Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

no artist - AudioTrack 02
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

10.08
2020
Kierunek studiów inżynieria medyczna z patronatem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

Kierunek studiów inżynieria medyczna z patronatem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

 
Kierunek studiów inżynieria medyczna z patronatem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego
Politechnika Krakowska i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie zawarły porozumienie o współpracy. Na jego mocy inżynieria medyczna – kierunek studiów z oferty Wydziału Mechanicznego – została objęta patronatem Szpitala. Podczas pandemii koronawirusa społeczność PK wsparła personel USDK.

 

Dzięki zawartej umowie, którą sygnowali dziekan Wydziału Mechanicznego PK prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek oraz dyrektor USDK prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek, studenci inżynierii medycznej będą mogli m.in. odbywać praktyki w Szpitalu, a pracownicy naukowi Politechniki kooperować w obszarze konstrukcji i eksploatacji techniki medycznej. 
 
– Myślimy też o wdrożeniu pilotażowego programu kształcenia pozwalającego na uzyskanie uznawanych w Unii Europejskiej uprawnień inżyniera klinicznego, którego praca związana jest z obsługą techniczną wysoce specjalistycznego sprzętu medycznego w trakcie wykonywania zabiegów – tłumaczy dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Jerzy Sładek. – Dążymy do tego, by wykształcić specjalistów do pracy w interdyscyplinarnych zespołach klinicznych działających w obszarze kardiologii interwencyjnej, neurochirurgii, chirurgii z wykorzystaniem robotów, diagnostyki obrazowej itp. 
 
Absolwenci inżynierii medycznej na Politechnice Krakowskiej posiadają szeroką wiedzę z zakresu podstaw metod numerycznych, projektowania wspomaganego komputerowo, biomechaniki inżynierskiej, anatomii, sztucznych narządów, mechaniki płynów oraz inżynierii biomateriałów. Jak dodaje dziekan Wydziału Mechanicznego, kierunek objęty patronatem przez USDK kształci inżynierów medycznych odpowiedzialnych za aparaturę medyczną, w tym ocenę jej dokładności pomiarowej i bezpieczeństwa elektrycznego, a także kompatybilności elektromagnetycznej i wyznaczania okresów jej bezpiecznej eksploatacji. – Przyszli specjaliści medyczni muszą mieć możliwość praktyki szpitalnej, a personel szpitala dostęp do nowoczesnych rozwiązań technicznych. Dzięki zawartej umowie takie współdziałanie staje się faktem – mówi prof. Jerzy Sładek. 
 
Współpraca pomiędzy Politechniką Krakowską a Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie zacieśniła się w okresie pandemii. Uczelnia dostarczała tu przyłbice ochronne i maseczki, udostępniła kamery termowizyjne, a naukowcy z PK wspólnie z medykami podjęli się rozwijania prototypów niskobudżetowych respiratorów. Studenci z Politechniki wsparli Szpital wolontariacką pracą, pomagając personelowi technicznemu i medycznemu m.in. w obsłudze sprzętu i przy wstępnej ocenie medycznej nowych pacjentów. Zespół z Wydziału Mechanicznego PK zaprojektował też niskobudżetową bramkę do automatycznego pomiaru temperatury i dezynfekcji rąk z modułem transmisji danych wifi. Zastosowane w niej rozwiązania pozwalają badać z równą dokładnością osoby o różnym wzroście i o różnym stopniu sprawności, także poruszające się na wózku inwalidzkim. 
 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners