Politechnika Krakowska
Radio Nowinki

słuchaj nas online

aktualnie gramy:

My Chemical Romance - I Don't Love You
  

napisz do nas

Radio Nowinki
DS3 "Bartek"
ul. Skarżyńskiego 7/6
31-866 Kraków

tel.: 12 648-25-71
e-mail: nowinki@pk.edu.pl
gg: 5430823 

 

Obserwuj nas na:

Radio Nowinki na FacebookuRadio Nowinki na Instagramie

 

ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS !!

Już teraz zgłoś się do nas i naucz się radiowego fachu. Zdobądź cenne doświadczenie i staż pracy. Napisz na nasz adres e-mail lub na FB lub przyjdź w poniedziałek o 20:00 na spotkanie radiowe w naszej siedzibie.

 

 

Klub Kwadrat

 

Galicja Productions

newsy

14.08
2020
Już dziś otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku!

Już dziś otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku!

 
Już dziś otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku!
Po niespełna 4 latach od wmurowania kamienia węgielnego odbędzie się uroczystość otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jedno z najważniejszych polskich muzeów jest gotowe na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Muzeum to jedna z ponad 80 inwestycji muzealnych realizowanych obecnie przez MKiDN. Instytucje te mają służyć budowaniu polskiej tożsamości, edukacji kolejnych pokoleń oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Nowoczesny kompleks muzealny o powierzchni 4 ha

 
W Sulejówku powstał nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny, rodzaj „parku kulturowego”, o łącznej powierzchni 4 ha. Kompleks tworzy część historyczna (Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, dworek Milusin – dom rodziny Piłsudskich w Sulejówku – dar żołnierzy dla ich wodza; Willa Bzów – dawna adiutantura; ogród i tereny zielone) oraz nowy budynek muzealny z wystawą stałą.
 
Kompleks muzealno-edukacyjny tworzy unikalne w skali całego kraju połączenie kameralności historycznego dworku i terenów wokół niego z nowoczesnością publicznej przestrzeni nowo powstającego budynku. Ideą, wyrażoną także przestrzennie, jest współistnienie tych dwóch „serc” Muzeum. Dla zwiedzających jedna wizyta będzie okazją do kontaktu z wiedzą o Piłsudskim i z dziedzictwem polskiej niepodległości.
 
Muzeum zbudowane w niespełna 4 lata
 
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostało powołane do życia w 2008 r. przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, jednak kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano dopiero w listopadzie 2016 r. przy udziale prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Dzięki zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego i współpracy polskiego rządu, w ciągu niespełna 4 lat udało się doprowadzić do rozpoczęcia i zakończenia budowy tego Muzeum.
 
Ze względu na trwającą epidemię udział w otwarciu Muzeum jest ograniczony. Zachęcamy do śledzenia transmisji z wydarzenia w mediach społecznościowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
 
Kilkaset wydarzeń upamiętniających Bitwę Warszawską
 
Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest najważniejszym, ale nie jedynym wydarzeniem przygotowanym na 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. Ponadto, dzięki dotacjom przyznanym w ramach Programu "Niepodległa" na 100-lecie "Cudu nad Wisłą" zostanie zrealizowanych kilkaset oddolnych inicjatyw – często w małych miejscowościach. W całej Polsce będą odbywać się koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - również w przestrzeni wirtualnej. Zachęcamy do wspólnego świętowania tego wielkiego zwycięstwa!
 
Muzeum Józefa Piłsudskiego, którego otwarcie odbędzie się 14 sierpnia o godz. 12, zostało w całości sfinansowane z programu rządowego oraz ze środków MKiDN. 


---

Źródło: MKiDN

 

 
 
« powrót
 


 Facebook    Instagram      Poliechnika Krakowska    GALERIA  RADIOWA    Nasza Politechnika    Klub Kwadrat                                                                       © Copyright 2011 

Powered by OpenPartners