Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

I AM GIANT - Purple Heart
 



 

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

14.06
2024
Kampus PK w Czyżynach tematem projektów studenckich i  warsztatów “EKO SMART PK”

Kampus PK w Czyżynach tematem projektów studenckich i warsztatów “EKO SMART PK”

 
Kampus PK w Czyżynach tematem projektów studenckich i  warsztatów “EKO SMART PK”
30 studentów i studentek z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Krakowskiej podjęło się opracowania swojej wizji kampusu Politechniki Krakowskiej w Czyżynach podczas warsztatów EKO SMART PK. Zarysowane przez nich koncepcje urbanistyczne kampusu w Czyżynach to próba odpowiedzi na potrzeby użytkowników tej wyjątkowej przestrzeni: studentów i pracowników uczelni, sąsiadów PK z pobliskich firm i osiedli.
 
Studenci pod kierunkiem polskich i zagranicznych mentorów pracowali nad propozycją układu przestrzennego, który powinien tworzyć nowoczesną i atrakcyjną przestrzeń miejską,  kreowaną z zastosowaniem rozwiązań przyjaznych środowisku, proekologicznych i inteligentnych. Przestrzeń ta miała być wizytówką uczelni, odzwierciedleniem jej prestiżu i obszarów działań, a jednocześnie miejscem spotkań, pracy i rekreacji, pełnym zieleni, które będzie wspierać synergiczne działania na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy sferą nauki, badań i biznesu. Celem międzynarodowych warsztatów, koordynowanych przez dr hab. inż. Magdalenę Wdowiarz-Bilską z Katedry Planowania Przestrzennego Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego Wydziału Architektury PK, było więc opracowanie koncepcji urbanistycznej kampusu PK w Czyżynach wraz z uszczegółowioną propozycją kształtowania przestrzeni publicznych.
 
Warsztaty EKO SMART PK rozpoczęły się... spacerem uczestników, organizatorów i zaproszonych gości po czyżyńskim kampusie Politechniki. Jego celem było zapoznanie się “na żywo” z miejscem, które studenci mieli za zadanie wzbogacić swoimi pomysłami.
 
– Warsztaty dały studentom różnych miast, różnych uczelni i różnych wydziałów szansę na zderzanie swoich pomysłów, wizji i potrzeb względem przestrzeni publicznej. Brali w nich udział nie tylko architekci. Byli też studenci gospodarki przestrzennej, geoinformatyki. Dzięki temu możemy spojrzeć na dany problem z różnych stron i wypracować wspólną koncepcję, która jest efektem myślenia ludzi o różnym doświadczeniu, wykształceniu i o różnym podejściu – mówi dr hab. inż. arch. Matylda Wdowiarz-Bilska.
 
Zanim studenci przeszli do pracy nad projektami wysłuchali wykładów otwierających. Pierwszy wygłosił zaproszony gość prof. Alex Bitterman z Wydziału Architektury i Designu Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku. Opowiedział m.in. o geniuszu urbanistycznym, jaki stał za projektowaniem Nowej Huty. – Wyjątkowe połączenie funkcjonalności przemysłowej z mieszkalną oraz rekreacyjną, jakie nastąpiło w tym miejscu, wyprzedzało swoją epokę – komentował prof. Bitterman w odniesieniu do zadania warsztatowego, czyli zaprojektowania przestrzeni wspólnych kampusu w taki sposób, by odpowiadały potrzebom różnego typu użytkowników.
 
W szczegółach do zadań grup projektowych należało wypracowanie koncepcji integracji przestrzeni publicznych politechnicznej części Czyżyn. Studenci mieli też zaproponować układ przestrzenno-funkcjonalny i zdefiniować potencjalne kierunki rozwoju przyszłego kampusu (ze szczególnym naciskiem na obiekty dydaktyczne, laboratoryjno-badawcze, obiekty studenckie, przestrzenie współpracy, inkubatory, usługi towarzyszące etc.). Przestrzenie miały być urządzone w taki sposób, by umożliwić coworking dla studentów i nie tylko. Miały być też połączone z małą architekturą w terenach otwartych i w ten sposób tworzyć wielofunkcyjną, zintegrowaną, ogólnie dostępną przestrzeń publiczną.
 
W swoich projektach studentki i studenci zastosowali różne rozwiązania z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, służące zwiększeniu powierzchni terenów biologicznie czynnych, retencji wód, poprawie komfortu termicznego oraz kształtowaniu krajobrazu. Wprowadzili też wiele rozwiązań inteligentnych z obszaru infrastruktury „smart city” takich jak meble miejskie, inteligentne ławki, rozwiązania energooszczędne, inteligentne oświetlenie.
 
W sumie powstało 6 projektów, grand prix warsztatów zdobył zespół „EcoVision PK” w składzie: Anna Szerszeń, Jagoda Gołdasz, Julia Majka, Joanna Bałut i Weronika Gospodarek. Studentki zaprojektowały przestrzeń podzieloną na kilka stref: chill, smart, edu, workout, cowork oraz strefę mieszkalną. Ich wizja zakłada samowystarczalność tej przestrzeni. Zabudowa wodna jest np. jednocześnie zabudową retencyjną, zasilaną wodą deszczową. Elementy wymagające energii elektrycznej są z kolei zasilane przy pomocy... płyt w chodnikach. – Deptanie po nich wytwarza energię, która jest przekształcana w prąd. Ten następnie jest wykorzystywany do zasilania oświetlenia oraz ładowarek telefonów, rowerów i wszystkich gniazdek w przestrzeniach wspólnych – mówi Jagoda Gołdasz, członkini zespołu EcoVision PK, studentka II roku architektury.
 
Wszystkie projekty zostały zaprezentowane podczas wystawy w czwartek 13 czerwca 2024 r. na Wydziale Architektury PK. W wernisażu poza studentami i uczestniczyli m.in. prof. Magdalena Kozień-Woźniak, dziekan Wydziału Architektury PK i prof. Rafał Blazy, kierownik Katedry Planowania Przestrzennego Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego WA PK.
 
Władze Politechniki Krakowskiej przyznają, że niektóre elementy, wypracowanych przez studentów i studentki wizji mogą zostać wykorzystane w przyszłości przy pracach nad ostatecznym kształtem planu zagospodarowania kampusu PK w ramach projektu “Politechnika 2100”. – Każde takie działanie z młodzieżą niesie jakiś pierwiastek realizacji potem takiego pomysłu. Zakładam, że jeżeli coś jest dobrym pomysłem i ktoś nam to zaprezentuje, ktoś nas tym zarazi, to dlaczego mamy z tego nie skorzystać – mówi dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK, prorektor ds. ogólnych uczelni, jeden ze współautorów wstępnej koncepcji zagospodarowania terenów Politechniki Krakowskiej w Czyżynach pn. “Politechnika 2100”. Koncepcja ta zakłada, że w przyszłości powstanie tam atrakcyjnie zagospodarowany, zielony kampus nowoczesnej uczelni technicznej, otwarty dla mieszkańców i gości Krakowa. Koncepcja zakłada, że jakość proponowanej w Czyżynach architektury, wysoka atrakcyjność kompozycyjna, bogactwo zieleni i łatwo identyfikowalny ład przestrzenny wydobędą z tego miejsca unikatową „osobowość”. Ma to być  przestrzeń przyciągająca mieszkańców, studentów i turystów swoim pięknem i pozytywnym klimatem, a  jej wyjątkowa architektura oraz unikatowo zaprojektowana i urządzona zieleń mają sprzyjać rozwojowi nauki i innowacji, a jednocześnie stać się odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Krakowa – dać im miejsce do różnych form odpoczynku, budowania więzi sąsiedzkich i międzypokoleniowych. W nowym zagospodarowaniu Czyżyn Politechnika chce położyć nacisk na jakość kompozycyjną, piękno, ład i harmonię wizualną, dominującą rolę właściwie skomponowanej zieleni urządzonej, a tożsamość miejsca zbudować wokół związanego z nim dziedzictwa kulturowego i jego historycznych wartości.
 
Poświęcone Czyżynom projekty studenckie, które powstały w ramach kilkudniowych warsztatów EKO SMART PK, są przyczynkiem do dalszej dyskusji o przyszłości tej przestrzeni. Prace można oglądać na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej przynajmniej do września.
 
 
« powrót
 






 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners