Koła Naukowe Krajobrazy „Landscapes” melduje nowe sukcesy!

 
Koła Naukowe Krajobrazy „Landscapes” melduje nowe sukcesy!
Podczas Międzynarodowych Targów Ogrodniczych Architektury Krajobrazu GARDENIA w Poznaniu członkowie Koła Naukowego Krajobrazy „Landscapes” dali się poznać jako eksperci projektowania zieleni. Przygotowane przez nich projekty zwyciężyły w towarzyszącym targom konkursach – „Inspiracje-Aranżacje” oraz „Zieleń w Mieście”.

W VIII edycji konkursu ogrodniczego „Inspiracje-Aranżacje” pierwsze miejsce zajęła aranżacja balkonowa zaprojektowana przez studentki Politechniki Krakowskiej – inż. arch. kraj. Angelikę Dudę, inż. arch. kraj. Izabelę Niemiec i Małgorzatę Pięciorak. Członkinie Koła Naukowego Krajobrazy „Landscapes” pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Katarzyny Hodor, prof. PK (opiekun koła) oraz mgr. inż. arch. kraj. Tomasza Jaróga (przewodniczący koła) przygotowały projekt pn. „Zielony Zakątek”.

 

Projekt aranżacji balkonu spotkań został przygotowany z myślą o połączniu relaksu na świeżym powietrzu w otoczeniu roślin oraz organizacji przyjęć na balkonie. Całość opiera się na stonowanej kolorystyce i naturalnych materiałach. Projekt zakłada wydzielenie dwóch przestrzeni – pierwsza przeznaczona jest do przyjmowania gości i odpoczynku, natomiast druga do przygotowywania posiłków i napojów. Jedną ze ścian pokrywa pionowy ogród z europalet tworzący podwieszany zielnik, a druga stanowi zieloną ścianę modułową. Strefę relaksu i spotkań wyznacza drewniana konstrukcja pergoli porośnięta pnączem. Podłoże balkonu stanowi podest drewniany. W roślinności dominują wonne byliny, które przyciągają owady, a także gatunki roślin będących pożywieniem dla ptaków oraz trawy ozdobne. Jako wypełnienie roślinne modułowej ściany autorki projektu dobrały rośliny zimozielone, a w podwieszanym zielniku wytyczyły miejsce do uprawy ziół. Całości dopełniają dekoracje, takie jak np. nastrojowe oświetlenie, pledy, poduszki, poidła dla ptaków oraz funkcjonalne meble ogrodowe. – Projekt jest w pełni spójny i kompatybilny, a jego głównym założeniem jest realizacja w duchu zasady zero waste, minimalizując odpady i maksymalnie wykorzystując dostępne zasoby, jest on dostosowany do potrzeb użytkowników w każdym wieku, zapewniając komfort i funkcjonalność – podają w opisie projektu jego autorki.

 

Zadanie konkursowe VIII edycji polegało na stworzeniu aranżacji ogrodowej na powierzchni 13,5 mkw. o tematyce przewodniej „Ogrodowa impreza na balkonie”. Projekt „Zielony Zakątek” swoją naturalnością i estetyką zachwycił jurorów z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i trafił do finału konkursu Inspiracje-Aranżacje. Spośród dziesiątek nadesłanych projektów jury wyłoniło sześć prac finałowych. W kolejnym etapie studentki musiały zrealizować swój projekt w skali 1:1. Główne elementy aranżacji były budowane dzień przed rozpoczęciem Targów Gardenia 2024, ale dokończenie aranżacji odbywało się już w pierwszym ich dniu, a zatem uczestnicy targów mogli podziwiać ten proces. Następnie gotowe projekty walczyły o głosy publiczności oraz internautów. Największe poparcie otrzymał projekt przygotowany przez członkinie Koła Naukowego Krajobrazy „Landscapes”. Angelika Duda, Izabela Niemiec oraz Małgorzata Pięciorak zdobyły nagrodę główną, którą jest wyjazd edukacyjny na słynną londyńską wystawę RHS Hampton Court Palace Garden Festival.

 

Na tym jednak nie koniec dobrych informacji. Od wielu lat Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi organizuje także konkurs „Zieleń w Mieście” na najlepszy projekt zagospodarowania terenu w przestrzeni publicznej. W tegorocznej edycji zadanie konkursowe polegało na zagospodarowaniu terenu przy ul. Henryka Pachońskiego 12 w Krakowie. Obszar miał mieć charakter terenu zieleni o funkcji rekreacyjnej, pozwalającego również na aktywność sportową. Wg jury najlepszą tego typu przestrzeń zaprojektowali mgr inż. arch. kraj. Tomasz Jaróg (absolwent kierunku architektura krajobrazu, a obecnie student gospodarki przestrzennej) oraz inż. arch. kraj. Angelika Duda (studentka architektury krajobrazu).

 

Jednym z kluczowych elementów zwycięskiego projektu jest strefa rekreacyjna, w której ludzie mogą odpoczywać, spotykać się czy pracować na świeżym powietrzu. Ciekawą jej część stanowi Las Miyawaki. Jest to mikrolas, który nie tylko służy jako miejsce relaksu, ale pełni również rolę edukacyjną, wspierając bioróżnorodność i dbając o czystość powietrza. Projekt zakłada również przygotowanie ogrodu deszczowego, który pomoże w zarządzaniu wodami opadowymi tworząc dodatkowy ekosystem wspierający środowisko naturalne. W projekcie Tomasza Jaróga i Angeliki Dudy nie zabrakło również przestrzeni dla najmłodszych. Do dyspozycji dzieci zaprojektowali oni naturalistyczny plac zabaw, który wspiera rozwój poprzez kontakt z naturą, a także huśtawki i bujaki, które zachęcają do aktywności ruchowej. Autorzy projektu w przestrzeni tej przewidzieli również ścieżkę sensoryczną, a dla osób szukających bardziej aktywnej rozrywki siłownię na świeżym powietrzu. – Projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej został zaprojektowany z myślą o zaspokojeniu różnorodnych potrzeb użytkowników, z naciskiem na zasady zrównoważonego rozwoju. Jego głównym celem jest stworzenie przestrzeni, która łączy funkcje użytkowe i rekreacyjne, a jednocześnie harmonijnie współgra z naturą. Przestrzeń ta ma być dostępna dla wszystkich grup społecznych, niezależnie od wieku czy sprawności, a jej elastyczna struktura umożliwi łatwe dostosowywanie do zmieniających się potrzeb. Projekt szczególnie dba o ochronę zasobów środowiskowych, jednocześnie promując ideę zrównoważonego rozwoju – wyjaśniają autorzy projektu.

 

 

 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners